| AlexDorinel a întrebat:

De ce nu se face și la noi vaccinarea obligatorie la medici exact ca în Franța? La noi se vaccinează doar cine vrea și medicii nici nu știi care e vaccinat și care nu, mai omoara și pacienții...

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Dar rațiunea ta a murit de mult. Păi oare de ce? Pentru că acordăm prea multă atenție formulei „liberă alegere"- alegere pe bună dreptate în cazul unui leac experimental cu destule reacții adverse descoperite doar până în acest moment pentru o gripă, leac care e plătit din banul public fără să ne întrebe nimeni și pentru că încă credem că e civilizat să respectăm opinia altora fără să ne panicăm într-un mod paranoic. Leac promovat prin propagandă ieftină, prin amenințări apocaliptice, prin promisiunea unor drepturi fundamentale și prin... mici. Deși și la noi s-au început aceste demersuri, acestea nu sunt tocmai de bun simț. Bunul simț al unei gândiri cât de cât așezate. Și ăla a murit de ceva timp. Dar stai liniștit, în curând vei mai avea de făcut vaccinuri, se anunță un spectacol mai interesant decât „Dineu cu proști" odată cu venirea întregului alfabet grecesc. Nu vorbesc de leacul gripei, desigur. Ci de leacul așa crezutei boli: rațiunea. Structura educațională nu era un leac îndeajuns.

26 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Din fericire in Romania personalul medical e vaccinat in proporție foarte mare, aproape 90 % deci nu vad de ce ar fi nevoie sa devina obligatoriu

| CodrutElian1990 a răspuns:

Dupa cel de-al doilea razboi mondial vaccinurile erau obligatorii. Doar asa s-a putut elimina sau reduce anumite epidemii si boli ca: malaria, holera, varicela, tuberculoza si inca altele.

| ania a răspuns:

Inca suntem o tara libera, sper sa ramanem.

| Lukasssz a răspuns:

Sunt deja multi medici vaccinati.

| Zuzu1991 a răspuns:

Ma indoiesc de mi se indoaie RAU ca e vaccinarea obligatorie in orice tara considerata a nu fi dictatura
MAI ALES LA MEDICI, care pot spune: "ok, NU ma vaccinez, imi dau demisia, hai syktyr si la mai mare"... si ramai fara medic
deci, ai niste link-uri care "dovedesc" aberatia IMBECILA pe care ai debitat-o?!?

| Mosotti a răspuns (pentru Zuzu1991):

Inca nu e obligatorie nicaieri, dar in franta s-ar vorbi ca vroia sa puna obligatorie doar.
Dar e normal sa fie obligatorie, ca daca fiecare face ce vrea, nu se va mai termina niciodata cu asta, si face mutatii virusul si ne ia dracu la infinit.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu, nu e normal sa fie obligatorie... este un drept fundamental sa refuzi un tratament, lucru aberant si abuzat serios de martorii lui Iehova, care refuza cu desavarsire sa isi faca transfuzie cu sangele altcuiva, aberant pentru ca doctrina lor spune "sa nu **BEI** sange" nu sa nu ti-l bagi direct in vena

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Zuzu1991):

Da, dar nu e drept fundamantal sa faci rau altuia, refuzi un tratament daca nu pui in pericol pe altii, altfel nu mai ai nici un drept.
Nu ai dreptul sa faci rau altuia.

Daca tu ai o boala si nu vrei sa te tratezi, treaba ta, atat timp cat boala aia nu pune societatea in pericol.

Daca pentru niste unii fara minte dai globu peste cap, pierderile sunt mult mai mari, asa ca rezolvam problema.
Si in numele unui bine mai mare, te fortam, ca oricum n-ai ce sa faci, ca nu iti place sa stai la puscarie pentru punerea in pericol a sanatatii publice.
Sau stai acolo, sa vedem daca-ti place in conditiile alea nasoale.

Sau iti iau 30 % din salariu lunar, asta asa ca sa avem bani pentru aia pe care-i distrugi, sa vedem, iti convine? Si iti iau defnitiv ca pedeapsa.

