| InOrOut a întrebat:

E adevarat ca vaccinul anti covid contine virusul covid mort din care organismul nostru invata sa faca anticorpi dupa cum il taie capul? Si vaccinul asta nu infecteaza celulele, nu? Daca ar infecta celulele ar fi un virus obisnuit.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Din cate stiu, virusii nu sunt vietati propriu-zise, cu toate ca se pot inmulti.
Ca urmare, nu putem vorbi despre "virusi morti" (ca in cazul bacteriilor).
Impotriva bacteriilor se fac vaccinuri cu bacterii slabiti, aproape morti, prezenta carora in organism provoaca "invatarea" si declansarea anticorpilor.
Impotriva virusilor nu se pot face vaccinuri asemanator bacteriilor (din acest motiv multi sustin ca nici nu este posibila "vaccinarea antivirus".
Mecanismul impotriva virusilor consta in blocarea capacitatii lor de inmultire, prin distrugerea stratului protector care le "incapsuleaza".

| InOrOut explică (pentru Bula):

Cum sa faci vaccin impotriva bacterilor? happy impotriva bacterilor sunt antibioticele, atat.
multi sustin ca nici nu este posibila "vaccinarea antivirus" - what?

| InOrOut explică (pentru Bula):

Bula m-ai distrat, jur ca iti dau castigator laughing

| Laura162 a răspuns (pentru InOrOut):

"Cum sa faci vaccin impotriva bacterilor? happy impotriva bacterilor sunt antibioticele, atat."

Ca tratament, nu. Ca profilaxie (si cred ca-i evident ca la asta se referea Bula), exista improtriva: tuberculozei, difteriei, tetanosului, tusei convulsive, holerei, febrei tifoide, pneumococului, meningococului, Hib, antrax...

35 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Viruși sunt entități moarte știi?

| T0T a răspuns:

Nu este adevărat. A fost extrasă doar o mică parte din proteina Spike (țepușă), adică din acele țepușe ce se află pe virus (care seamănă cu o coroană - de acolo denumirea de corona). Din ea a fost extras ARN mesagerul și băgat într-o capsulă. Capsulele acelea de grăsime cu ARN mesager sunt introduse în corp (deci nu e vorba de niciun virus). Aceste capsule se lipesc de niște celule care preiau o formă asemănătoare cu Sars_Cov_2. Așa se formează anticorpi pentru a elimina acele celule, anticorpi care vor fi pregătiți și pentru virusuri adevărate. Dar celulele mor în continuu în organism. Asta nu este chiar relevant. Relevantă e reacția ulterioară a organismului care încă e studiată.
Cât despre virus mort/viu, asta e destul de mult de discutat. Unii consideră virusul ca fiind un organism mort. Totuși având informație genetică și putând fi multiplicat, este considerat mai mult viu. Informația aceea trebuie distrusă ca să nu mai fie considerat deloc viu. Dacă o iei de la virus, asta nu înseamnă că virusul este „mort".

| InOrOut explică (pentru T0T):

Dar de cel de la Astra Zeneca care e ADN ce zici? Acela intra direct in nucleul celulei. Si cica e si adenovirus care e dublu ADN. Stiai ca si HIV e arn mesager? https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/7574218/

| T0T a răspuns (pentru InOrOut):

Orice virus cu ARN are ARN mesager. E o diferență între virus și ARN-ul mesager. ARN-ul e informația, iar ARN-mesagerul transmite acea informație.
ARN-mesagerul nu ajunge la nucleu, ci doar la ribozomi.
Vaccinul cu ADN funcționează pe bază de ADN și ajunge la nucleu. Acela se folosește de virusuri de la cimpanzei, modificate genetic (se șterge porțiunea de ADN care este responsabilă pentru replicarea virusului și este înlocuită) -astfel încât virusul nu se poate replica (nefiind expus oamenilor, de asemenea, nu creează răspuns imun al organismului). Însă ADN-ul nu este incorporat în genomul uman, conform celor care au creat vaccinul respectiv. Acea porțiunea este transformată în ARN mesager și iese din nucleu, iar după acționează similar. Chiar dacă pare mai complicat, a fost studiată transmisia infecției mai mult spre deosebire de celelalte (nu doar manifestarea bolii).
Ideea e, că dacă te iei după ce se spune, e clar că reacții adverse periculoase nu sunt create pe moment - neexistând factori vizibil periculoși (ceea ce s-a și observat). Studiile sunt continuate pentru reacțiile de lungă durată, dar și pentru a fi mai siguri pe tot ceea ce înseamnă reacții adverse și pe eficacitatea, durata vaccinurilor. Ai libertatea să alegi ce tip de vaccin faci sau dacă faci, deci nu e o problemă.

