| Mirel4412 a întrebat:

De ce vor neaparat oamenii sa nu stea acasa si sa nu poarte masti? Asa de dobitoci sunt unii romani incat nu pot sa inteleaga ca masca ne protejeaza cu adevarat? Cu aproape fiecare om cu care am vorbit, a zis ca ori nu crede in virus ori masca e o tampenie. Numai posturile tv de prost gust si Facebookul ne-au adus in starea asta de prostie si sunt manipulati, ei insisi voind sa nu fie manipulati "de stat".

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
38 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Masca NU te protejeaza PE TINE.
Masca le protejeaza pe cei din jurul tau, oprind stropurile tale de saliva.
Masca are rolul batistei tinute in fata gurii, cu diferenta ca nu-ti ocupa mana.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Harfagre):

Masca ar trebui schimbata aproape la fiecare minut, daca stranuti si iti curge nasul. In acest caz se sta acasa si nu te bagi in public (asa s-a procedat de cand ma stiu).

Parerile medicilor difera in toata lumea, de la individ la altul.
Unii au uitat de "guturai" si de "gripa" (nu mai apar nici in statistici! ), altii "trateaza" pacientii conform "procedurilor" unice, impuse, iar cei care cunosc meserie (si au curaj) trateaza Covod-ul ca si gripa.
Problema cu "protocoale" este ca neglijeaza bolile cronice ale bolnavilor, iar ne-administrarea medicamentelor specifice agraveaza puternic starea bolnavului, deseori ducand la decesul lor.

Răspuns utilizator avertizat
| Bula a răspuns (pentru Harfagre):

Subscriu impotriva amenzii pentru lipsa de masca, mai ales daca persoana este vaccinata /are test negativ /nu are imunitatea testata.

Nu sunt de acord cu discriminarea prin botez "gripa" la "Covid" si tratarea lor in mod diferit. tongue

Răspuns utilizator avertizat
| Mirel4412 explică (pentru Harfagre):

Nu stiu unde ai auzit tu ca noi am dat amenzi decat toata europa la un loc, e o aberatie. Daca nu e oras sau un loc ciruculat nu sunt de acord cu purtarea mastii pe strada, dar in orase da.

| Mirel4412 explică (pentru Bula):

Daca au murit si erau si bolnavi de covid, cred ca motivele sunt amandoua, a murit si de boala si de covid. Daca nu avea covid poate mai traia un an sau o zi.

| Drimmero a răspuns:

Sunt manipulati de mafia psd si aur, numai aia instiga de cand a inceput pandemia, baga-le-as sarme in nas (sa nu zic altceva) de terminati, din cauza lor pandemia va mai tine mult si bine, ale dracu scursuri calici dupa putere cand tara arde si instiga masa de prostime pentru destabilizare. Toate manifestatiile astea sunt pur politice, aia sunt spalati pe creier cu dusul, nu fac de capul lor, taraturile psd-aur ii intarata.

Răspuns utilizator avertizat
| Drimmero a răspuns (pentru Harfagre):

La scoala nu te-au invatat sa intelegi un text atunci cand citesti? sau scopul a fost sa te bagi in seama? Tind sa cred ca amandoua, macar baga-te cu ceva inteligent intr-un dialog, asta asa ca sfat pe viitor.

| Simpatic a răspuns:

Sunt de acord perfect cu ceea ce spui, virusul este cat se poate de real cu toate acestea exista mereu idioti care nu cred, in timp ce altii isi plang fratii, parintii, rudele, cunostintele ca au murit datorita covidului.
O natie de retarzi sunt unii care cred numai ce vor ei si cum ziceai si tu ii spala pe cap mass media si cine mai are autoritate in acest domeniu gen cacatii de la AUR care sunt ei impotriva mastilor, cacatii naibii.

| Simpatic a răspuns:

Adica acest virus nu exista vrei sa zici? Mai tampitilor de unde tot apareti, voi meritati sa fiti la ATI sau sa vedeti cum va mor apropiatii ca sa realizati ce spuneti. Dati-va seama la vorbe cand le scoateti pe gura.
Pe siteul asta o multime de dobitoci.

| Wr3nch a răspuns:

''Asa de dobitoci sunt unii romani incat nu pot sa inteleaga ca masca ne protejeaza cu adevarat?''

Dalaughing Ai vazut cu ochii tai asta.

| Mirel4412 explică (pentru Wr3nch):

Zic sa stam toti fara masca, fara nici o regula, sa murim cu milionele ca in gripa spaniola

| Frank51 a răspuns:

Masca protejează, dar ce protejează mai exact când ești singur cuc ziua pe stradă, sau ce rezolvi dacă îmi interzici să ies după ora 8, dacă port mască, sunt singur, și păstrez distanța de 3 metrii în caz că apare cineva în drum?

