| Dragosdoar a întrebat:

Event 201 simulates an outbreak of a novel zoonotic coronavirus transmitted from bats to pigs to people that eventually becomes efficiently transmissible from person to person, leading to a severe pandemic. The pathogen and the disease it causes are modeled largely on SARS, but it is more transmissible in the community setting by people with mild symptoms.
In romana:
"Evenimentul 201 simulează un focar al unui nou coronavirus zoonotic transmis de la lilieci la porci la oameni, care în cele din urmă devine eficient transmisibil de la persoană la persoană, cauzand o pandemie severă. Patogenul și boala pe care o provoacă sunt modelate în mare parte pe SARS, dar este mai transmisibil în mediul comunitar de către persoanele cu simptome ușoare."

Asta se simula in noiembrie anul trecut la un centru de siguranta sanitara unde era prezent bineinteles si Bill Gates.
Sunt singurul care nu poate sa treaca peste atatea similaritati: "coronavirus" "liliceci" "SARS" "transimisibil de la persoane cu simptome usoare"?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
33 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia- te de mina cu toti zvonistii idioti. Omenirea are niste sute de ani de istorie documentata destul de bine dpv medical. Inca de la inceputul anilor 90 se tot discuta foarte serios de posibila aparitie a ceva de genul asta. Putea fi un virus rezistent la antibiotice foarte bine. Uite ca a fost asta. Coronavirusii se studiaza de vreo 50 de ani...

| Dragosdoar explică (pentru GabiDumitrescu):

Si daca ma iau de mana care e treaba? E dreptul la libera exprimare. Pur si simplu nu cred ca se cauta binele nostru la nivel global. E un plan mare aici.
Tu ai vazut cat de mult isi doreste Bill Gates sa vaccineze populatia lumii? Eu inteleg ca vaccinurile nu sunt rele, dar obsesia lui pentru vaccinare chiar ma sperie, e mult prea implicat in asa ceva.
Deci, revenind la subiect cum iti explici asemanarile uluitoare din simularea aceia cu ceea ce intampla?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dragosdoar):

Dreptul la liberă exprimare inceteaza atunci cand ii pune in pericol pe cei din jur. Daca eu ma duc intr-un loc de joaca pentru copiii si le explic cum apare Mos Electron si le da bomboane daca baga un cui in priza, asta e libera exprimare sau crima cu premeditare? La fel si imbecilii de antivaxeri. Cum explic asemanarile "uluitoare"? Nu e nimic uluitor, era PREVIZIBIL, dupa cum am mai spus. Daca va izbucni o ciomageala mondiala incepind de la Coreea de Nord, sa zicem, si dupa aia vor iesi la iveala simulari facute de ani buni care seamana "uluitor" cu ce se intampla in teren, care e concluzia? Bilica are o gasca de bani. Si eu daca as avea o gasca de bani m-ar interesa sa mai las ceva in urma. Gen as investi in educatie inainte de orice altceva. Pe el l-a palit asta cu vaccinurile. Sa fie sanatos. "The Giving Pledge" banuiesc ca nu iti spune nimic, ca nu se pupa deloc cu conspirationismele. Ia si citeste si vino dupa aia si zi-mi de ce maleficii astia care vor sa ne extermine isi dau peste trei sferturi din avere pentru binele celorlalti? https://en.wikipedia.org/wiki/The_Giving_Pledge

| Dragosdoar explică (pentru GabiDumitrescu):

Dreptul la liberă exprimare inceteaza atunci cand ii pune in pericol pe cei din jur

Daca eu (nevaccinat) Iti dau microbul tie ( vaccinat) Nu vei pati nimic. Eu imi asum consecintele pentru corpul meu. Explicatia ta cu mos electron e alta treaba.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Dragosdoar):

Daca tu, nevaccinat, iei microbul si la tine dezvolta o mutatie, dupa aia ma nenorocesti si pe mine. Nu o mai fa pe desteptul fara sa te documentezi serios inainte.

| suntserios a răspuns (pentru Dragosdoar):

Vaccinarea nu are legatura cu dreptul la libera exprimare.

dar libera ta exprimare si a altor imbecili conspirationisti care cred ca le baga Gates cipuri in c.ur au dus la situatia de 600 cazuri pe zi in Romania...

