Întrebare recomandată | AnonimMareMareMare a întrebat:

Dezinfectantul pe baza de alcool in proporție de 70% ucide virusul de pe mâini, sacose, etc? dar spirtul?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
7 răspunsuri:
| CoCosminn a răspuns:

Da, de pe maini si parti ale coepului da, dar nu folosi in exces. Spirtul nu e bun, cel putin din cate am auzit eu

Bula
| Bula a răspuns:

Spirtul sanitar, cica, nu e bun pentru dezinfectare.
Ma intreb atunci: pentru ce e bun?

| AnonimMareMareMare explică (pentru Bula):

Pai...cam asa ceva, pentru ce daca pentru dezinfectare nu? -,-

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alcoolul etilic la 75% omoară virusul pe suprafețe.
Pe mâini e suficient să te speli de mai multe ori pe zi sau în alternativă să te dai cu un dezinfectant de mâini care să aibă 60% alcool.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Unii zic ca e bun spirtul, altii nu sad

| Lupse a răspuns:

Eu ti-as sugera sa verifici daca are efecte virucide in fisa de securitate.

Uita-te pe https://igienata.ro/, sunt porduse care au efecte virucide!

Informeaza-te inainte sa utilizezi ceva, stay safe!