Oamenii sunt revoltați pe restricțiile ineficiente.

As propune suspendarea restricțiilor, limitarea numărului de persoane în timpul zilei, cât și pe timpul nopții, grupuri de câte 5 maxim.

| Mirel4412 explică (pentru Frank51):

Adolestentii si nu numai ies seara pe afara, asa, in grupuri de 4-5. Doar ca poarta masca cateva minute dupa o dau toti jos "doar nu ai incredere in mine? Suntem prieteni. Da-ti masca jos"
Asa daca nu ar iesii noaptea tot ar putea sa se intalneasca fara sa ii vada nimeni, dar macar cativa o sa stea acasa si nu o sa le mai moara mama sau tatal de covid

| Frank51 a răspuns (pentru Mirel4412):

Aceeași 5 se întâlnesc și ziua geniule, ziua nu se transmite covid? Sunt unele momente când nu poți purta mască, spre exemplu la cămin, pe terasa când bei ceva, acest grup de 4-5 poate să stea lejer fără mască pentru că e inutilă.

Hai să îți dau un exemplu mai explicit. Eu stau la cămin cu încă 2 băieți în cameră. Toată ziua sunt cu ei, fără să port mască pentru că you know, acolo trăim. Dacă noi 3 ieșim afara după ora 10 și ne punem măștile, păstrăm distanța necesară, nu este absolut nicio diferența că e zi sau noapte. Dar chestia asta e interzisă, deși n-are nicio logica.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Suspendarea caror restrictii? Lasam pe toti fara masca prin magazine si cluburi?

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cluburile bănuiesc că sunt închise. Ma refer la restricțiile de libertate, pentru că n-au nicio bază logică demonstrată. Masca trebuie purtată doar în incintele închise și semi închise, adică spatii comerciale, mijloace de transport, stații de autobuz.

Am scris mai sus un exemplu cu inutilitatea restricției de libertate.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Da, inchiderile fara noima sunt de tot rahatul. Inainte sa inchida cafenele/restaurante aici in Iasi, am fost la un eveniment intr-o cafenea. Distantare, lejer, aerisit, dezinfectanti peste tot, cum se cade. In supermarket intotdeauna am fost cu MULT mai ingramadit. Ce sa le mai zici imbecililor astora? Masuri efectiv la hei-rup.

| Frank51 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Acum în loc de 14 ore, sunt 12 ore cu magazine deschise. Acele 2 ore în minus fac mai mult rău decât bine, în loc să fie dispersați oamenii sunt mai îngrămădiți și limitați.

Pe lângă asta îmi este îngrădit dreptul la libertate fără un motiv eficace și demonstrat. Restricția de libertate trebuia pusă pe grupuri de oameni, fără părăsirea localității de exemplu, ar fi fost mult mai eficient, fără să îți bați joc de oameni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Frank51):

Sa nu uitam ca pe Arahat l-au tinut in brate si pesedeii, si peneleii, toata lumea...

| Holiday a răspuns:

Chiar nu iau, sunt toti vaccinati. Sau daca iau, stiu ca o sa aiba forme usoare.
Pe de alta parte, e o prostie din partea lor sa apara fara masca, pentru ca dau subiect de discutie la toti tampitii.

| Holiday a răspuns:

"Murim de foame nu de covid"

Cat timp iti acorzi pana mori de foame? Daca dupa data estimata mai apari pe aici inseamna ca ai mintit, nu mureai de foame. Ii stiu pe unii care zic ca mor de foame de anul trecut pe vremea asta si inca sunt in viata...

| Holiday a răspuns:

"Omule, dacă nu înțelegi cum e sa n ai bani de mâncare din cauza ca nu poți lucra atunci tine-ti gura și baga în tine chipsuri în fata la Netflix pana crapi"

Firmele de curierat sunt disperate ca n-au personal, sau cel putin unul de calitate. In constructii, de asemenea, e criza de personal calificat si serios. Si mai sunt exemple. Iar tu n-ai de munci, ce sa zic...De fapt ce stii sa faci?!

| Emma30555 a răspuns:

