| JulyDreams a întrebat:

De ce nu se relaxeaza inca restrictiile? Care e logica autoritatilor aici? Nu e ca si cum le vor putea mentine asa pana iese vaccinul la anul.
Chiar daca se ajunge in felul asta la scaderea nr de cazuri, cand se vor relaxa vor reaparea focare oricum. Atat timp cat populatia nu e in mare parte imuna, virusul o sa se raspandeasca.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| eusebiu27 a răspuns:

Părerea mea este ca cei din conducere vor sa scape de cei din izolare și carantina aflați deja de unde ies și bolnavii de covid apoi se va da drumul când toți bolnavii vor fii in spital
In momentul in care toți bolnavii vor fi in spital și tratati va rămâne doar populația sănătoasă
In mișcare deci părerea mea este ca nh prea are cum sa se ia

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logica este ca se pastreaza in picioare sistemul medical. Aia e logica.

| JulyDreams explică (pentru suntserios):

Sistemul medical al tarii e vax. Daca se tine in picioare aplicand masuri stricte populatiei, si economia o sa fie vax. Trebuie sa se tina in picioare sistemul dezvoltandu-l, nu asa, sanctionand populatia.

| suntserios a răspuns (pentru JulyDreams):

Ridica tu un spital si dezvolta tu un sistem sanitar in 2 luni ca pari ca stii de spui...

| JulyDreams explică (pentru suntserios):

Hai ca-l ridic. Am o roaba si un sac de ciment. Ce mai trebuie?

| suntserios a răspuns (pentru JulyDreams):

Exact... ce mai trebuie.
E atat de usor sa fii specialist in toate din spatele tastaturii si sa ii critici pe altii ...pfff

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca tu nu urmaresti situatia pandemiei la noi. Cum sa se relaxeze restrictiile cand in ultimele 24 de ore am avut 468 de noi cazuri confirmate iar decesele au ajuns la 508. O sa se relaxeze cand noile cazuri o sa fie putine, la fel si decesele, altfel situatia se poate inrautati.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Ioandelasal):

Si cand se vord ridica restrictile cazuri de virus tot vor mai exista, si se vor inmulti din sezonul rece, asa ca restrctiile sunt degeaba

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Logica autorităților e simplă. Relaxezi restricțile, mor oameni.
Dacă vor apărea focare, izolate. iar zonele acestea vor fi puse în carantină.
Așa este acum oprită răspândirea virusului, așa se va opri și atunci.

| johnnny123 a răspuns:

Logica este ca trebuie sa se evite supraincarcarea si prabusirea sistemului medical. Adica ceea ce se numeste "aplatizarea curbei".

Una este sa ai 20 000 de cazuri care necesita tratament distribuite de-a lungul a trei luni luni, si alta este sa ai 20 000 de cazuri care necesita tratament intr-o saptamana.

Cu prima situatie ne putem descurca, cu a doua nu.

| JulyDreams explică (pentru johnnny123):

Stiu asta cu aplatizarea. Dar daca se ridica din restrictii peste o luna si nu acum, se poate mentine plata curba? Nu e tot aia?

| JulyDreams explică (pentru johnnny123):

Sa aduca inapoi medicii care au demisionat, sa doteze spitalele, sa construiasca altele eventual, sa dea masti suficiente populatiei, daca vor aplatizare. Asta cu statul in casa nu e o solutie pe termen lung.

| johnnny123 a răspuns (pentru JulyDreams):

Ai si o bagheta magica pe care o poti flutura ca sa apara spitale si personal medical din senin? Sistemul medical din Italia este cu zece clase peste al nostru si tot a fost complet depasit.

| Dragosdoar a răspuns:

Si inca ceva,BANII nu cresc in pom, economia nu trebuie sacrificata, daca masacram economia, spitalele cu ce mai functioneaza ca sa trateze bolnavii? Echipamentele nu se cersesc, nu se dau degeaba

| Tian44 a răspuns:

Oamenii au frica amenzii si stau in casa, suntem in perioada in care cazurile zilnice scad, iar cu cat se tin restrictiile mai mult, cu atat o sa fie mai bine pana ce nu mai exista cazuri noi, cand restrictiile se vor ridica in 15 mai o sa fie jale, ar trebui tinute mai mult!

| JulyDreams explică (pentru Tian44):

Nu cred ca o sa se ajunga sa nu mai fie cazuri noi. Numai chinezii pretind ca au 0 cazuri, dar si lor le mai intra in tara infectati.

| Tian44 a răspuns (pentru JulyDreams):

Exact, trebuie riscata economia. Granitele stricte, starea de urgenta valabila pana trec 2 saptamani de la ultimul caz de infectare.

| Dragosdoar a răspuns (pentru Tian44):

Si ce facem cu economia boss? Oamenii vor muri de foame? Nu facem absolut nimic nici daca stam in case nici pana la anul, virusul nu dispare deoarece sunt foarte multi pacienti asimptomatici. Da l drk de virus, trebuie sa ne obisnuim cu el pana nu ni se contracteaza economia atat de tare incat ajungem ca in venezuela. Oamenii o iau razna in case, sistemul imunitar se prabuseste din lipsa vitamine D. Data de 15 mai e o data rezonabila, dar mai tarziu de 15 in niciun caz, nu, absolut nu, nu sunt de acord

| Raul1472627 a răspuns (pentru Tian44):

Gandeste-te inainte sa vorbesti

| Raul1472627 a răspuns (pentru Tian44):

Atunci tu propui sa murim de foame dar sa nu murim de covid minte luminata ce esti

| Tian44 a răspuns (pentru Raul1472627):

Cine moare de foame ma?

| Raul1472627 a răspuns (pentru Tian44):

Ăia care nu mai au unde sa lucreze! Tu crezi ca acum la toata lumea merge bine ca tie?

| Tian44 a răspuns (pentru Raul1472627):

Frate, dacă în 15 mai se dă drumu o să se piardă tot ce s-a realizat și atunci o să fie adevărata foame. voi nu înțelegeți nimic