| Dragosdoar explică (pentru suntserios):

Dar din ce surse ai tu garantia ca din cauza conspiratiilor avem 600 de cazuri pe zi? Te ai uitat macar peste nrul de morti? Este acelasi din timpul starii de urgenta,asa ca stare ta de panica nu are o baza reala. Spitalele sunt pline de oameni cu forme ursoare, de aia sunt aglomerate.
''Vaccinarea nu are legatura cu dreptul la libera exprimare''la copii hai sa zicem, ca statul isi poate exercita puterea si o poate face obligatorie, dar asupra unui individ ajuns in stadiul de adult, statul nu trebuie sa nu le lege de libertate acestuia si sa l lase sa decida.

| suntserios a răspuns (pentru Dragosdoar):

Simplu. Cand lumea era atenta la ce facea si respecta normele de distanțare numarul de cazuri incepea sa scada. Cand au aparut din ce in ce mai multi imbecili care nu cred in virus si se pișa pe reguli numarul a inceput sa creasca. Ai imbecilii se pișa pe reguli doar pentru ca au auzit ei intre timp de o teorie care li s-a parut interesanta.

| Dragosdoar explică (pentru suntserios):

Nu te mai panica atata. Nu vine covidu peste tine. Daca dictatura asta ti se pare buna.imi pare rau sa te dezamgesc, dar dictatura nu ajuta la nimic. de aia oamenii nu mai vor sa respecte regului, pentru ca totul s-a facut foarte abuziv si nu mai au incredere in guverne. Tu stii ce repercusiuni economice ar putea avea loc din cauza faptului ca s au inchis atatea in primavara si inca raman inchise si vara? Trezeste te la realitate omule, virusul asta e o furtuna intr-un pahar cu apa. Nu are gravitatatea indusa in mintile oamenilor de catre mass media. Nu putem sa fugim de el la NESFARSIT prin dictatura politica.

| suntserios a răspuns (pentru Dragosdoar):

Sa porti masca intr-un autobuz si sa nu te inghesui la biserica si la terasa e dictatura politica?

Serios?

Imi garantezi tu ca nu vine covidul peste mine? Ca eu nu am aroganta asta in mine cu "mie nu mi se poate intampla"

| User4352 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Dar de ce se implica Bill Gates în vaccinuri? Are el ceva pregătire medicală? Nu! Este un om deștept dar în IT, cu medicina n-are nicio treaba!
Si de ce a zis Bill Gates ca "daca vaccinul pentru coronavirus va fi bun, atunci populația lumii trebuie sa scadă cu 10 sau 15%" Tu ce înțelegi prin asta? Ca vaccinul pentru covid va fi bun?

| User4352 a răspuns (pentru Dragosdoar):

Ba,tu cu "suntserios" te cerți pe tema asta? Omu e terminat, spălat pe creier în totalitate! Nu te mai certa cu el ca o faci degeaba! Nu pricepe nimic! M-am certat cu ăsta mult si nu pricepe ce ii zici! El stie sa zică a lui si gata! Omu e doar o oaie din turma care are IQ pe minus si inca crede că statul vrea binele oamenilor, care încă crede că vaccinarea e buna, care crede toate prostiile mass mediei!

| User4352 a răspuns (pentru suntserios):

Ba hamburger, taci acolo ca pe lângă ca esti prost mai si semnalizezi

| suntserios a răspuns (pentru User4352):

Ce imbecil poti fi. Crezi ca Gates se duce in laborator sa faca el vaccinul. Loool

| suntserios a răspuns (pentru User4352):

Inca nu mi ai explicat cum ai deconspirat tu 200 state care vor sa te vaccineze.

| Dragosdoar explică (pentru User4352):

Am tot respectul pentru bill gates, ca doar Ii folosesc produsele Microsoft, dar el chiar are o obsesie prea mare cu vaccinurile. Ori face asta ca sa sperie lumea ori chiar ceva ciudat rau se intampla cu el.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru User4352):

Omul e FILANTROP. Investeste in mai multe chestii care duc la progres si imbunatatirea nivelului de trai in x domenii. Legat de ce zici ca ar fi zis cu vaccinul, imi dai si mie o sursa IN ENGLEZA? Ca la cum traduc idiotii de romani care scriu pe la site-uri alarmiste, m-am lamurit...