La masca nu se va renunță prea curând și nici nu ar fi normal, și cred ca pe mulți nu i deranjează sa o poarte, după un an de zile eu cred ca ne am obisnuit cu toții și chiar a fost ok fiindcă nici nu prea am mai răcit nici gripa nu s-a mai luat aducă ne a protejat și de alți viruși sau bacterii, dar interzicerea ieșitului după ora 22 sau 20 și inchisul magazinelor par sa nu mai aibă relevanta când în realitate la munca mulți dacă nu majoritatea nu prea poarta masca sau când se vad în grupuri de prieteni. Important e sa se vaccineze cât mai mulți apoi poate se vor renunța și la anumite restricții.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru Harfagre):

"UK sunt închise frizeriile și saloanele de cosmetică, dar magazinele sunt deschise până la 12 noaptea"

UK a stat in carantina totala de 3 ori mai mult ca Romania.
Im UK s-au vaccinat 30.000.000 de persoane pana acum.
Sesizezi diferentele?

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns (pentru Harfagre):

Cunosc oameni care nu au răcit de ani de zile fiindcă asa sunt, asa au ei sistemul imunitar. Dacă nu purtam masca riscam sa dam virusul unor oameni care pot muri. În rest îți dau dreptate, nu sunt de acord cu interzicerea circulației după o anumita ora, nu sunt de acord cu interzicerea teraselor în aer liber după o anumita ora, restauratele sa fie deschise cu o distanțare între mese și cu un număr de persoane sa zicem la jumătate din capacitate, sa fie o libertate totuși. Nu sunt de acord cu magazinele închise de la ora 18 pe weekend, nu mi convin nici mie multe dintre masuri care nu mi se par relevante, prefer însă sa port masca aia mai ales ca pot fi bătrâni lângă mine sau persoane vulnerabile.

Răspuns utilizator avertizat
| Emma30555 a răspuns (pentru Harfagre):

Asta este o alta poveste, o poveste oribila și se știe ca politia și mai ales jandarmeria fac abuzuri, unii sunt niște criminali, de un infractor obisnuit te mai poți apară dar de un infractor în uniforma e mult mai greu fiindcă are puterea. Aici e alta poveste și ar trebui mediatizata mai mult și pedepsiți toți cei care fac aceste abuzuri, ei nu au dreptul sa lovească, e clar, dar ai văzut și tu ca nici abuzurile din 10 august nu au fost pedepsite și acelea au fost mediatizate au fost filmate le am văzut cu toții. Cat despre subiectul de acum îți spun sincer ca pentru mine este important ca oamenii sa poarta masca pentru a nu i îmbolnăvi pe ceilalți. Eu am avut covid, o forma mai ușoară, ma așteptam fiindcă avusesem contact cu o persoana pozitiva, apoi au apărut și simptome dar nu am mai sunat la DSP, m-am izolat singura în casa și am lucrat de acasă, am stat în casa ca să nu risc sa dau cuiva, dar câți fac ca mine? Ulterior mi am făcut test pentru anticorpi și s-a confirmat. În plus virusul este parsiv fiindcă simptomele încep brusc și ești contagios cam cu o zi sau câteva ore înainte din ce am mai observat de alungul timpului din discuțiile și mărturisirile altor oameni, deci dacă nu porți masca și ai virusul sunt șanse mari sa îl dai. Măcar în magazine și spatii închise, transport în comun este în regula sa porți, în aer liber e discutabil. Fără a fi obligatorie masca nu va mai purta nimeni sau aproape nimeni și degeaba poarta 1%, virusul scăpa de tot de sub control, dar eu sper ca pana la vara se va termina nebunia asta, măcar cu privire la celelalte restricții

