| Ukaya a întrebat:

De ce vaccinatii sunt asa agresivi cu cei care au ales sa nu se vaccineze?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| gabicoo a răspuns:

Nu știu cum înțelegi tu situația actuală din Românica dar se pare că treba stă invers: antivacciniștii sun cei mai agresivi și datorită acestui tip de atitudine suntem pe primul loc în Europa la numărul de imbolnăviri și de decese!
Vaccinarea nu e obligatorie în schimb masca e obligatorie în spatiile închise și în mijlocele de transport, iar cei pe care îi aperi tu nici nu vor să audă de mască!
Spunea Superman Câtzu că există o legătură directă între rezultatele testelor PISA și rata vaccinarii! Adică unul din doi români e analfabet funcțional! E printre puținele lucruri adevărate spuse de Moționat!

| RAY a răspuns (pentru gabicoo):

E de fapt mai mult 1 din 3

| Celcestietot a răspuns (pentru gabicoo):

Si analfabetul functional din 2 este cel care nu se vaccineaza, corect?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Exista și o explicație paranoia romanaseasca, dobândită în timpul comunismului, neîncrederea în TV, politicieni, nici medici nu au făcut, plus ca să exagerat de la bun început totul, plus ca vaccinul are doar 6 luni

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Deci nu esti de acord cu vaccinul?

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ba da omule, eu l am făcut, fac Maine a treia doza, cum nu ești atent deloc eu am scris niște explicați acolo, dar multi suferă de lipsa de concentrare

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Nu crezi ca se poate interpreta si altfel comentariul acela?

38 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ăștia nevaccinați umplu spitalele si sunt bolnavi care chiar necesita ajutor, cei nevaccinați sunt persoane care au fost la proteste care chiar si in spital neaga ca au COVID

| Violleta2022 a răspuns:

De fapt, cei agresivi sunt nevaccinati, fiindca ei au iesit in strada si vocifereaza ca nu vor sa se vaccineze, dar nu vor nici sa respecte regulile de protectie ale celorlalti.

| sierra1 a răspuns:

Să ințelegem că tu ești nevaccinat și te-a violentat vreunul ințepat (cu vaccin)?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că cei ce au ales să nu, sunt inconștienți, iresponsabili, și se fac vinovați prin atitidinea lor de continuarea pandemiei, adică de mortea în continuare a semenilor lor. Ei ignoră că boli mortale și handicapante ca poliomielita au fost eradicate prin vaccinare. Ei au justificarea cu - fac ce vreau, că eu sunt. Atunci du-te în altă parte unde poți să faci ce vrei, cu șansa ta de a muri de 15 ori mai mare de covid, în raport cu cei vaccinați, că aici libertatea ta de a face ce vrei, e criminală.

| doctorandus a răspuns:

Cand un crainic radio/TV care a indemnat lumea sa nu se vaccineze moare de Covid, si normal ca lumea rade de cat de loser a putut sa fie. Unora dintre ei cand au fost internati le-a parut rau ca nu s-au vaccinat, dar atunci era prea tarziu.

| Frank51 a răspuns:

Eu am văzut agresivitate doar din partea nevaccinatilor.

| Hammurabi a răspuns:

Eu sper doar să nu se ajungă ca pe vremea naziștilor.
Adică cei nevaccinați să fie obligați să poarte semne distinctive pe haine pentru a putea fi "identificați".
Cine mai susține că societatea nu degenerează?

| William a răspuns:

Pentru ca sunt speriati.

| Lioana a răspuns:

Nu toti sunt agresivi. Doar cei fara cultura.

| ania a răspuns:

Pura rautate umana

| xerxes1 a răspuns:

Pentru ca in subconstientul lor stiu ca au facut o alegere gresita.

Răspuns utilizator avertizat
| flixbuster a răspuns:

Nu toti cei care nu s-au vaccinat anti-covid sunt anti-vaccinisti sau anti-masca/anti-distantare/anti-spalat pe maini.

