| Andreea_Deea_1999_quMo a întrebat:

Este posibil ca de la vaccinul anti covid 19 sa ai efecte adverse grave cum ar fi imunitatea scazuta?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| BlackPixel a răspuns:

Salut!
Pentru a fi aprobat, vaccinul a trecut prin sute de teste. Oamenii care l-au creat au avut grija sa NU aiba efecte adverse.
Desi multa lume crede ca poate avea, acesta este totusi sigur.
Nu este facut in Romania, ca sa ai dubii despre fabricarea lui.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru BlackPixel):

Multumesc frumos pentru ajutor.

57 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Efecte adverse vor fii pentru toti care fac vaccinul, dar vor fii minore sau nesemnificative comparat cu ce poate produce conatminarea cu virisul covid19, daca te conatminezi.
Asadar, din doua rele, il alegi pe ala care-i cel mai mic.
Imunitatea scade de fiecare data cand corpul tau este atacat de o infectie virala sau bacteriana, dar tot el lupta sa elimine infectia si sa te faca bine.
Acum depinde de tine cum iti hranesti corpul, ca sistemul imunitar sa fie ridicat si sa lupte cu virusii si bacteriile.
Ajuta la cresterea imunitatii sa iei mega doze de vitamina C (cam 10 grame pe zi) si mai ajuta Vitamina D3 (5000-6000 unitati pe zi) in special la covid 19, unde s-a dovedit a fii eficienta vitamina D3, eliminand posibilitatea ramanerii cu sechele, dupa o infectie cu covid.

| darrio2007 a răspuns:

Vaccinul stimuleaza imunitatea. Deci nu are cum sa aiba asemenea reactii adverse.

| mgtow a răspuns:

Sant si vor fi oameni care mor dupa cateva ore, zile, luni sau ani. Altii traiesc mai mult variaza situatia

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

BlackPixel ti-a dat un raspuns aiurea. Citeste aici: https://bit.ly/2Jtgcup

Mai mult, sunt dovezi clare ca n-a fost testat cat trebuie. Asemenea lucruri se fac in ani nu in luni.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu, nu ar trebui sa aiba astfel de efecte negative happy

| Mosotti a răspuns:

Nu are acest efect cred, e f okey, merge bine si e eficient, a fost facut de o armata de cercetatori bine instruiti in domeniu, nu e normal sa-si dea fiecare cu parerea care n-are treaba cu domeniul.
Fara el nu mai scapam de nenorocirea asta.

| T0T a răspuns:

Vaccinul nu a fost aprobat. Scrie pe nota sa informativă (de la SUA) de 2 ori. De asemenea scrie (negru pe alb) că pot apărea efecte adverse grave și neașteptate. Cine spune că e sigur, aberează. Lucrurile astea sunt spuse de creatorii vaccinului. Caută nota informativă în engleză sau în limba germană. Acolo găsești mai multe informații. A noastră e făcută la repezeală (sau așa pare).

| Simpatic a răspuns:

Draga andreea te-ai grabit in a da funda la ceva gresit, in primul rand nimeni nu poate prevedea viitorul, vaccinul anti-covid nu a trecut proba timpului, peste ani de zile cei vaccinati se pot trezi cu cine stie ce sindrom sau chestii urate, nu avem de unde sa stim.
Daca in termen scurt nu apar efecte secundare nu inseamna ca acestea nu vor exista in urmatoarele luni sau ani.
Deci repet un vaccin care s-a lansat pe piata mult prea repede.
Acum eu ma intreb oare in spatele crearii vaccinurilor anti-covid nu stau ca finantatori tocmai cei care au creat Covid-19?
Imi vine in minte un vers de-al poetului basarabean Pavel Stratan "mi-aduca aminte de acela care ne-o invatat pe toti (sa fumam), cum incearca acum sa ma faca sa ma dezvat"!

| relian a răspuns:

Ar trebui sa te intrebi ce este ala un vaccin,daca stii atunci e bun,ai aflat si raspunsu.
De regula vaccinurile is ceva gen aghiazma laughing combinta cu apa de ploaie si ceva stiu si eu chimicale,cred nu is sigur,uneori ceva microorganisme moarte,astfel ca organismul sa le elimine si astfel sa invete,sa reactioneze mai rapid atunci cand,aici e aici,cand ce anume?laughing Daca noi nu putem vedea virus,pentru ca vaccinurile astea is aghiazma cu tamie pentru virusuri,ba unele se zice is invizibile si pentru organism,aia ce nu au vaccin inca.
De ce spun cas apa de ploaie? Uite de exemplu un vaccin impotriva racelei,gripei,pai ce daca faci nu te imbolnavesti? Ba dimpotriva,eu ce am vazut,deci cazuri personale la cei care au facut vaccin se imbolnaveau mai repede decat inainte,dar nu este nimic concludent,se imbolnaveau mai repede nu ca facuse vaccin,ci pentru ca organismul este mai slab,cu cat inaintezi in varsta si organismul slabeste,deci te imbolnavesti mai usor.
Daca sunt efecte secundare? De regula organismul reactioneaza atunci,sau in tot cazul cat de repede posibil la anumite substante sau ce rahaturi mai pun ei in acele vaccinuri.
Ca urmare daca nu ai nici un simptom stiu si eu in cateva zile,atunci acel vaccin pentru tine nu are efecte secundare.
Organismul nu sta un an sau juma de an sa zica aaaa stai gata ma simt aiurea de la vaccinu facut acu juma de an laughing astea is povesti.

Imunitate scazuta zici tu? Pai de regula un vaccin asta urmareste sa intarasca sistemul imunitar,i se da ceva pentru care sistemul imunitar sa raspunda mai rapid,mai cu forta sa-i zic asa,deci nu il slabeste.
Asa se intampla cand apare o boala la care nu-i cunosti cauza,dai cu vaccinuri \,dai cu aghiazma, dai cu de toate pana cand vezi ca se amelioreaza, cam asa se scot vaccinurile astea, dar cauza adevarata nu se cunoaste, cel putin inca, poate in viitor or sa vada exact cum sta treasba si anume ca nu-i nici un agent patogen.

| Catrice a răspuns:

Daca îmi amintesc bine, era un documentar făcut acum câțiva ani despre un vaccin (îmi scapă numele și nu știu sigur daca e rujeola sau ciuma) care tot așa ajunsese sa se răspândească rapid și un medic a decis sa faca vaccin care a fost aprobat după câteva luni și după un an și ceva s-a constatat că majoritatea pacienților s-au îmbolnăvit de virusul respectiv pentru că vaccinul nu era bun (virusul era activ sau cam așa). După, un site medic a făcut un alt vaccin și după vreo 3-4 ani (poate mai puțin, habar n-am), l-a pus "in funcțiune" și surzi că aceeași vaccin se folosește și în prezent.
Țin minte că la "concluziile de final" ziceai ceva gen "pentru a se cunoaște corect efectele secundare ale uni vaccin, de nevoie de minim 5 ani de teste înainte de a fi pus pe piata".

| LPCTSTR a răspuns (pentru Catrice):

Nu este cazul aici, vorbim de un vaccin pe baza de ARNmesager, asta intra in celula si face proteinele specifice pentru a dezvolta imunitatea; din ARNm numai proteine stie celula sa faca, orice elev de-a 12 ar sti asta de la orele de biologie.

| Catrice a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu,nu orice elev, doar cei de la Real care fac bio nu doar in clasa a 9a și a 10a.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Catrice):

Scuzele mele, am crezut ca umanul este si el mai... cu picioarele in stiine utile, dar m-am inselat.
Pai, atunci a cui este vina? A mea ca n-am invatat Romanica ca ARNmesager are rol numai in sinteza proteinelor sau a ta ca nu te-ai documentat? No ofense, dar nu-i nevoie sa corelam ce nu putem si ce nu trebuie corelat... in contextul asta destul de volatil.

