| AlexDorinel a întrebat:

De ce china are asa putine cazuri de covid?

Eu cred ca mint.
In conditiile in care SUA are 250000 de cazuri pe zi, si populatia e de 4, ori Mai mica fata de cea a Chinei.
E imposibil sa aiba china asa putine cazuri.
Lafel Coreea de nord, au 25 de milioane de oameni si aia zic ca cica n au nici un caz...chiar daca acolo nu prea se intra dar 100% ei si chinezii mint foarte mult

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Sunt 2 posibilități:
a) numere nu reflectă adevărul;
b) numerele reflectă adevărul.
Pentru a):
Dacă suntem cetățeni ai UE sunt mereu 2 reguli:
1) China, Coreea de Nord și Rusia mint întotdeauna;
2) SUA și UE nu mint niciodată.
Luând ca valide 1) și 2) și fiind cetățeni ai UE comparația nu poate justifica nimic. Altfel am fi acuzați de conspiraționism.
Pentru b): Înseamnă că:
1) Țări ca China sau Coreea de Nord au măsuri mult mai eficiente decât noi;
2) Situația socială care e una complet totalitaristă avantajează luarea de măsuri foarte stricte pe care nimeni nu are curajul să le încalce.
1) ar pica că nu are cum China să fie mai tare decât America (amintesc, suntem cetățeni UE).

| halogen001 a răspuns:

E organizare mai buna, putere economica mai mare, circulatie internationala mai mica. Acolo se produce totul, nu au nevoie sa astepte pe altii sa le faca mastile, testele si asa mai departe.

| goguPatent a răspuns:

Sunt doua chestii la ei
1. e clar ca nu raporteaza corect
2. e un stat profund comunist. cand se aplica carantina la ei, pai tata se aplica carantina, nu se plange nimeni pe net ca "vai ne tine in casa" si sigur nu au conspirationistii de serviciu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La asta cu China trebuie sa fiu de acord... cel putin eu nu pot înțelege cum din martie până acum au crescut doar vreo 2.000 de cazuri si au doar 87.000 acum. Iar noi în Românica avem 663.000 și peste 2.000 de cazuri zilnic, in conditiile in care ei sunt 1.3 miliarde. La mine in cap nu are logica. dar China nu e cunoscuta drept cea mai sincera țară, deci nimic nou aici.
La Coreea de Nord nu m-ar mira sa fie 0 având in vedere ca nu prea are de unde veni... iar daca vine se pot lua măsuri extreme foarte usor, iar acolo nu e ca aici sa protesteze lumea, daca se pune o măsură apoi o s-o respecte lumea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aia picau morti pe strada si nu venea nimeni la ei nu ai vazut videoclipuri? Vai de capu lor sunt sclavi care muncesc pana mor, nu au nici un fel de libertate. Guvernu chinez se pisa pe toti coviditii si probabil ii ia de acasa si ii omoara