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din păcate asta este tara în care trăim. Eu când mă uit numai pe Facebook și când văd postări că s-a protestat anti restricții face să mi se ridice părul pe cap. Și când citesc prin comentarii pe Facebook "că noi, cei care ieșim în stradă, o facem pentru libertatea voastră! Cei care stați cu masca la gura zi și noapte și credeți în minciunile spune de guvernanți". Libertatea, unde? La ATI? Păcat că unii sunt atât de infantili în gândire încât nu își dau seama ce fac. Ei, cu mâna lor, fac să îngreuneze și mai mult situația în care ne aflăm. Noi, cei care am trecut prin virus, știm că nu este o manipulare. Iar astăzi mie și mamei mele a expirat decizia de izolare. In fine, pana ieri a fost. Astăzi am ieșit din casa. Da, am fost amândoi infectați cu acest virus. Deși nu are simptome, în fisa de la spital după analizele făcute când a fost pentru evaluare, mama are trecut "pneumonie medie". Nu a luat nici un fel de tratament până acum, neavând simptome. Dar o vom face și pe lângă asta vom cumpăra și un aparat de măsurat saturația oxigenului din sânge. La spital a avut 94 saturație, însă pentru siguranța noastră vrem să luăm ca să avem acasă. Și tratament urgent, sa nu se agraveze în timp. Și apoi analize din nou și bani pe medicamente și medici. Asta pentru că ne pasă, credem în virus, ne este frică de el și nu crezi până nu ajungi chiar tu să te infectezi. Ziua de când m-am infectat și infectat-o și pe mama a făcut să îmi schimbe viata cu 190°C. Înainte nu trăiam asa cu frica, nu dădeam cu atâta clor prin casa și începusem să nu mai cred în existența virusului. Deși nu simt încă mirosul cum trebuie, ieri mi-am dat seama ca am dat ca nebunul clor prin casa după ce au început să mă usture ochii.
Dar tot am luat virus. De la munca, între timp devenit focar covid. Și mai rău că, deși m-am infectat la munca, ei nu au dat 2 bani pe mine și m-au trimis acasă cu condiția sa nu revin la muncă până nu aduc test negativ. Eu nu am făcut nici una, nici alta. Văzând ca sunt nesimtiti, mi-am băgat demisia și rămas izolat. Și nesimțită rău si tipa de la HR, după ce s-a aflat ca prezint simptome m-a sunat și m-a trimis la urgențe sa fac test. Și cică "să ne gândim că avem părinți acasă și să nu îi îmbolnăvim", asta după ce am avut contact cu mama. Si in nesimțire m-au trimis la urgențe sau să fac pe banii mei. Dacă mama pățește ceva, nu merita sa le dau în cap? Mai ales că am sesizat și autoritățile și presa, iar DSP nu oferă nici un răspuns nici măcar presei care insista sa ofere un răspuns. Și eu am sesizat DSP și încă este în Stand-by. Din 10 publicații de știri pe care le-am sesizat, numai una singura și-a găsit sa facă articol despre asta după ce un prefect a putut confirma ca acolo a existat un focar, dar s-a lichidat ( chipurile) în ziua în care am plecat eu. Vezi cum o mana spala pe alta? Vezi cum te infectezi și nimeni nu da doi bani pe tine? Atâta timp ca acestea nu pot fi lichidate, nici virusul nu va dispărea. NICIODATĂ!

Astăzi când am trecut pe lângă spitalul județean din Brașov m-am înfiorat câte containere erau aduse, din acelea unde să tina pacienți infectați covid. Ce înainte de izolare nu erau acolo. Oamenii mor cu zile, cei care ne-am infectat și am supraviețuit încă încercăm să ne refacem psihic si alții protestează pentru că nu mai pot merge prin mall-uri seara după ora 20:00, unii nu își mai pot etala ei mașinile tunate și nu mai pot face întreceri la 100 km/h prin oraș. Ce vezi în stradă, mai ales la Brașov, sunt cei care în fiecare weekend stau numai băgați în Mall-uri sau la terase. Pentru ei contează distracția alături de prieteni, nu viata lor și celor dragi lor. Din păcate fiecare țară își are specimenul. Proteste sunt peste tot în lume. Păcat și din nou păcat. Ne batem joc de noi, de sănătatea noastră și a celor din jur.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În mare parte ai dreptate. Nu mai ai curajul să te angajezi de frica sa nu iei covid de acolo. Eu deja sunt pățit după ce m-am infectat la locul de munca și mi-au dat cu jet. Nu m-a dat nimeni afara, dar m-au făcut sa plec. Eu unul nu am sa mai fac asta, să mă angajez pana nu trec toate valurile de covid. Găsesc alte surse de a produce bani, nu în fabrici cu 600 de angajați. De foame nu am sa mor niciodată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca asa functioneaza mintea umana, in trecut era mult mai util sa crezi ca e un tigru in spatele tau si sa nu fie, decat sa fie si tu sa nu crezi ca e acolo. Teoria agentului sugereaza fix acest lucru, acei oameni care cred in anumite conspiratii nu vor decat sa isi caute scuze pentru esecurile vietii lor, si cauta un motiv pentru care ei sa nu fi reusit in viata. In plus, mintea umana tinde sa observe tipare in lucruri total random. So, toate astea combinate cu faptul ca majoritatea persoanelor nu au incredere in stat, rezulta fix ce se intampla azi, dar nu e asa doar la noi, ci pe toata planeta.

Răspuns utilizator avertizat
| OnePiece a răspuns:

A trecut un an, ne-am saturat. Eu sincer nu stiu de ce nu vor unii oameni sa se vaccineze. Nu va baga cipuri, stati linistiti.