| anonim_4396 a întrebat:

După părerea voastră, persoanele vaccinate anti covid 19 cu schema completă din România chiar sunt în număr de peste 8 milioane? Adică credeți că numărul real al vaccinatilor ar putea să fie în realitate mult mai redus? Și autoritățile să declare acest număr de 8M doar pentru a stimula persoanele să se vaccineze? Eu nu mi-am format o părere, doar întreb.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Brizbriz a răspuns:

Ai doua alegeri: sa crezi sau nu ce spun autoritatile
din pacate, alegerea e PUR personala, pentru ca autoritatile au mintit in mod repetat, despre diverse chestii... nu o sa o uit niciodata pe andreea iasca de la protv care cu multa nesimtire si fara pic de respect pentru inteligenta mea personala a spus cum ca ODeCe/DeCe++ (pe vremea aia, pentru ca e veche "stirea") e monitorizat de autoritati si se stie foarte "exact" ce faci si ce nu faci in materie de piraterie, chestie care e o minciuna sfruntata, nimeni nu a fost condamnat ca a transferat fisiere pe reteaua aia, iar la un moment dat am dat din greseala chiar peste chestii care erau pur ilegale

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru Brizbriz):

Ne insultă inteligența. Nu poți avea încredere așa pur și simplu. Au făcut destule gafe.

26 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate vreo 6-7 milioane vaccinati, ca restul si-au cumparat dovada de vaccinare falsa.

suntserios
| suntserios a răspuns:

8 milioane e o cifră care denota eșecul campaniei de vaccinare. Cu un nr așa mic cine ar crede că e o mișcare de marketing?

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru suntserios):

Cred că în realitate numărul este și mai mic.

| suntserios a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

De ce ar fi? In afara de câteva mii de vaccinări false restul sunt raportate în sisteme centralizate destul de corect. Că vrei tu așa crezi, e alta poveste

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru suntserios):

Da eu înțeleg. Dar avem noi acces la acel sistem ca să ne convingem? Știm doar ce ni se spune.

| suntserios a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Daca vroia cineva sa ne dea teapa ne ziceau că stam bine la vaccinare nu că suntem cei mai praf din Europa.

Eu personal acum nu mai cunosc pe nimeni nevaccinat din anturajul meu, deci nu vad de ce cifrele nu ar fi reale.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru suntserios):

Păi n-au zis că stăm bine ca să ne stimuleze să fie și mai binehappy.

| suntserios a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Nu prea înțeleg unde vrei sa bati cu întrebarea asta. Nu exista niciun motiv pentru că cifra aia sa fie falsificată. Singurul motiv pe care îl văd eu că tu ai fi nevaccinat și încerci să te satisfaci crezând că sunt mai multi că tine.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu m-am vaccinat, am niște probleme medicale reale și mi-a fost frică. Nu încerc să mă satisfac cu asta, din partea mea să se vaccineze toți. Eram doar curois.

| Mopmop a răspuns (pentru suntserios):

Cu tot respectul. sunt satul de politicienii nostri care pentru ceva voturi spun ca totul e ok sau invers ca nu e nimic ok.
Vezi PSD PNL AUR fiecare cum vor sa minta...

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru Mopmop):

Așa este. Asta e mergem înainte.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Poate că da, nu știu dacă există motive de îndoială. Doar sunt inregistrati.
Dar ca idee, in perioada sarbatorilor de iarnă, pe când era deschis Târgul de Crăciun, in orașul meu, se formaseră la toate intrările, cozi imense, unde intrarea era condiționată de certificatul verde. Si restaurantele, cât și terasele erau full...
Pe atunci, eram și eu șocată, câți oameni dețin acel certificat verde.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru floresdemayo):

Certificatul se poate falsifica. Mai ales acela de la jonshon. Îl bagi într-un program de editare și pui ce date vrei. Am prieteni care au făcut asta.

| Catrice a răspuns:

Ah asta era, știam eu ca 8 milioane era multhee hee

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru Catrice):

Asta zic? Românii sunt prea conspiraționiști sau precauți. Adică na. La cum sunt părerile de împărțire, de la doctori până la oameni de rând, pe tema aceasta, nu știu ce să zic dacă chiar este real acel număr.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

În loc de semnele acelea de întrebare cam agresive am pus un emoji da nu a apărut...

| J0B0MAT a răspuns:

Da, nu e nici prea mare nici prea mic.

| Brizbriz a răspuns:

Nuuuuuuuuuuu, nu doar romani
la americani cred ca sunt bine peste 90% insa ei au grija sa dea bine cand apar la tv sau orice alta sursa de mass media

| Mopmop a răspuns:

Sincer nu cred deloc.
De pe timpul lui Ceasca avem un obicei de a raporta ORICE eronat.
Nu vad de ce si cu nr de vaccinati ar fi altfel.
Ce anume ridica cifra pe bune e numarul celor vaccinati sunt cei care lucreaza si locuiesc in afara Romaniei.
Restul sunt povesti!

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns (pentru Mopmop):

Da este adevărat ce ai spus, cei care merg în afară sunt vaccinați. Sunt multe persoane vaccinate și în țară, dar nu cred că sunt 8m.

| Mopmop a răspuns (pentru UNEXPERTINCEPATOR):

Aici legea e lege. Nu esti vaccinat nu mergi la munca. Punct.
Au si ei sosocii lor insa nu asa multihappy

| Trixt3r a răspuns:

Eu cred ca aceste crifre triste sunt reale, pentru ca toti cunoscutii mei (cu exceptia unuia) sunt vaccinati.
Spun cifre triste pentru ca este un numar foarte mic si asta este vina autoritatilor care nu dau 2 bani pe oameni. Daca ar fi sa acuz autoritatile le-as acuza pentru neimplicare si nu pentru raportare eronata.

Sper sa nu fiu inteles gresit, consider ca este dreptul fiecarei persoane sa decida daca se vaccineaza sau nu.

DAR, problema in tara noastra este ca majoritatea oamenilor care nu se vaccineaza nu o fac de frica, acea frica a fost creata prin informatii false, de un partid plin de oameni certati cu legea, informatii false care nu au fost combatute de autoritati, ca-i Bill Gates, ca-i Soros, ca-i satana, ca-i 5g-ul, ca-i bluetooth-ul, chipuri, sterilizare...etc. (lista cred ca-i mult mai lunga)

Atata timp cat oamenii decid sa nu se vaccineze pentru motive reale, fie ca-i din cauza unor probleme de sanatate, din cauza religie sau orice alte argumente reale - pot intelege si respect.

Dar in momentul in care le este frica de 5g, bluetooth, sateliti, chipuri si alte prostii - atunci imi pare rau pentru ei.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

În 12.02. 2022 (sâmbătă)  Erau 8.025.062

Iar azi în 12.02. 2022 (Duminică) Sunt 8.026.627

Se vaccinau 1565 azi duminică? big grin