| AlexDorinel a întrebat:

De ce unii oameni spun ca esti mai in siguranta la scoala decat la mall?

Oameni buni ganditi-va ca la mall nu va pupati cu nimeni,nu puneti mana pe aproape nimeni, e distantare, sunt conditii.

La scoala nimeni nu respecta, sunt 30 de copii intr-o clasa de 40 de metri patrati, toti se pupa, toti se bat intre ei, se imprumuta pixuri intre copii etc.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Teorii impartite pot zice, cel mai bine e sa stai in masina de politie si sa patrulezi 8h pe zi te doare la patina, mai razi cu colega daca e

| Fatamuntilor a răspuns:

E logic in ce spui tu, doar in cazul in care la scoala stai cel putin 4 ore!
In rest atat copii, cat si profesorii trebuie sa stie si s respecte regulile de distantare (cat se poate) si sa poarte masca.
ma gandesc fiecare scoala respecta scenariille care le-au fost impuse in functie de numarul de infestati.

| Zuzu1991 a răspuns:

E cu dus si intors, daca la scoala e unul infectat, toti va infectati, corect, masca si distantarea sociala sunt frectii la picior de lemn intr-un spatiu inchis

insa in mall, inaintea ta au trecut mult mai multi oameni, care au atins produsele, au stranutat in stanga si in dreapta, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cui i-ar putea bese mintea asa ceva... scoala este unul dintre cele mai periculoase locuri. Peste 30 de persoane in aceeasi incapere, nelipsitele banci de 2 persoane, proful care misuna prin toata clasa, pauzele in care isi dau toti mastile jos ca sa manance, creta si buretele ala imputit pe care pun mana toti...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa nu mai zic ca la scoala pierzi cate 6-7-8 ore pe zi.

La mall nu cred ca sta cineva atat, multi vin doar in trecere, cumpara 2-3 chestii, ca de mai multe nu au bani, si dupa pleaca laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai perfecta dreptate. Scoala este cam cel mai periculos loc, mai ales ca unii copii sunt ei smecheri si nu poarta masca sau beau unul dupa altul. Dar se mai si sta 6-7 ore in clasa. Deci poti sa iei lejer si daca toata lumea are masca si toti resoecta conditiile.Varul meu, care are 9 ani a adus de la scoala. Insa nu cunosc pe nimeni care sa fi adus de la mall, mai ales ca ecela e un spatiu mai deschis, iar densitatea oamenilor e oricum mai mica decat intr-o clasa. Iar la mall nu stai 6-7 ore. Te plimbi prin cateva magazine si aia e.

| florin926481f a răspuns:

Cine se pupa la scoala cu toata lumea?
In rest ai dreptate.

| EllaAndreea1655 a răspuns:

Asa e, la scoala nu se pastreaza deloc distanta si nu se impun deloc profesorii sa pastreze asta. Dar nici la mall nu se pastreaza distantarea, este permis sa te tii de mana sau sa te pupi, nici aici nu putem spune ca este sigur