| InOrOut explică (pentru T0T):

Orice virus cu ARN are ARN mesager. E o diferență între virus și ARN-ul mesager. ARN-ul e informația, iar ARN-mesagerul transmite acea informație - bine stiu asta, dar vaccinu pentru covid cu arn mesager a fost creat de la 0, atom cu atom deci s-a construit o bucata de virus nou (si atunci cum infecteaza celulele daca nu e virus viu? de unde stiu ca nu e un retrovirus?). Nu zic ca nu face ce se spune ca face, sigur face anticorpi, dar daca pe langa asta mai face si altceva? evident nu e la fel de periculos ca si adenovirusul de la AstraZeneca. Eu as fi vrut un vaccin normal care ar fi aparut in cativa ani si care sa nu fie terapie genetica. Probabil ca ma voi vaccina mai incolo dupa ce vad daca cei vaccinati nu au murit happy daca ma gandesc ca sida sta 2 ani in hibernare, ce sa zic, astept 2 ani.

| T0T a răspuns (pentru InOrOut):

Nu infectează celule, nu produce daune organismului (în primă fază, cel puțin). Acele porțiuni doar intră în contact cu celule (cum e și normal). Nu e virus că celulele nu multiplică vreun virus. Celulele doar recepționează o informație pentru a lua forma unui virus. E foarte greu să spui dacă virusul este mort sau viu. Repet, virusul e considerat viu cel mai mult pentru că poate să se multiplice și are informație genetică. Însă informația care este transmisă celulelor nu poate multiplica vreun virus (deci nu putem spune că e vreo formă de viață din această perspectivă). Informația doar transformă celula ca să arate ca un coronavirus (nu creează vreun coronavirus), iar anticorpii detectează forma ciudată de organism. Adică e ca în cosplay (dacă te uiți de exemplu la anime-uri). Dacă eu mă îmbrac într-un personaj care voia să distrugă universul, nu înseamnă că voi face sau că pot face acel lucru. Însă organismul mă detectează în cele din urmă ca pe o amenințare și produce anticorpi ca să mă elimine. Hainele pentru cosplay mi-au fost date de ARNm însă nu și puterile destructive. Acei anticorpi (luptători specializați în lupta cu mine) vor putea lupta și cu un personaj adevărat (deci organismul va fi mult mai pregătit pentru o invazie adevărată). Boala tot o faci, doar că în formă atenuată (treci mai ușor prin ea, nu se mai creează atâtea virusuri în organism, iar transmisia devine și greoaie către alți oameni).
Nu spune nimeni că nu poate avea efecte neașteptate. Pe nota informativă scrie că poate avea efecte grave neașteptate. Povestea sună frumos (e și normal că altfel nimeni nu se lua să producă un vaccin care nu are logică și după să îl aprobe, fie și în stare de urgență -neaprobat real), dar practica e o altă treabă.

| InOrOut explică (pentru GabiDumitrescu):

E clar, "Există în desfășurare studii cu vaccinuri anti-cancer", e varza autorul. Nu se poate face vaccin pentru cancer! Cancerul nu e o boala, e o defectiune a celulelor. Sunt `n` tipuri de cancer! Ar insemna sa faci un "vaccin" aparte pentru fiecare individ care are cancer si sa functioneze doar la el. Ala nu e vacin e terapie genetica. Asta vrea Billi Gheti sa faca cu virusul bacteriophage. E complicat.
Toata fraza asta "Există în desfășurare studii cu vaccinuri anti-cancer, fie că vorbim de melanoame, blastoame sau carcinoame. Există în desfășurare studii cu vaccinuri care să reverseze, posibil, cauzele biologice ale autismului, schizofreniei sau demenței." reprezinta TERAPIE GENETICA si nu vaccin! E inspaimantator ca s-a ajuns in 2021 sa se utilizeze terapia genetica. Asa se pot crea zombi si himere. Asa vine apocalipsa. Cu terapie genetica imi pot creste aripi (prin intermediul unui retrovirus sau adenovirus).

