| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu s-au închis granițele încă? De ce se întorc ai noștri acasă în plină pandemie de Covid-19? Chiar nu se gândesc la sănătatea poporului român? Chiar ne sfidează în felul ăsta? Nu este suficient că avem 150 de decese, mai vor altele 2000 pe lângă sau mai mult? Chiar se vrea România a fi noua Lombardie?
După Paște va fi dezastru, în scenariul cel mai grav.

Răspuns Câştigător
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Sunt sfătuiți majoritatea să se întoarcă în țara de origine, nu doar românii pleacă.

13 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

In plina pandemie trebuie sa-ti inchizi granitele. De vina sunt autoritatile ca nu le-au inchis,, tot ei vin cu intonatii de genul ''stati acasa de Paste'', din moment ce granitele sunt deschise nu-i va opri nimic, apoi se vor naste subiecte de drame si intrigi la stiri pe tema asta, inchide dracu granitele pana trece nebunia si gata.

Sa fim seriosi,, abia fac fata la 4 K de cazuri, Romania e praf pe orice domeniu, e super vulnerabila la capitolul medicina, daca cumva vor mai creste cazurile cu 1000-2000 se impute si mai rau, nu e nevoie sa se ajunga precum Spania, Italia, Franta, etc,, deja nu face fata in situatia actuala, incompetenta se va ascunde intotdeauna sub un pres.

| suntserios a răspuns (pentru Drimmero):

Si tu si ala de a pus intrebarea sunteti destul de prost informati. Granitele sunt inchise de 2 saptamani deja.
Insa inchiderea granitelor nu inseamna ca nu iti primești proprii cetateni in tara. Asa ceva nu se poate face. Orice cetatean are dreptul sa intre in tara indiferent de situație

| minrest a răspuns (pentru Drimmero):

Granitele sunt inchise. Dar granitele nu le inchizi fata de proprii cetateni. Oricine intra in tara acum, e dus in izolare sub paza; nu ''intoneaza'' nimeni, ci ii anunta ca vor sta inchisi cine stie cat in mod automat.

| Drimmero a răspuns (pentru suntserios):

In stilul asta se va remedia situatia la anul. Vii din zona rosie, e clar ca esti suspect de virus. In situatii ca astea e mai bine sa previi,, vad ca Romaniei ii cald cu prea bine, nu e pregatita pentru ceva mai mult de atat.

| Drimmero a răspuns (pentru minrest):

E ilogic sa vii ca sa intri in carantina/izolare, practic cheltui niste bani pe drum ca sa ce?

| suntserios a răspuns (pentru Drimmero):

Pai se previne, de aia toti ajung in carantina.
Nu ai cum sa inchizi granitele pentru proprii cetateni, in nicio situatie.

| minrest a răspuns (pentru Drimmero):

Exact! Asta e si ideea. Nu e momentul sa vina; Orban le-a spus clar ca daca vin, intra direct in izolare. Daca TOTUSI vin, nu pot da boala, caci sunt izolati. Iar strainii nu vin, caci granitele sunt inchise de mult.

| minrest a răspuns:

Nu este corect sa nu iti primesti cetatenii in tara, Dar: 1. Oricine vine, intra direct in izolare; daca vine de foame, e OK, primeste mancare si adapost, daca a venit sa vada pe cineva, nu va vedea pe nimeni. 2. Presedintele si guvernul i-au sfatuit sa nu vina, ca oricum intra direct in izolare. Asa ca nu va fi nici un dezastru. Nu cred ca vine nimeni de dragul izolarii in Romania, daca vine, nu vede decat peretii.

| GPA a răspuns (pentru minrest):

Tare m-aș mira să văd cum intră toți, dar absolut toți în carantină fără ca măcar unul să încerce orice fel de tentativă de "evadare". Aici este o problemă, presupun c-ai văzut cazuri? La câte amenzi, dosare penale nu s-au dat...

| minrest a răspuns (pentru GPA):

Au fost la inceput destule cazuri in care nu au intrat in autoizolare, dar acum nu mai e vorba de autoizolare; oricine intra in tara este dus in izolare. Sa zicem ca o sa incerce cativa sa evadeze, nici nu au cum; dar daca unul ar evada, nu iti raspandeste ala boala. Daca sutele de traficanti de carne vie din Tandarei stau in statiunea Amara, in hotel, paziti de politie, si nu cum sa scape, ce sa mai vorbim de vreun evadat diletant.

| Eugen80 a răspuns:

Pentru ca multi sunt interesati numai de persoana lor si nu a celorlalti si nu le pasa ca risca viata celorlalti.
Sunt cetateni romani si au dreptul legal sa vina acasa indiferent daca toti le spun sa stea acolo.
Au fost plecati peste 5 milioane de romani, s-au intors cel putin 3 milioane si au infectat alte milioane pe acasa si pe drum.
Multi hoti, tigani, multe panarame care lucrau la produs, toti romanasii, toata fruntea romanilor de peste hotare!

| suntserios a răspuns (pentru Eugen80):

De unde ai scos cifra de 3 milioane, ca sunt curios... avand in vedere ca in martie ministerul de interne a numarat vreo 300.000 doar

| Eugen80 a răspuns (pentru suntserios):

Declaratia ministruui MAI : circa 24.000 persoana intra in tara la fiecare 24 de ore. Si asta numai dupa ce au inceput sa ii bage pe totiin carantisa sau sa formeze coloane catre casele lor unde vor sta in carantina. Romanii nu au murit. Am fost peste 23 de milioane si ne-am inmultit, indiferent ca era vb de tigani sau hoti sau orice altceva. Daca in tara am ramas vreo 14-16 milioane (pentru ca ei habar nu au de fapt cati suntem), restul au plecat in afara sa lucreze legal sau la negru sau sa fure sau sa faca tot ce pot sa castige bani mai mult decat in tara. Dintre ei daca s-au intors numai dintre cei din Europa, tot sunt peste 3 milioane care au venit din ianuarie pana in prezent si inca nu se opresc nici dupa Pasti pentru ca NU au unde sa se mai duca.
Doar ca informatie, peste 2 milioane de romani veneau numai de Pasti sau Craciun acasa in vizita.
Autoritatile nu vor sa dea toate cifrele ca sa nu iasa cu scandal si oameni in strada, pentru ca nimeni nu vrea sa primeasca atatea milioane de oameni veniti din zonele rosii. Oameni carora nu le pasa decat de persoanele lor si nu de altii.