| Catrice a răspuns (pentru LPCTSTR):

Fizica,chimie,bio la uman în ultimii doi ani nici nu îi vezi. Mate abia dacă faci.
Virusurile nu acționează toate in aceiași mod?! Nu se numesc virusuri că au aceeași structură de baza?

| Celcestietot a răspuns:

Tot ce este posibil. La cate promisiuni au fost facute sau la cat de multe nu cunosc despre acest virus, tu ai pretentia sa iti spuna ceva cu certitudine, pe deasupra si adevarul, asa, la o pocnitura din degete. Parerea mea, te-ai cam grabit cu fundita.

| Frank51 a răspuns:

Efectele adverse ale vaccinului sunt:
- voma
- diaree
- febra
- paralizie
- sindromul conspirationistului paranoic
- si in cazuri rare moartea.

A se trata ca atare laughing

| LPCTSTR a răspuns:

Nu, maxim durere și simptomele unei raceli.

| untu a răspuns:

Nu,distrug imunitatea si celule limfocite care produc anticorpii! aceasta este prima doza de vaccin de intrare! va recomand sa nu vaccinati daca aveti o imunitatea foarte buna si intarita! vor mai fi 7-8 doze de vaccine si cine stie ce se mai baga cacaturi si mizerii, nanoroboti, nanocipuri prin biotehnologie avansata si extrag toate informatiile genetice din corpul omenesc si trimit informatiile la un singur si singurul SUPERCOMPUTER CUANTIC! CASA NE PAOTA MANIPULA SUB CONTROLUL MINTII SI ADN-ului, distrug semnatura lui DUMNEZEU (CROMOZOMII)! NU CADETI PRADA ANTIHRISTULUI CE VA VENI!

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Efecte grave ale vaccinurilor sunt socurile anafilactice.
Dar pe asta nu il obtine oricine, ci cei alergici, care sunt verificati a priori.

| WhiteLife a răspuns:

Imunitatea scăzută nu este un efect advers. Mai degrabă este un factor de risc. Mi se pare că este deja o lista cu reacțiile adverse întâlnite la acest vaccin, sunt de tipul reacțiilor alergice. Până și antibioticele au reacții adverse mai grave, in afara de o mica iritație sau urticarie nu prea are ce sa se întâmple în mod normal.

| DarthNiger a răspuns:

Efecte secundare ar putea aparea insa nu apar la toti oamenii, poti face teste si la 1000 de persoane, cu totii avem organism diferit si poate actiona diferit de la o persoana la alta, din cate am inteles efectele secundare nu sunt grave incat sa iti puna sanatatea in pericol deci cei care doresc sa se vaccineze pot sa o faca linistiti, se dramatizeaza prea mult dupa parerea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar sida și bolile autoimune compromite imunitatea acest vaccin dimpotrivă chiar ajuta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stiu dar nu iti spun

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Problemele sunt de la imunitatea crescuta! Sistemul imunitar se mobilizeaza si chiar daca isi da seama ca acel antigen nu loveste inapoi, sistemil imunitar tot declanseaza cytokinele inflamatoare acolo la zona de infectie. Dar toti antigenii sunt rapid acaparati si dati la imunitatea care invata sa raspunda la acest virus. Imunitatea nu scade nici in timpul vaccinului nici dupa.

| badpanda a răspuns:

Este un vaccin nou, cu o tehnologie nouă care nu a mai fost folosită niciodată, facut pe repede inainte si s-au sarit cateva etape de testare.

| LPCTSTR a răspuns (pentru badpanda):

Dramatizezi ca mult. Tehnologie noua nu este, conceptul exista deja la scara mica.

| badpanda a răspuns (pentru LPCTSTR):

Doar am citit obiectiile unor medici care au refuzat vaccinul.
Cred ca au trecut de clasa a 12-a.

