| alexandradlr a întrebat:

De ce sunt restricții noaptea? Adica noaptea pe frigul asta oricum nu ieșea nimeni plus ca e și întuneric. Faptul ca sunt restricțiile de noapte nu ajuta sau încurcă răspândirea virusului. Sunt derutata de unele dintre masuri.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

E clar ca restricția de noapte e o foarte mare prostie, mai bine ziua se făcea asta, erau rezultate mult mai bune și noaptea, non stop sa fie asa

| Violleta2022 a răspuns:

Nu esti tu noaptea, ca esti fata si micuta de varsta, dar multi tineri care nu au joburi si nici viata normala, ies sa se plimbe noaptea, sa talhareasca, sa petreaca sau sa se intalneasca cu alte grupuri si atunci se imparstie virusul.
Nu ar trebui sa fii derutata din atat lucru, ca-i explicat logic: ca sa forteze oamenii sa stea acasa, pe timpul noptii.

| mudokins78 a răspuns (pentru Violleta2022):

Atentie la ortografie ca ma supar si nu te mai iubesc!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Restrictiile de noapte au drept scop reducerea mobilitatii maselor de oameni. Tocmai ca acum cand e frig sansele sa se inghesuie cat mai multi într-o incapere sunt mari.

Restrictiile astea sunt de mai vine de 1 an, discutate si explicate de zeci de ori. E ciudat cum mai exista derutați de aceste masuri inca.

| Frank51 a răspuns:

Ai dreptate, oare de ce mai există si vaccin?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Inseamna ca oricum nu incurca, daca sunt.

| Mirel4412 a răspuns:

Pe frigul asta ies multi, mai ales cu masina, ori pe jos la un bar, sau la plimbare. Intuneric e si vara, si primavara, si toamna (funfact). Vara stateam pana la 3-4 in oras si as sta si acum, doar ca aproale nici-un prieten n-are vaccin si implicit certificat verde.

| TheGreatSouthernTrendkiII a răspuns:

Nu exista niciun motiv rezonabil. Dpdv al politicilor publice pandemia ar fi trebuit sa se termine odata ce a inceput sa fie disponibil vaccinul.