| alisiaanna998 a întrebat:

De la covid ti se poate ridica glicemia cand ai diabet

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Covidul este o infectie virala care nu urca sau coboara glicemia, aceea depinzand strict de ceea ce mananci, cat mananci, cand mananci sau daca nu mananci.

| darrio2007 a răspuns:

Nu are treaba covidul cu glicemia. Conteaza ceea ce mananci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Ti se poate ridica glicemie si cand nu ai diabet.

| TheStrategist a răspuns:

Depinde ce mănânci

Răspuns utilizator avertizat
| Kamiyashiro a răspuns:

Persoanele cu diabet zaharat pot experimenta cresteri ale valorilor glicemice in timpul infectiei COVID-19 si prezinta chiar risc de dezechilibre majore precum cetoacidoza diabetica (complicatia cea mai grava a diabetului zaharat, care poate duce la coma diabetica si deces), de aceea este necesara o monitorizare mult mai stricta a glicemiilor precum si de ajustarea prompta a tratamentului in functie de valorile glicemice determinate.
https://www.reginamaria.ro/......et-zaharat

| korina99 a răspuns:

Nu prea

oricum ai grija la alimentatie... face bine si la covid si la diabet:
https://www.esanatos.com/......-41199.php