| InOrOut explică (pentru GabiDumitrescu):

Uite:
"Do retroviruses change your DNA?
Retroviruses use reverse transcriptase to transform their single-stranded RNA into double-stranded DNA. It is DNA that stores the genome of human cells and cells from other higher life forms. Once transformed from RNA to DNA, the viral DNA can be integrated into the genome of the infected cells."
retrovirus - terapie genetica
cine stie cate tipuri de virusi exista care modifica adn-ul

| relian a răspuns:

Deabia acum ai aflat,dar nu ai aflat bine laughing care virus mort? Cine avazut acest virus,sau sa il si mai creasca,apoi sa il omoare,pfff ce mai povesti.
Daca omenirea vedea virusurile,atunci nu mai era nevoie de vaccin,faceau un medicament care ii omorau,asa cum se intampla in cazul bacteriilor.
Atunci cand cunosti un organism,stii cum functioneaza,ii cunosti fiziologia,stii ce sa-i dai sa-l dai pe spate.
Cu bacteriile sau ciuperci nsint antibiotice,alea is chimicale,substante chimice care omoara acele bacterii,tocmai pentru ca se pot vedea etc.
Uite o chestie,de ce trebuie sa luam antibiotice care pe linga ca omoara bacteria rea,mai omoara si bacteriile folositoare din sistemul nostru digestiv,de ce nu se iau bacterii,care vorba aia se vad,si tu acasa poti sa cresti colonii de bacterii,oricine poate,deci de ce nu se face cum spun ei luam bacteria ametita o bagam in noi,organismul nostru dupa lupta mai bine,DE CE? Pai tocmai asta ca organismul lupta oricum,dar sunt unele ce nu le poate face fata.

Deci astea cu virusu is povesti,virus mort auzi il introducem in organism sa ce? pfff te doare mintea.
Sa admitem ca ar fi asa ok? Gata bagam virus ametit,sau mort,sistemul nostru imunitar le elimina, cunoaste acest virus, deci pe viitor ar tebui sa fim brici nu? Dar nu se intampla nici pe departe asa laughing
Cine va spus voua ca vaccinurile is virusi morti? Chiar cei care se ocupa in domeniul asta spun ca nu pot vedea virusii, atunci daca nu-i poti vedea, cum de astia iau si omorat?
Ca sa vedeti si voi omenirea asta cum accepta orice i se arat, i se spune si asa mai departe.
Va spun eu ces cu vaccinurile astea.Sint substante chimice,exista boli ce nu li se cunoaste cauza,nu stim cine,sau ce anume induce acele boli,ca urmare noi trebuie sa incercam sa facem ceva,asa apar vaccinurile care sunt rezultatul unor cercetari si incercari.
Mai simplu spus se stie in general cam in ce limte se afla un organism sanatos,se vine la organismul bolnav si se fac analize,voi auziti astea zilnic,se fac analize si se constata anumite defectiuni sau defectiuni,ori cum sa le spunem ceva care nu este cum ar trebui.
Deci stiind cum am trebui sa fim,corectam,dam cu aghiazma si observam,s-a intamplat ceva? Nimc,ok dam cu altceva,combinam aghiazma cu tamaie laughing opa stai asa ca parca ceva sa mai ameliorat si uite asa am scos un vaccin.
Pai de ce credeti ca unele organisme dau efecte secundare in urma vaccinarii? Cai ala un virus mort? Pai dacai mort nu vad cu ce ar afecta organismul uman corect?
Atunci de ce apar efecte secundare? Tocmai pentru ca nu-i virus mort sunt substante chimice,iar unele organisme is sensibile sau nu le tolereaza si ca urmare apar acele efecte secundare.
Este ca si cum ai lua otrava in canti f mica,poate tu ai fi ok,dar alta persoana ar muri.
Care crede ca aia is virusi morti sa vina sa arate,chiar si un doctor sa imi arate la microscop virusu ala chiar si mort,apoi o sa cred.

