| Andrei200202 a întrebat:

De ce 1112?
Pentru că prima linie de apărare a căzut.
Cel mai bun doctor din Galați e trenul spre București. Ați mai auzit-o pe asta?
Institutul Național de Sănătate Publică spune că în săptămâna 13-19 iulie, ~43, 4% din totalul cazurilor sunt în București, Argeș, Brașov, Galați și Prahova. În același timp, 42, 6% din totalul deceselor au fost înregistrate în Argeș, Prahova, București, Galați și Timiș. Același raport mai arată că unul din 10 cazuri înregistrate a fost la personalul medical. De la debutul epidemiei în România, s-au înregistrat 3.567 de cazuri (9, 4%) de #COVID-19 în rândul personalului medical. Și mai completez eu aici puțin, spunând că la Spitalul Judeţean din Galați au fost inregistrate ~150 infectări în cadrul personalului medical, iar acum două zile au fost date 11 amenzi (9 la Județean și 2 la Spitalul de Copii), dacă nu mă înșel.
#Galați poate deveni o nouă #Suceava?
Ceva e profund #greșit.
Și cum naiba am ajuns aici?
Simplu. Ziceam că prima linie a căzut. Cum?
1. Prin #politizarea excesivă. Fiecare partid a numit, imediat după preluarea puterii, în cele mai multe cazuri, persoane incompetente dar loiale partidului. #Pesedizarea a fost și rămâne totuși cel mai atroce experiment, cu influență directă asupra vieții noastre. Și a morții, aș zice, prin consecințele ce decurg de aici. Se știe cum s-au făcut numiri peste tot în țară în regimul PSD, iar managementul #dezastruos este rezultatul și în cazul Spitalului Județean. Modul #defect de gândire al pesediștilor a fost transpus și extrapolat ca o ciumă molipsitoare.
2. Apoi, prin stilul tipic unora de a trata orice cu #neseriozitate. Dacă mai adăugăm aici lipsa de bun simț plus #dezinteres maxim, am obținut cocktailul ucigaș perfect. Cel mai recent exemplu: din Galați, evident.
Epidemiologul Mariana Ioan, care conduce Compartimentul de Supraveghere și Control Boli Transmisibile din cadrul DSP Galați, a încasat pentru asta un venit net de 207.912 lei în anul 2019.
În plus, doamna mai prestează servicii de consultanță medicală pentru alte 4 spitale publice din județul Galați, de unde a încasat anul trecut 322.760 de lei.
Grand total: 500.000 lei doar anul trecut.
Dar nu avem cumva conflict de interese aici? Nu știu de câți ani se află persoana respectivă acolo, dar dacă aflați, înmulțiți și să nu vă mire dacă veți constata că doamna în cauză este puțin multimilionară. Și vreți performanță?
3. #Nepotismul, politica de partid la #PSD. Nici nu vreau să mă gândesc la încrengătura de la conducerea Spitalului Judeţean Galați. Iar când există promovări pe nepotism nu poate exista competență. Am avut o experiență personală directă, în plină pandemie (cam pe la jumătatea lunii aprilie) și m-au ras cu un aparat antic, metalic și care mai era și ruginit pe deasupra. Nu îndrăznesc să mă gândesc la chestii mai complexe, pentru că nu mă pricep, nefiind meseria mea. Vorbesc prin prisma unui om obișnuit, simplu cetățean, victimă colaterală a incompetenței statului român. Deși, cu toate astea, cadrele medicale au dat dovada de un profesionalism și de o competență la care sincer nu m-am așteptat. Bravo lor!
4. #Conștientizare. Există vreo 200 de idioți utili, mereu cam aceiasi, care protestează împotriva Covid19(?) și a măsurilor luate. Aceiași cretini aplaudă la Ambasada Rusiei.
Oameni buni, mă enervează masca de nu mai pot. Transpir excesiv, simt respirația îngreunată și un oarecare disconfort. Dar continui s-o port. Masca aia te protejează pe tine de ce-ar putea veni de la mine, dar și invers.
5. Pentru că i-am lăsat. Am #tăcut și i-am lăsat pe toți #nemernicii să se joace cu viitorul nostru. Vedem acum ce au făcut. Ciordache, PSD: "dacă se amestecă cineva în trebile noastre, putem să instalăm și #dictatura". Ăștia sunt, oameni buni. Pe leprele astea le-am tolerat. Ăștia ne-au ținut în stradă 3 ani.
PSD & Dragnea.
6. #Dezinteres sau #indolență. Sunt pline cam toate magazinele și restaurantele de oameni fără mască.
Concluzia:
A. Până nu vom instala principiul meritocrației, vom continua să murim cu zile. De cele mai multe ori nici nu vom realiza asta.
B. Până când nu-i măturăm pe incompetenții
numiți politic, pe criterii de pupincurism, din scaunele în care s-au cocoțat în mod abject, prin ușa din spate, vom muri cu zile.
C. Până nu facem educație, vom muri cu zile.
Mai rău decat atât, le vom omorî și copiilor noștri viitorul.
D. Nu mergi la vot? Nu ai voie să te plângi.
Vrei să schimbi ceva? Trebuie să avem în funcțiile publice și de interes public oameni care pot răspunde in mod competent cerințelor funcției. Trebuie să îi tragem la răspundere pe cei care au ocupat sau ocupă acum aceste funcții, cu rezultate dezastruoase, și la fel și pe cei care i-au pus acolo. Pentru că altfel vom continua să murim cu zile.
Și trebuie să respectăm regulile.
Deci ieși din tăcere, poartă masca și mergi la vot, e singura modalitate de schimbare.
Deocamdată...

#lavot

TEXT PRELUAT
Aveti ceva de adăugat, de comentat cu privință la textul ăsta? Cum vi se pare?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Păi, pe de o parte spune că s-au făcut angajjări pe bază de nepotism (deci incompetenţi), iar pe de altă parte că acele cadre medicale (băgate pe uşa din spate) au dat dovadă de profesionalism şi competenţă. Ceva nu se leagă.

| suntserios a răspuns (pentru sabin89):

Nepotismul e la nivel de management nu la nivel de medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci dragnea a bagat covidu la Galati

| Andrei200202 explică (pentru anonim_4396):

El era un fel de covid

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andrei200202):

V-a infectat pe toti