| LPCTSTR a răspuns (pentru badpanda):

Si tu te uiti numai la ei, putinii, caci toata lumea este impotriva lor si impotriva ta, corect?

| badpanda a răspuns (pentru LPCTSTR):

36% dintre medicii chestionati au refuzat vaccinarea sau au declarat ca nu o vor face.
Am avut Covid de curand toata familia, sunt imunizat natural deocamdata.
Sunt interese financiare prea mari in joc ca sa mai joace cineva corect.

| LPCTSTR a răspuns (pentru badpanda):

Esti imunizat pentru simptome, dar poti fi purtator.

| badpanda a răspuns (pentru LPCTSTR):

Daca te vacinezi n-ar trebui sa-ti faci griji pentru altii.

| LPCTSTR a răspuns (pentru badpanda):

Nu merge treaba asa. Da, teoretic, un vaccin ar trebui sa opreasca si infectia, si transmiterea, insa nu exista ceritudini ca a doua parte este valabila.
Deocamdata stim ca vaccinul atenueaza simptomele, dar poti fi purtator. Pana sa realizeze sistemul imunitar o eradicare in masa, tu deja ai cateva zile bune in care ai dat virusul intr-o veselie in stanga si-n dreapta. Nu vad de ce ai vrea sa raspandesti si mai mult virusul, nu numai tu, ci toti cei care gandesc asa.

| badpanda a răspuns (pentru LPCTSTR):

Imunizare de masa.
Mortalitatea sub 50 de ani este sub1%.

| LPCTSTR a răspuns (pentru badpanda):

Nu stiu de tine, dar eu n-as vrea sa aflu ca parintii mei ar putea fi acel 1%

| badpanda a răspuns (pentru LPCTSTR):

Deja apar alte tulpini, mai repede decat vesiunile noi de Iphone.
Moderna a anuntat ca vaccinul sau ofera o imunitate de 5 luni.
Intre timp economia este la pamant si noi stam ca soarecii in gauri cu frica de Bau Bau.
Primul val in Lombardia a ucis mii de persoane media de varsta fiind 87 de ani.
Asta este, se duc la intalnirea cu creatorul mai repede si ii lasa si pe altii sa traiasca.

| suntserios a răspuns (pentru badpanda):

Cum ar fi sa iti moara cineva in vârstă din familie ca unul e viteaz si lui nu ii pasa de bau bau?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru badpanda):

Testari ale vaccinurilor anticovid au inceput cu 10 ani in urma. In prezent tehnologia este atat de dezvoltata, incat daca apare o noua ramura, in trei zile se afla ce componente trebuie sa aiba vaccinul. Vacinurile care sunt puse in aplicare au fost testate pe parcursul a cel putin 6-8 luni.

| badpanda a răspuns (pentru suntserios):

Au avut Covid parintii, bunicii si toti pe care ii cunosc, vecini prieteni clienti.Simptome usoare in general.Adica imi aduc aminte ca in trecut am avut raceli zdravene cu tuse, nas infundat, febra, zacut la pat o zi doua, cu 3 pachete de servetele in buzunar.Cu covidu' asta m-am trezit intr-o zi ca nu are miros cafeaua si mi-am dat seama imediat.M-am izolat, am evitat contactul cu parintii ca sa aflu mai tarziu ca le zugravea in casa un var infectat.

| suntserios a răspuns (pentru badpanda):

Pai vezi. Tu ai scapat usor, de aia de doare la plua. Sunt altii care nu au scapat asa usor si alora nu le arde de glume cu bau bau. Da ne pasa noi de altii? Nu ne pasă, de ce sa ne pese daca nu ni se intampla noua.

| badpanda a răspuns (pentru suntserios):

Daca asta ar fi fost o pandemie adevarata eram terminati.

| badpanda a răspuns (pentru suntserios):

Https://stirileprotv.ro/......opsie.html

Pare de ieri dar este de acum 4 ani.

| suntserios a răspuns (pentru badpanda):

O groaza de state raporteaza anul 2020 ca fiind cel cu cele mai multe decese de la al 2lea Razboi mondial.