Inca o chestie,nici un microoragnism cai bacterie,cai ciuperca sau "virus"nu poate patrunde in celule noastre asa cum probabil multi cred,adica asta e un fel de bau bau,are cutite,colti de otel,ne sfredeleste ca pe branza laughing asa e cam asa au oamenii idee,dar nici pe departe.
Poti tine o bacterie in palma,pe obraz,unde vrei tu,poti sa o si consumi,toti oamenii inghit bacterii dar nu stiu,ele se afla peste tot,pe sol,in aer,dar nu pot patrunde in celule decat daca acestea au leziuni pricepi?
Daca tu esti sanatos fizic,atunci nu poate nici o bacterie sa intre in celulele si tesuturile tale,nu are cum,nu are pe unde.
Asa ar intra orice ciuperca,bacterie prin sistemul respirator,dar nu-i asa de usor sau de simplu cum cred unia.
De ce cand te tai,ai o rana deschisa se infecteaza? Tocmai de aia ca acolo se aseaza bacterii care prin tesuturile ranite intra.
Stii vorba aia multi vad putini si pricep.
Nu trebuie sa mai acceptam orice teorie,orice vorba fara acoperire,sa arate undes virusurile astea ce zic ei.
Te duci sa faci test de HIV pai arata frate virusu ala clar,aratal,izoleazal, crestel, studiazal etc.Dar ei de fapt sa spuna unui pacient ca ar avea HIV nu zic asta, tocai aici e curios, de ce nu zic ca ai HIV? pentru ca nu ti-l poate arata, sau iti zic ca il detecteaza indirect laughing pai de ce indirect? Adica cum indirect? aaaa pai si eu cred tot indirect ca exista dzeu laughing

| InOrOut explică (pentru relian):

Nu pot sa cred ca ai scris atata. Faza cu Hiv am dat un exemplu nu am zis ca vaccinu asta contine Hiv ce naiba. Dar nu am inteles asta: "Te duci sa faci test de HIV pai arata frate virusu ala clar, aratal, izoleazal, crestel, studiazal etc.Dar ei de fapt sa spuna unui pacient ca ar avea HIV nu zic asta, tocai aici e curios, de ce nu zic ca ai HIV? pentru ca nu ti-l poate arata, sau iti zic ca il detecteaza indirect laughing pai de ce indirect? " - nu iti recomand sa faci boala HIV, se moare foarte urat de AIDS, in cativa ani ce e drept. Tu stiai ca Hiv "sida" sta 2 ani in tine si nu ai simptome, se ascunde in creier, si deodata te ataca dupa 2 ani si in cateva luni esti gata. Nu il pot detecta ca se ascunde in creier. A fost creat inteligent, ca si covidu. Sa iti dau linkuri? e plin pe net, eu iau numai de la surse sigure.

| relian a răspuns (pentru InOrOut):

Omule esti paralele cu bilogia, esti strain de asa ceva.Eu nu am spus ca are HIV am dat exemple de virusuri, daca ai pricepe nu ai mai fi spus balariile alea.
Auzi si tu la tine boala HIV laughing hai ca asta e tare de tot.Dai linkuri cui? Ai vazut in viata ta un microscop, macar optic? Ai privit vreodata la microscop ceva?
Ei daca nu atunci comenteaza in alta parte ok? Am scris atat pentru ca oamenii nu pot pricepe nici din mai mult, daca iti aruncam 2 cuvinte pricepeai ceva?
Ce am scris eu e pentru cei care mai pricep cate ceva, daca tu esti total pe linga ocoleste, nu citi ca mai si obosesti laughing

| Catrice a răspuns:

Pai tu nu știi ce înseamnă vaccin?

| WhiteLife a răspuns:

Deoarece virusul, o data intrat în organism nu poate fi onorat (precum o bacterie), pentru că parazitează o celulă, in care intra și se înmulțește, singurul tratament este vaccinul, care, da, conține virusul (sau o parte din el) inactivat, în așa fel încât organismul sa producă anticorpii necesari, fara a fi infectat. Poți citi și studia mult mai multe pe internet, insa te sfătuiesc să te inspiri din surse avizate. Sunt convinsă că ai mai făcut vaccinuri, pentru că se fac nou-nascutilor la medicul de familie. Orice mecanism de infectare/imunizare este foarte logic și bine determinat.

