| Cosmin89321 a întrebat:

Daca unul dintre parintii mei a fost detectat de covid azi, iar eu m-am testat si sunt negativ, se poate face cumva sa nu intru si eu in carantina? E legal sa stau in alta casa, la un prieten sau cineva pana trece taica miu din izolare?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Stai in carantina cu toata familia. Nu este legal sa stai in alta parte.

| Goddessss a răspuns:

Nu, automat stai in carantina si tu odată fiind in contact cu ei.
si eu am pățit fix la fel.
eram in carantina deși eram negativa, 2 săptămâni