Toate statele au sectiile de ati blocate si pline de bolnavi de covid

In conditiile astea in care exista niste fapte concerte parerea ta este irelevanta.

| badpanda a răspuns (pentru suntserios):

La noi o perioada au fost internari obligatorii chiar daca nu aveai niciun simptom. Unele persoane faceau atacuri de panica cand aflau ca au Covid, deoarece aveau creierul la fel de mic ca al tau, se lasau manipulate ca niste oi. Unii chiar s-au sinucis cand au aflat ca au fost infectati.
A fost un reportaj despre spitalele pustii cand toate ziarele urlau ca sunt pline.
Dar ca sa ai discernamant este nevoie si de ceva inteligenta si nu este cazul tau.
Tu doar repeti ca un papagal ce auzi la tv.Incearca sa gandesti, chiar daca ar fi pentru prima oara pentru tine.

| DarthNiger a răspuns (pentru LPCTSTR):

Au fost boli care au napadit tara asta de 100 de ori mai grave decat ce avem acum, singurul lucru care face virusul asta periculos e transmiterea foarte rapida, niciodata nu s-a decis ca fiind fatal dar e periculos pentru cei care sufera de diferite boli cronice, batrani cu sistemul imunitar slab insa pana si oameni care sufera de toate astea se pot vindeca, daca respecti igiena de zi cu zi si stii sa te feresti, nu o sa te imbolnavesti niciodata de asa ceva drept dovada ca sunt state care sunt foarte putin aproape deloc afectate de acest virus, s-a creat prea multa drama asupra acestuia de catre media, in fiecarezi se tot vorbeste de virus si cat de periculos ceea ce nu este adevarat in totalitate, orice virus, orice boala este periculoasa daca nu stii cum sa o previi si sa te pazesti.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru DarthNiger):

Foarte adevarat. Eu doar sper sa se termine cu toata drama asta curand. Pun pariu ca multi oameni mor in fiecare zi din cauza ca nu sunt tratati si de alte boli, ca acum mai nou, nu interneaza decat cazuri de Covid-19 si nu mai primesc si alte cazuri. Si in plus, am o prietena care i-a murit bunicul, iar el a murit din cauza altei boli, si medicii au spus ca a murit de covid-19, dar el nu a avut niciodata acest virus.

| badpanda a răspuns:

Naiba stie, ca l-au testat la repezeala.
Poate o sa ai copii cu par si coada.

| acerr a răspuns:

Alergii

| Februar30 a răspuns:

Se cunosc efectele adverse pe termen scurt, zile, luni. Despre cele pe termen lung nu se stie inca.

| Andreea_Deea_1999_quMo explică (pentru Februar30):

Ok. Sa speram la ce este mai bine.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Februar30):

Teste se fac din 2011.

| badpanda a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Si incrucisari de virusi tot de atunci se fac teste.Intamplator chiar la renumitele laboratoare din Wuhan.

| Onisim10 a răspuns:

Da, îți scade imunitatea rapid, i-ar dacă ești mai slab(imunitate slabă), poți muri.
Dar dacă ești mai tare și sănătos, vaccinul îți scade imunitatea la maxim, iar la o răceală mică te-ai dus.
Deci nu este bun.

| ALEXXXL19 a răspuns:

Eu am facut imunoterapie un an ce poate sa fie mai grav ca ganduri negre de sinucidere, stari de nervozitate, lipsa apetit, apetit ridicat greutate pe plus

| FlorentinaM20 a răspuns:

Doar pentru ca nu este fabricat in România nu garantează siguranța, dacă totuși unii medici refuza sa îl facă ma gândesc ca e clar ca ceva nu suna a siguranța. Vedem ce se întâmpla cu fricoși ăștia care se vaccinează pentru o viața mai îndelungată.