| SilentRain a întrebat:

De ce unii medici refuză să se vaccineze / sunt împotriva vaccinului?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista sceptici si conspirationisti oriunde. Medicii sunt vaccinati insa in procente destul mari. Personalul medical de pe langa au reticiente.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Medicii cu care am discutat erau vaccinati, in schimb o buna parte din asistenti nu ar trebui sa faca parte din sistem, la ce idei tampite au in cap.

| Catrice a răspuns:

Și tot nu ai zis dacă ți-o crescut un corn sau o coada...sau poate ai aripihee hee
Din același motiv pentru care unii decid sa facă anumite teste bebelușilor pentru a știi dacă sa ii vaccineze sau nu cu vaccinurile alea obligatorii.

| SilentRain explică (pentru Catrice):

Pai nu mi-am făcut încă vaccinul, urmează

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Haolio pai ziceai că-l faci acu mai bine de o luna...dezamăgitor.

| SilentRain explică (pentru Catrice):

N-am avut buletinul, acum a venit sad
Ehh poate primesc aripi și nu din alea de la Lidl

| Catrice a răspuns (pentru SilentRain):

Îți dă redbull aripihee hee

Răspuns utilizator avertizat
| Legion7X a răspuns:

Din același motiv pentru care se refuză
pasaportul verde privind atestarea vacinării.

France
https://youtu.be/vupXzQIoXFk

Italy
https://youtu.be/fB5dh8lJQjY

| dinaprilie a răspuns:

Ei stiu ceva ce noi nu stim.e ok..se intampla peste tot.

| Digikey a răspuns:

In Israel in ultima luna au fost 33347 infectari dintre care 17886 vaccinati cu schema completa iar 15461 vaccinati cu o singura doza sau nevaccinati.
408 persoane internate la terapie intensiva dintre care 278 vaccinati cu schema completa si doar 130 cu o singura doza sau nevaccinati.

https://data.gov.il/......bd99a88880

Macar israelienii au recunoscut public esecul vaccinului de a te infecta si de a face forme grave.
Ai nostri inca se codesc sa accepte realitatea.

| Panamax a răspuns (pentru Digikey):

Partea interesanta este ca dacă cineva a fost spitalizat, internat la terapie intensivă, a avut nevoie de ventilație mecanică sau a murit în decurs de două săptămâni de la administrarea vaccinului este considerat „nevaccinat".

| CIaudiu a răspuns:

Ori au alergii, ori sunt intrati pe pile fara sa aiba vreo legatura cu medicina si stiinta in general.

| isemilia a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care nu toti oamenii s-au vaccinat. Ca sa nu o dam in teorii ale conspiratiei, cel mai simplu (si probabil, presupun) raspuns este faptul ca nu au considerat asta o necesitate. Fie sunt contra in general, fie asteapta sa vada efectele pe termen lung, fie ss-au gandit ca nu i-ar ajuta prea mult. (chiar si vaccinat, tot poti transmite virusul fara nicio problema, rolul sau e sa iti reduca tie cat mai mult posibil simptomele. Probabil fiind medici se gandeau ca se protejeaza si ca nu se vor infecta) Sau orice alt motiv e la fel de posibil. E alegerea fiecaruia ce vaccin face sau nu face, indiferent de profesia sa.

Răspuns utilizator avertizat
| Dark7Soul a răspuns:

Sunt alergici la vaccin/ ca majoritatea, nu au încredere în acesta.