| MattteoAbz1111 a întrebat:

De dimineață mi-am făcut testul Covid-19 antigen, la zona de control C am o linie foarte roșie și la zona T am o o linie aproape de neobservat, e pozitiv?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
| Jonas94 a răspuns:

Salut!
Nu ne-ai un detaliu important, ești vaccinat, sau nu?
Dacă se colorează la T foarte puțin, este foarte posibil să ai.
Repetă testul, următoarea zi, sau fă un RT-PCR.
Semnele infecției sunt, în ordinea apariției:
-somnolență pe durata zilei
-durere de cap
-nas iritat, înfundat
-răgușeală
-febră ușoară.
Astea sunt simptomele apărute la mine, înainte de infectare.
Vezi că varianta Delta, are perioadă de incubație de 2 săptămâni, până apare la test antigen sau RT-PCR.

| MRT2021 a răspuns:

Buna. Linia C este de control, asta inseamna ca testul este valid. Daca in zona T abia se vede ceva, mai bine il repeti.