Nu merge, mi s-a sculat mie sa te omor pe tine ca e drept fundamental.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Mosotti):

"acum 1 minut | Mosotti a răspuns (pentru Zuzu1991):
Da, dar nu e drept fundamantal sa faci rau altuia, refuzi un tratament daca nu pui in pericol pe altii, altfel nu mai ai nici un drept."

te contrazic putin, chestia cu transfuzia este IMPLICIT rau altuia, inchipuie-ti ca femeia vietii tale moare pentru ca refuza transfuzie

stiam vag despre ideea asta, pana am vazut un episod dintr-un film cu avocati (nu mai stiu cum se numea) cand una dintre angajate a ajuns la spital si au venit parintii ei si au refuzat transfuzia, s-au dus si s-au judecat (toti colegii ei nu vroiau sa o aiba pe constiinta, inclusiv masculul alfa care era personajul principal) si parintii aia IMBECILI, S-AU DAT DE CEASUL MORTII sa nu ii faca transfuzie, cu toate ca toti stiau ca nu e credincioasa convinsa

| Zuzu1991 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dap, ma duc si imi dau foc in piata victoriei... E BINE?!?

| Mosotti a răspuns (pentru Zuzu1991):

Pai si aia cu transfuzia, trebuie sa nu mai existe aberatiuni de astea, obligat si gata, legat, bagat acu in vena si transfuzie, punct!
Sa fie niste legi sa nu permita sa se faca rau altuia pe o credinta aberanta iluzorie, nu sa faca rau pe nebunia lui fantasmica.

Doi trei baieti bine facuti il ia pe sus si gata, l-a calmat, se rezolva.
Si du-te la judecata, ca eu fac legea asa, si n-ai ce sa mai faci.
Si multi o vor apropa, ca-s mult mai multi care vor decat care nu. Asa ca va avea sustinerea si a populatiei in final.
Ca fiecare poate fi in cazul ala la o adica.

| Legion7X a răspuns:

Probabil că pot avea efecte secundare.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Măi, Dorinele, măi, tu de ce crezi? Ai auzit de ceva ce se numește "liber arbitru"? Sau de infracțiunea de lipsire de libertate, prevăzută în Codul Penal? Aaaa, stai! Am uitat că tu ești comunist și îți convine ca toți să facă ca tine, dar când trebuie tu să faci ca ceilalți te apuci să strâmbi din nas și să te smiorcăi! Așa-i?

| suntserios a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Ce teraba are lipsirea de libertate cu vaccinul lool?

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru suntserios):

Cum adică să te oblige să faci vaccin? Dacă X nu vrea să și-l facă, e efectiv treaba lui X și a familiei lui. Nu înțeleg de ce ar trebui să băgăm vaccinarea obligatorie fix acum, când coronavirusul e pe moarte.

| suntserios a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Si totusi ce treaba are cu lipsirea de libertate... Ca nu te inchide nimeni si nu te vaccineaza cu forta. Nu vrei vaccin iti cauti alt loc de munca unde nu esti un pericol pentru pacienti. Simplu.

Pe moarte coronavirusul? Tu te ai uitat ce se intampla prin alte tari?

Răspuns utilizator avertizat
| Gligore2000 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pentru o gripa chinezeasca unde recuperarea dupa boala este de 99, 77 % au ingenuncheat economia.
Totul este pentru bani.
Nu mai puteau cei de la OMS sau politicienii de sanatatea categoriilor vulnerabile.
Mai degraba gandeste-te ca generatia ta va achita nota de plata.

Răspuns utilizator avertizat
| Gligore2000 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Economia este la pamant iar sutele de miliarde trebuie sa le dam inapoi la CE in 30 de ani.Nimic nu este gratis.
doar un exemplu
https://www.cotidianul.ro/......am-inapoi/

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nu e treaba lui, e si treaba celorlalti ca sunt in pericol, daca se vaccineaza in masa, atunci se poate duce chestia cu virusul, ca nu mai are gazda posibil.
E vb de interes national.

Covidul NU e pe moarte, vine valul 4 din toamna tocmai ca am lasat virusu sa faca mutatii nerezolvand mai repede problema si prin vaccinare si prin altele.
Vine varianta delta si sa vezi atunci.

Faci ce vrei atat timp cat nu faci rau altuia, dupa aia libertatea ta se opreste.

| CezaraEM a răspuns:

Pentru ca fiecare e liber sa decida ce vrea sa faca cu viata si cu corpul lui.
Eu nu am facut si nici n-am sa fac vaccinul pentru ca am auzit tot felul de lucruri naspa despre el. Fiecare face cum doreste.
Vom vedea noi peste cativa ani efectele vaccinului asta!

| Gligore2000 a răspuns:

Din cauza ca ei se uita mai putin decat tine la tembelizor.

| Gligore2000 a răspuns:

Si in Franta au inceput manifestatiile.Nu se vad pentru ca sunt platiti sa arate doar ce trebuie sa vezi.