| Nistor2121 a întrebat:

Daca vin din Germania in Romania ma baga in carantina?
Si ce as putea face?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Ai găsit soluția?

27 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Da, intri in carantina. Nu ai ce sa faci decat sa respecti legea.

| sierra1 a răspuns:

Ai vaccin luat, poți dovedi? intri fără probleme!

| badpanda a răspuns (pentru sierra1):

Cand naiba sa faca vaccin sa faca rapel si sa mai treaca si alea 10 zile? Abia au inceput astia vaccinarea si doar la anumite categorii.

| badpanda a răspuns (pentru sierra1):

Trebuie sa prezinti un test Covid negativ facut in ultimele 48 de ore sau unul pozitiv nu mai vechi de 90 de zile si mai nou de 14.
Daca nu carantina de 14 zile cu posibilitatea de a face testul in ziua a8-a si sa iesi in ziua a 10.

| sierra1 a răspuns (pentru badpanda):

Mami, tu nu te certa cu mine ci cu guvernul sau cu cine vrei:

Conform hotărîrii nr 4 din 18.01. 2021 sunt exceptate de la măsura carantinei aplicabilă persoanelor care sosesc în România din țările/zonele de risc epidemiologic ridicat sau persoanelor contact direct ale unei persoane confirmate, acele persoane care au efectuat vaccinul...

| sierra1 a răspuns (pentru badpanda):

Eu NU trebuie să prezint nimic, nu vin de nicăieri. deci nu-mi da mie lectii, ok?

| badpanda a răspuns (pentru sierra1):

Esti si neinformat si prost gramada.
Am trecut sambata prin vama, si m-au informat cele 7 dudui de la politia locala din containerul din stanga cun intri la Nadlac 2 cum sta treaba.Am trecut cu un test pozitiv de acum doua luni.Am fost plecat doar pentru doua zile si era exclusa posibilitatea sa fac testul Covid pe unde am umblat pentru a prezenta unul negativ in ultimele 48 de ore.
Asa ca ciocul mic, si baga-te in seama doar cand stii ce vorbesti, adica niciodata.Campion de dat raspunsuri la kg.

| badpanda a răspuns (pentru sierra1):

Nu sunt ma ta fraiere.

| goguPatent a răspuns (pentru sierra1):

Vaccinarea a inceput pe 27 dec in UE, nu e nimeni in situatia sa fie la 10 zile dupa rapel, deci ce dracu sa dovedeasca

| sierra1 a răspuns (pentru goguPatent):

Îi spunem și neciopitului de mai sus:

să te cerți cu guvernul nu cu mine, mami!

| goguPatent a răspuns (pentru sierra1):

De ce?
guvernul i-a dat sfatul ala inutil?

| sierra1 a răspuns (pentru goguPatent):

Ce anume e inutil?

| goguPatent a răspuns (pentru sierra1):

Sfatul tau va deveni util peste 1 luna cand vor exista persoane din populatia generala care vor fi deja imunizate prin vaccin, pana atunci inutil.

| sierra1 a răspuns (pentru goguPatent):

și nu e "sfat" e hotărâre de guvern dată luni 18 ianuarie, după ce nespălatulă ăla pe gură - imi scapă numele - a intrat in țară.

așa că mami, mai CITEȘTE și dă-i și nespălatului ăla să vadă!

| sierra1 a răspuns (pentru goguPatent):

Tu chiar ai probleme de ințelegere a unui text scris.citit, așa-i?

spune-mi și-ți mai explic odată că mi-ești simpatic

| goguPatent a răspuns (pentru sierra1):

Daca omul vine maine in tara spune mi cum face rost de dovada ca are 10 zile de la rapel?

| sierra1 a răspuns (pentru goguPatent):

Nu e treaba mea să prezint eu cuiva vreo dovadă cu data când m-am vaccinat/rapel-at in germănica. Cine o are, NU stă in carantină. Asta e esența. Acu ai ințeles?

Stii dacă intrebătorul are sau nu? Nu știi, așa cum nu știe nici nespălatul ăla cu interveniile de bădăran, de mai sus

| goguPatent a răspuns (pentru sierra1):

Logic ca nu are. Primul vaccin in UE s-a făcut abia acum 23 zile deci... Cucu dovada

| sierra1 a răspuns (pentru goguPatent):

" Primul vaccin in UE s-a făcut abia..."

din nou, știi tu când și dacă s-a vaccinat intrebătorul? Habar n-ai nici despre asta, doar presupui

așa că ce spuneai de cucu?

| goguPatent a răspuns (pentru sierra1):

Da stiu, sigur nu s-a vaccinat inainte de 27 dec, deci sigur nu intra in categoria celor care au deja anticorpii la 10 zile de la rapel

| Nistor2121 explică (pentru sierra1):

Spaga sau carantina la Granita.***

| Nistor2121 explică (pentru goguPatent):

Nici mort nu imi fac vaccin!

| Nistor2121 explică (pentru sierra1):

O sa stau 2 saptamani cred ...Maine plec
la Granita sa vad daca pot sscapa

| goguPatent a răspuns (pentru Nistor2121):

Mort nu ii mai pasa nimanui daca faci vaccin sau nu, serios.

| sierra1 a răspuns (pentru Nistor2121):

Ai găsit soluția?

| xRaffy a răspuns:

Intri în carantina.

| NoName75 a răspuns:

Ce sa faci...stai în carantina
Ce poti face

| Nistor2121 explică:

Salut tuturor oricum ca sa te faci un test in a 8 zi te costa 350 de ron si nu merita pentru inca 4 zile]