| Maxx23 a întrebat:

Eu nu inteleg nimic. Cum naiba cei vaccinati intra imediat in contact cu coronavirus, se imbolnavesc. Altii nevaccinati nu se imbolnavesc. Cum vine asta? Alti vaccinati mor dupa o luna sau 3 luni poate. Vaccinurile nu sunt facute oare ca sa ucida oameni? Sa ma lamureasca cineva pe mine, chiar si medici!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
29 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cine a spus asa ceva? Vaccinul îți oferă o protecție și sa ei virusul și sa dai mai departe, faza e ca nici aia trecuți prin boala tot fac boala, eu din teoria evoluției știam ca uni se imunineaza trecând prin boala, acum ca nu, de ce nu ne am vaccinat și de gripa din 6 în luni, am citit ca va trebui la 3 luni, ceea ce e o exagerare, mai ales ca e un vaccin nou

| RAY a răspuns:

De ce o data imunizat mai faci boala?

| Violleta2022 a răspuns:

Vaccinul este menit sa te protejeze sa nu mori si tu auzi la radio sant, taman pe dos.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa dai si datele de unde te ai informat. Asta ca sa nu presupunem ca esti rau intenționat si scopul tau e dezinformare

| darrio2007 a răspuns:

Conteaza foarte mult si imunitatea omului. Poti sa nu te vaccinezi si sa nu iei covid. Si invers.

| darrio2007 a răspuns:

Gandeste. Am avut persoana testata pozitiv de covid, in casa. A trecut prin boala si am stat si eu izolat 14 zile, fara sa am nimic.
Deci imunitatea, daca stii ce e aia.

| sierra1 a răspuns:

"Vaccinurile nu sunt facute oare ca sa ucida oameni? Sa ma lamureasca cineva"

după cum pui problema, ești in categoria NELĂMURIBILI

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum naiba cei vaccinati intra imediat in contact cu coronavirus, se imbolnavesc.
Întrebarea este, câți? Să te duci la ATI să numeri câți vaccinați sunt acolo bolnavi și cât sunt acolo ne vaccinați. Atunci o sî îți dai seama de valoarea vaccinului. Dta nu stai să numeri, vezi un caz și tragi din asta concluzii false. Aceste concluzii false te pot pune în pericol mortal.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Stai puțin. Peste 90% din formele grave și decesele, sunt la nevaccinați.
Vaccinații care se îmbolnăvesc, contactează virusul din comunitate, probabil varianta Delta, care nu e acoperita complet de vaccin. Îmbolnăviri de la vaccin nu există, serul conținând doar o semnătură a virusului, adică un virus "mort", inofensiv, care antrenează sistemul imunitar al persoanei respective. De aici și diferențele de protecție, unii oameni au sistemul imunitar solid, alții poate că degeaba se vaccinează, corpul lor nefiind în stare să producă anticorpi.

| Simpatic a răspuns:

Ai facut tu statistici, eu mor pe astia care cred ca asa cum zic ei asa stau lucrurile, mor si vaccinati dar nu asa cum zici tu dupa 3 luni de la vaccin, au murit si din vaccinati de la covid? da au murit, dar cei mai multi sunt nevaccinati.
Nu se moare de la niciun vaccin mai Diana sosoaca, se moare de boala de comorbiditati...degeaba ai vaccinul facut daca sistemul tau imunitar e zero, la fel unul nevaccinat dar cu un sistem imunitar puternic normal ca scapa, rezistenta la microbi nu se capata cat e genetica, nu ne calim la boli ca nu suntem otel, ne nastem cu un sistem imunitar puternic si scapam, daca nu canta popa din pacate.
Lasati teoriile conspiratiei si prostiile ce le debiteaza toti terminatii pe Facebook, Instagram, whatsapp sau pe la tv

| Frank51 a răspuns:

E clar o conspirație, eu am murit acum 3 luni fiind vaccinat, nu recomand.

| gabicoo a răspuns:

Ai uitat să zici de cip și de faptul că îți cresc coarne și coadă dacă te vaccinezi!
laughing

| RoCkKiD a răspuns:

Uite ca ai aut dreptate. Chiar nu intelegi nimic.

| Legion7X a răspuns:

Nu stiu, dar A aparut o altă variantă de covid iar medicamente nu se pomeneste.

| cfrtobias a răspuns:

Ce nu intelegi ca vaccinatii pot lua boala si transmite dar nu in cantitate asa mare ca si vaccinatii? nevaccinatii pot trimite pana mor sau pana ATI salveaza viata la om

| cfrtobias a răspuns:

Eu am zis ca la fel iau virus, dar transmit zile mai putine happy cei nevaccinati transmit pana se recupereaza de e; "Ce nu intelegi ca vaccinatii pot lua boala si transmite dar nu in cantitate asa mare ca si vaccinatii? nevaccinatii pot trimite pana mor sau pana ATI salveaza viata la om"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de doza, poti sa fi in contact dar sa stai la 2 metrii asa ca nu primesti o doza mare. Si vaccinul doar iti activeaza sistemul imunitar sa se lupte din prima zi, asta nu inseamna ca esti invincibil, ramai cu restul de probleme pe care le ai si daca nu poti sa rezisti la lupta cu covidul atunci mori asta e, sunt oameni care mor si de la o simpla raceala si asa sunt si vacinatii care mor de covid. Daca esti sanatos nu ti se intampla nimic, o sa ai 3 zile de simptome si gata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde ai informatiile astea?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Taică-meu vitreg o băut palinca și și-o revenit ca să vezi imediat! În timp ce maica-mea o murit, și pe mine ma atintit 5 zile la pat. Depinde de organismul fiecăruia și de unele patologii cronice, și obezitatea te face vulnerabil în fata infecției, diabetul, sau alte boli serioase. E o chestie și de selecția naturala, scăpa cine poate indiferent ca vorbim de vaccinați sau nevaccinati.

