| Ukaya a întrebat:

De ce ne pasa atat de bolnavi de covid nevaccinati? De ce nu se introduce certificatul verde in spital? Nu ai nu intri, simplu, sa vina sa te trateze Sosoaca.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Deja faci spam cu intrebari fara logica pe site.Ai un report gras si frumos.

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Ce nu e logic? e logic ca mor oameni vaccinati care au alte probleme ca nu mai au loc de fani lui sosoaca?

| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

Constituția garanteaza dreptul la sanatata si idiotilor si vaccinatilor si bătrânilor si tinerilor si albilor si negrilor si ortodocsilor si evreilor

| Ukaya explică (pentru suntserios):

Pai si alte dreptur erau garantate si au fost loate acum cu pandemia asta de ce sa nu se poata lua? mie de ce mi-a luat toate drepturile de le aveam dar lor nu le ia dreptu asta si mi le da mie inapoi pe ale mele din cauza lor?

| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

Nu au fost luate drepturi garantate de constitutie, doar privilegii

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Imi suna a... discriminare? big grin

| anonimg a răspuns:

1. Un vaccin nu trebuie sa fie niciodata obligatoriu. Ca ne place sau nu, trebuie sa respectam libertatea celuilalt. Dupa cum traim impreuna pe acelasi pamant si in aceeasi tara si crestini si lgbt-isti, tot asa trebuie sa traim impreuna in pace in toate domeniile vietii.

2. Vaccinatii pot sa aiba si ei virusul de care s-au vaccinat. Ba mai rau, cei vaccinati nu mai au simptome si sunt mai periculosi, deoarece ei pot transmite virusul mai usor.

3. Vaccinul dureaza cel mult 6 luni; atat este valabil. Dupa aceea trebuie ca sa il faci din nou. Toata viata: din 6 in 6 luni.

4. Nimeni nu garanteaza ca odata vaccinat nu vei putea muri de coronavirus.

Nota. Chiar daca ar exista un virus de 10 ori mai letal decat covid-19, oamenii tot nu ar invata sa se spele pe maini nici dupa ce folosesc toaleta.
Daca oamenii s-ar spala pe maini dupa ce folosesc toaleta, nu doar covid-ul ar disparea, ci mult mai multi virusi si bacterii impreuna cu bolile lor. Dupa statisticile mele, doar 50% din oameni se spala pe maini dupa ce folosesc toaleta. Urmariti-va unii pe altii -oriunde v-ati afla-, si o sa imi dati dreptate.

| Holiday a răspuns (pentru anonimg):

"1. Un vaccin nu trebuie sa fie niciodata obligatoriu."

Deja exista vaccinuri fara care nu poti face anumite lucruri. Ideea nu e sa fii obligat, ci doar sa nu mai poti face anumite lucruri daca esti talamb. Despre asta e vorba.

"2. Vaccinatii pot sa aiba si ei virusul de care s-au vaccinat. Ba mai rau, cei vaccinati nu mai au simptome si sunt mai periculosi, deoarece ei pot transmite virusul mai usor."

Un vaccinat e purtatorul unei cantitati mai mici de virus si pe perioada mai scurta de timp. Deci contagiozitatea este limitata. Deci nu transmit "mai usor" ci dimpotriva, mai greu si pentru mai putin timp. Daca n-ai fi analfabet functional, ai fi inteles demult asta, au explicat medicii de sute de ori. Doar sa fii prost rau sa nu intelegi pana la ora asta.

"3. Vaccinul dureaza cel mult 6 luni; atat este valabil. Dupa aceea trebuie ca sa il faci din nou. Toata viata: din 6 in 6 luni."

De fapt va trebui facut de cel mult cateva ori, pana organismul "memoreaza" informatia despre cum trebuie sa reactioneze pentru a contracara virusul. Exact cum organismul a invatat sa contracareze varicela, sau gripa obisnuita, de exemplu. Adica te vei putea imbolnavi in continuare, dar riscul de deces, sau de forme grave se reduce substantial. Probabil vaccinul il vor face anual cei cu sistem imunitar deficitar, la fel ca cel gripal. Nu e ceva nou.

"4. Nimeni nu garanteaza ca odata vaccinat nu vei putea muri de coronavirus."

Asta chiar ca e imbecilitatea suprema! Nu trebuie sa garanteze asta, e suficient sa-ti asigure o sansa de 10-20 de ori mai mare sa supravietuiesti.

"Daca oamenii s-ar spala pe maini dupa ce folosesc toaleta, nu doar covid-ul ar disparea, ci mult mai multi virusi si bacterii"

Covidul nu traieste in toaleta.

| Jonas94 a răspuns (pentru anonimg):

Te asigur că și cei vaccinați au simptome dacă se îmbolnăvesc de Covid.
Am aflat asta pe propria piele. Simptomele sunt somnolență (la debut), răgușeală, nas iritat fără secreții, febră ușoară, pierderea mirosului (la mine). Simptomele sunt în ordinea apariției la mine.

| Holiday a răspuns:

Nu trebuie sa fii nici macar specialist in Covid pentru a intelege cum sta treaba. E suficient sa nu fii analfabet functional si sa intelegi niste lucruri simple, si niste cifre.

| gabicoo a răspuns:

Ai mare dreptate!
Dar din păcate nu se poate. Conform Declarației universale a drepturilor omului și Constituției României serviciile medicale sunt furnizate nediscriminatoriu.

Nu știi tu dar se pare că Panarama Națională = marea senatoare Șoșoaică e vaccinată în secret!

| emilllyya a răspuns:

Pentru ca e alegerea fiecaruia ce face. Nu poti obliga pe cineva sa se vaccineze sau sa nu se vaccineze. La fel ca toata lumea, si cei care au ales sa nu isi faca vaccinul au platit statului bani. Din moment ce tu platesti taxe este normal sa poti merge la spital. De asemenea, nu ii poti lua cuiva dreptul la sanatate doar pentru ca nu si-a facut un vaccin. (unii nu il pot face din cauza unor probleme de sanatate, altii nu isi doresc inca)

| Holiday a răspuns (pentru emilllyya):

Daca nu porti centura de siguranta in masina, sau casca pe motocicleta, esti amendat. Deci e obligatorie E acelasi lucru. Sau ti se pare discriminare si asta?

| emilllyya a răspuns (pentru Holiday):

Nu am spus ca este discriminare. Am spus doar ca fiecare are dreptul sa aleaga ce isi baga in corp si ca fiecare are dreptul sa beneficieze de serviciile (sanatate, ca de asta e vorba, mersul la spitalul de stat) pe care le plateste. De asemenea, exemplul cade : nu poti spune ca o amenda este acelasi lucru cu luarea unui drept fundamental (dreptul la sanatate). Chiar nu inteleg de ce spui ca am zis ceva de discriminare cand tot ceea ce am spus eu este ca fiecare are dreptul la alegerea sa si ca fiecare are dreptul sa beneficieze de serviciile platite.