| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

De ce noua tulpină de coronavirus este numită "omicron"? Până acum denumirile mergeau pe un fir logic: Alpha (Α a), Beta (Β β), Gamma (Γ γ) și Delta (Δ δ). În mod normal varianta s-ar fi numit Epsilon (Ε ε) - a cincea literă a alfabetului grecesc -, dar văd că s-a trecut direct la Omicron (Ο ο), care e a 15-a literă. De ce, oare?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Științific nu asa se numește, și nici corona,covid, sunt nume date ca referinta, e tot corona virus, e același virus nu o aparatul și a existat de miliarde de ani, dar a devenit mai puternic

| RAY a răspuns:

Nici un virus nu o apărut și doar acum 3, 5 miliarde de ani, covid nu o apărut în China

Răspuns utilizator avertizat
| DidiPuscariasu3 a răspuns:

Piperea este un bou, nu o persoana care sa lucreze in domeniul sanitar. Este doar un avocat, asadar astea sunt doar comentarii care au scopul de a fi doar de "senzatie".