| timidu89 a răspuns:

Eu sa mai apuc 2-3 sau 4 partide de sex dupa rapel de e sa imi mai doresc ceva laughing Am avut covid intreaga familie in noiembrie 2020, tata nu a mai scapat dar avea leucemie in stadiu grav din ce am citit pe net. Plus ca a avut plamanii afectati, la 3 aparate era tinut. La ATI a ajuns cu o zi inainte sa moara. Aproape la un an distanta eu fac rapelul la Pfizer. Inainte cu 22 zile inainte de a se implini un an de la externarea mea si a decesului tatalui meu. Eu nu mi-am facut vaccinul fiindca am asteptat sa vad ce se intampla cu cei ce il fac. Probabil daca eram perfect sanatos nu ma mai vaccinam. Nu mi-e frica de moarte, de dau eu coltul or sa mai moara destui inaintea mea si dupa. Mie nu mi-a zis un parlit de medic de familie sau unul local sa o fac, de era asa nu il faceam niciodata.

| RAY a răspuns (pentru timidu89):

Condoleante

| Daniel323 a răspuns:

Cang informatiile adevarate sunt cenzurate ramanem doar cu mizerii.

| Jonas94 a răspuns:

Salut!
De unde ai scos asta că nevaccinații nu se îmbolnăvesc de covid?
Situație prin care am trecut eu.
Am avut două colege nevaccinate cu care am stat la masă. În bucătărie am fost 6 persoane, 4 vaccinați, 2 nevaccinați.
Eu, sunt vaccinat cu Pfizer, am luat virusul, am făcut o formă ușoară, mi-a fost rău un pic vreo 3 zile.
Un alt coleg, supraponderal, vaccinat cu Astra-Zeneca, a luat și el virusul, i-a fost rău o zi și gata.
Restul vaccinaților, nu au avut simptome și au ieșit negativ la teste.
Cele două colege nevaccinate, au avut cele mai nasoale simptome.
O colegă vomită în continuu de 3 săptămâni, a fost la medic i-a zis că inflamația cauzată de virus i-a afectat fierea și stomacul.
Cealaltă colegă are transpirații abundente.
Ambele sunt inapte de muncă chiar și după 3 săptămâni de la infectare.

| Jonas94 a răspuns (pentru Jonas94):

PS: Colegele nevaccinate au adus boala în depozit.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Ce prostie! Vaccinul nu te salvează de boala, te salvează sa nu ajungi la ATI. Asta-i tot. Nu stiu pe ce site-uri citesti tu, dar sa-ți zic ceva Facebook, wap.cât și Instagram, adică aceste rețele de socializare nu au fost făcute pentru știri. Citește știri doar când vezi sursa. Ma rog, sunt multe lucruri de spus aici. In principiu, da. 9% dintre cei vaccinați, mor dacă se îmbolnăvesc. Depinde de organismul lor, de multe lucruri. Ideea e ca acest vaccin te ferește sa nu mori. Dacă ești printre ghinioniștii aia 9%, aia e. Îmi pare rau. Ideea e sa ne ferim. Mor oameni la 2 minute și sunt unii care zic ca vaccinul e de vina. Sa-ți zic ceva. Dacă voiau sa ne omoare, nu ii costa atât de mult. Era mult mai usor. Asa ca…desteptatea romane.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Se știe pentru ce este vaccinul. De asemenea, se știe ca unii oameni nu se pot vaccina. Dacă ești de acord bine, dacă mu aia e.

Poți sa ai și 80 de ani, dar uneori degeaba ii ai. Sunt foarte putini care au murit de vaccin. Și sa știi ca nu este singurul vaccin de care poți sa mori. Ma rog, hai sa facem ca noi. In Franta sunt 80% vaccinați, fără 400-500 de morți zilnic, haide sa nu ne vaccinam. Hai sa mergem pe premiza aceea "dacă e sa trăiești, trăiești. Dacă nu, sa mori liniștit". Îmi pare rau ca romanii citesc fake news toată ziua. Ca stiu tot ce se intampla pe Facebook, dar ei habar n-au ce se intampla in lumea reala. Da. Poți muri la naiba. Dar asa de orice vaccin poți sa mori! Întreabă-ți medicul și afla dacă te poți vaccina. Dacă nu, ai grija de sănătatea ta. Nu mai sunt locuri la ATI tocmai din cauza persoanelor nevaccinate. Nu este niciun pic de responsabilitate din partea unor romani. Eu nu mai zic nimic. Nu vreau sa ma enervez in continuare.

| yooshi a răspuns:

"Alti vaccinați mor dupa o luna"
Sursa? Trust me.
Vaccinul nu va omoară, prostia, da.

| BoboBobo6717 a răspuns:

Măi. e ciudată treaba. Și eu am fost răcită de o săptămână, mi s-a făcut testul covid, negativ. Nu îmi trecea raceala cu nimic, antibiotice etc. Am schimbat de 3 ori tratamentul, nimic. Mi-am tratat tusea cu miere albine și proposllis si in ziua de azi sunt înfundatà, dar mà simt mai bine. Fratele meu, diind nevoit sa calatoreasca in afarà țării, si-a facut testul. A ieșit pozitiv. La fel și soția lui. Ei stau cu mine in casă. Ei bine, nu am murit. Am avut febră, mă durea tot corpul, nu gust, nu miros, decât dulce și Sărat. N-am murit. Sunt bine