Răspuns utilizator avertizat
| NotNamed a răspuns:

De.abia acum ai aflat cum sunt formate vaccinele? Nu e vorba doar despre covid, toate vaccinele au aceeasi structura bazandu.se pe o porție mica din acel virus doar ca virusul e modificat sa nu fie atat de agresiv și astfel corpul își poate crea anticorpii necesari.

| DarthNiger a răspuns:

Toate vaccinurile au aceasta metoda, nu numai cel de covid.

| InOrOut explică (pentru DarthNiger):

Asta nu contine tulpina moarta de virus, contine un virus de tip mRNA sau arn mesager care infecteaza celulele direct ca sa faca anticorpi. Uite https://www.youtube.com/watch?v=oMXGGmBfkf8 (la 0:45 explica). Vaccinul de la Astra Zeneca contine un adenovirus viu care e ADN https://www.youtube.com/watch?v=Xl__I8egLwQ
adenovirusul nu e coronavirus de exemplu

| DonEduardo a răspuns:

Pai, da.

| badpanda a răspuns:

Naiba stie ce contine, cica imunitate completa ai doar dupa a doua doza.

| Februar30 a răspuns:

Explica dr asta cum functioneaza vaccinul anti covid:
https://www.youtube.com/watch?v=8nNGNy_3qIo

| Anonimboy17year a răspuns:

Corect, doar ca vaccinul e momentan experimental, poate crea efecte adverse si se face cu semnatura pe proprie raspundere,

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Nu este experimental. Semnezi ca ai primit vaccin, pentru a confirma acest lucru, nu ca-ti asumi raspunderea. De unde dracu' le mai scoateti?

| Anonimboy17year a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu stiu de unde le scoatem dar nu te vad bine..., poti sa-mi explici si mie, ca idee de ce a lesinat acea asistenta din sua? Si unde se afla ea acum?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Toate medicamentele au reactii adverse. De unde stii ce avea acea asistenta? Dar asta nu inseamna ca vaccinul este experimental. Toate vaccinurile au unele reactii mai dure la un numar foarte mic de persoane - pot spune infim - unele dintre reactii fiind chiar severe. Eu zic sa nu mai manaci, deorece toate alimentele au si contraindicatii. Sau si mai simplu: sa nu iei nici un medicment daca te imbolnavesti ca s-ar putea sa aiba reactii adverse.
Un mare specialist a spus ca paracetamolul are mai multe reactii si contraindicatii decat acest vaccin.
Lasati specialistii sa-si spuna parerea. Dar nu caei care in mod izolat au alte pareri, ci marea lor majoritate. Stiu ca toata lumea se pricepe la fotbal si barbatii la femei. Dar observ ca acum se pricepe toata lumea si la medicina, chiar daca nu li s-a uscat casul de la gura sau chiar daca au doar 10 clase trecute ca gasca prin apa.

| goguPatent a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Uite, ai aici toate detalii. Femeia are o conditie medicala care o face sa lesine la orice durere pe care o resimte corpul. E declarat si de ea si de medici. Dar e foarte trist cum sunt atatia ca tine care au muscat galusca cu fake news ul ala. Si mai trist e ca sunt persoane care nu isi verifica deloc stirile pe care le citesc dar se cred îndreptățiți sa iti dea cu părerea intr-un domeniu in care necesita ani de studiu. Trist

https://www.reuters.com/......SKBN29629G

| Anonimboy17year a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu neg afirmatiile facute de tine, dar parerea mea este ca esti putin mai intelgent ca un medic, oricum, uitete la acea editie a stirilor pro.tv, nu mai stiu acum exact care, in care se vorbea despre controlul populatiei globale prin vaccinwinking

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Anonimboy17year):

Prostii!

| Anonimboy17year a răspuns:

Si da, orice vaccin contine tulpini moarte din virus

| InOrOut explică (pentru Anonimboy17year):

Asta nu contine tulpina moarta de virus, contine un virus de tip mRNA sau arn mesager care infecteaza celulele direct ca sa faca anticorpi. Uite https://www.youtube.com/watch?v=oMXGGmBfkf8 (la 0:45 explica). Vaccinul de la Astra Zeneca contine un adenovirus viu care e ADN https://www.youtube.com/watch?v=Xl__I8egLwQ
adenovirusul nu e coronavirus de exemplu.

| Anonimboy17year a răspuns (pentru InOrOut):

Am inteles... multumesc, oricum n.am incredere in acest vaccin, din mai multe motive

| LaylaYvette a răspuns:

Da, vaccinul contine virusul inactiv pentru a ii oferi corpului nostru o imagine cat mai aproape de realitate a daunatorului. Nu are cum sa infecteze celulele pentru ca nu are functia asta.