| OnePiece a întrebat:

De ce ar trebui sa purtam masca chiar și după ce ne-am vaccinat, mai ales în condițiile în care vaccinul ar reduce transmisia cu 97%?

https://www.cnbc.com/......study.html

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| mont a răspuns:

Sunt mai multe opinii, una ar fi aceea ca ar fi greu pentru autorități sa verifice pe toți cei fără masca dacă chiar sunt vaccinați sau nu.

1 răspuns:
| camda a răspuns:

Este doar un studiu si nu pe toate vaccinurile... (doar la noi in tara s-au aprobat pana acum 4 vaccinuri) nu se stie inca exact si ce cantitate de anticorpi dezvolta fiecare de la vaccin...
vaccinul nu garanteaza ca nu te mai imbolnavesti, ci doar ca nu mai mori happy E ca la gripa. Dupa ce faci vaccinul antigripal mai racesti, dar nu mai faci gripa de aia sa te tina la pat 2 saptamani