Uite cateva intrebari:
- daca ai facut deja covid (demonstrat cu test) si nu ai avut NICI o problema, e rezonabil sa presupui ca la o posibila reinfectare nu vei avea NICI o problema? Este rezonabil sa spui ca riscurile tale la covid sunt 0 (zero)?
- daca citesti prospectul vaccinului anti-covid si vezi care sunt potentialele riscuri (da, chiar sunt) este rezonabil sa spui ca riscurile tale la vaccin anti-covid sunt mai mari ca 0 (zero)?
- in termeni simpli, de risk management, ce ai alege intre ceva care are risc 0 sa te afecteze si ceva care are risc mai mare de 0 sa te afecteze (tinand cont ca vaccinul nu previne infectarea si raspandirea ci doar evolutia grava a bolii)?

| doctorandus a răspuns (pentru flixbuster):

Riscul de a muri de Covid este de mii de ori mai mare decat riscul de a muri de la vaccin. In Romania rata deceselor per caz este ceva sub 3%. Asta inseamna ca extrapoland la o populatie de 20 milioane, ar fi 600 mii de morti de Covid si sub 500 oameni morti de la vaccinare. Deci alegi care e mai mare riscul: sa fii printre aia 500 mii scapati de la moarte prin vaccinare sau printre cei 500 oameni morti din cauza vaccinarii.

| flixbuster a răspuns (pentru doctorandus):

Corect, daca esti in grupa de risc sau daca nu ai facut boala si nu vrei sa risti. Dar daca DEJA ai facut boala fara sa ai nimic serios?

| Mirel4412 a răspuns:

Trebuia sa scrii in paranteza la intrebarea ta:
"De ce sunt mai agresivi (cu mine)."

E normal sa iti fie frica de necunoscut si e greu sau imposibil sa treci peste niste lucruri care au fost normale toate viata. Toata pandemia e un mister, nu stie nimeni cand si de ce a inceput.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mulți au înnebunit de când ne războim cu acesta infecție covid, mai ales bătrânii, unii au ajuns la psihiatrie.
Și au pierdut și jobul, lipsa banilor, a ocupației, izolarea, stresul, foamea duce la nebunie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adica?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca cei care au ales sa nu se vaccineze sunt prosti.

| sweetys a răspuns:

La fel privește și un vaccinat situația, când un nevaccinati ii insira toate teoriile conspirației, terminând cu moartea. În ambele tabere sunt persoane agresive și mai puțin agresive.

| brokxy a răspuns:

Eu m-am vaccinat si nu am dat la nimeni in cap

| florin926481f a răspuns:

Sa spui ca un om e prost doar pentru ca nu s-a vaccinat, asta inseamna sa fi prost.
Si unii ati au uitat ca si cei vaccinati pot transmite virusul.

Răspuns utilizator avertizat
| MariaEElena0505 a răspuns:

Eu sunt vaccinată. Nu sunt agresiva deloc cu cei care nu au ales sa faca acest pas. Însă, dacă te gândești puțin, nu nu mai cei vaccinați sunt agresivi, ci și ceilalți. Sunt doua tabere care sunt una împotriva celeilalte. Îmi pare rau ca s-a ajuns in situația aceasta, dar cred ca asta se intampla când oamenilor le este frica de virus, dar și când vor sa scape de aceste restricții. Dacă am fi vaccinați ca in Franta sau ca in Danemarca, am scapă de restricții cât de cât. Însă noi abia suntem la 30%, din pacate. Nu sunt agresiva aici, spun doar faptele. Insa nu avem ce face.

| Ukaya explică (pentru MariaEElena0505):

Prietenii mei vaccinati nu mai vorbesc cu mine si m-au scos din mai multe grupuri nu m-au mai invitat nicaieri

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru Ukaya):

Okk. Asta este puțin ciudat. Cred ca depinde foarte mult și de mentalitățile lor. Nu stiu, poate părinții lor ii obliga sa procedeze astfel, habar nu am.

| suntserios a răspuns (pentru Ukaya):

Pentru binele tau. Ca au vazut ca nu ai loc in spital si te protejează.

| Ukaya explică (pentru suntserios):

De asta am ajuns sa ii urasc din toata inima ca nu vreau sa ma protejeze nimeni

| TitoJacksana a răspuns:

Unii le e frica sa nu ia virusul de la cei nevaccinati chiar dacă ei sunt vaccinati, probabil asta îi infurie