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Nu ziceai ma ca asta ti-a dat ignore pentru ca nu i-a convenit raspunsul tau de aici
https://www.tpu.ro/......ta-in-cea/
?

"Dai un link la o intrebare a unui user care s-a gandit ca ar fi mai bine sa imi dea ignore ca nu i-a convenit raspunsul."
https://www.tpu.ro/......atia-nu-a/

Cum de ii raspunzi aici? Cum de i-ai raspuns si la intrebarile pe care le-a pus dupa ce i-ai dat raspunsul ala care ziceai ca l-a facut sa iti dea ignore?

https://www.tpu.ro/......-mai-stam/
https://www.tpu.ro/......-am-putea/

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Mi-a dat unignore aparent.
Oricum ti am raspuns la nelămuriri cu prima ocazie cu care am putut

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Sau, ai mintit ca ti-a dat ignore. Ia arata cererea de scoatere de la ignore.

Prima ocazie ai avut-o imediat dupa ce te-a scos de la ignore, daca ti-a dat vreodata, ocazie care s-a ivit destul de repede, pentru ca la 5 zile dupa raspunsul care spui ca l-a facut sa iti de ignore, i-ai raspuns la alta intrebare.

N-am avut nicio nelamurire. Ce s-a intamplat acolo a fost ca vorbeai in necunostinta de cauza, cum ai obiceiul s-o faci fara niciun pic de retinere si cum continui s-o faci chiar si dupa ti se atrage atentia ca habar n-ai despre ce vorbesti.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stau sa caut zi de zi intrebarile la care nu am avut timp sau posibilitatea sa raspund. Am facut-o cand am putut. Aia e...

Am zis ca Trump e un idiot, ti am argumentat de ce. Tu fiind fun Trump nu poti admite si ma contrazici ca aia e gri nu e neagra, ca aia e bej nu e alba. In fine, nu mai are rost discutia despre un idiot care spune lumii sa isi injecteze dezinfectant, un idiot care reprzinta o tara si ia medicamente de capul lui, un idiot care instiga la rasism si nerespectarea sfaturilor medicilor.

Ramai cu idolul tau ca ma plictiseste discutia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

L-am mai vazut, dar a mers vizionat inca o data! Epic!

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Atunci nu mai spune ca ai raspuns la prima ocazie.

Cum sa admit ceva din ce spui tu, ma, tantalaule, cand argumentele tale sunt bazate pe minciuni, habar n-ai despre ce vorbesti si ai aceeasi logica ca a unui homar oparit?

Nu te-am contrazis cu niciun "aia e gri nu e neagra, ca aia e bej nu e alba".

Ti-am aratat ce i-a facut democrati sa spuna ca a zis Trump oamenilor sa isi injecteze dezinfectant, si e evident ca nu a spus asa ceva.

Ti-am aratat si declaratia care i-a facut pe aceeasi democrati sa spuna ca Trump a zis despre covid ca e hoax, si e evident ca s-a referit la cu totul altceva.

Credeam ca ai inteles, da, nu, tu continui sa sustii aceleasi chestii, chiar si dupa ce ti-au fost puse in fata dovezi care le demonteaza.

Credeam ca am vazut tot ce se putea vedea pe TPU in materie de dobitocie sinistra, apoi aparut tu. Bolovanul bolovanilor.

"ma plictiseste discutia."

Aha, intoarce-te si discuta despre penisurile strainilor: https://www.tpu.ro/......ista-vreo/

E o adevarata minune ca nu uiti pe unde sa respiri.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand ai scris treaba asta in mintea mea am vazut un redneck din Alabama, rosu tot la fata cate se enerveaza ca cineva ii face idolul idiot. Loool

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Cu tine totul e numai despre ce ai tu in mintea aia. Nicio relatie cu realitatea, la asa ceva esti imun.

M-am convins ca esti oligofren. Gata. Nu mai e nevoie sa demonstrezi nimic.

| Dragosdoar explică (pentru anonim_4396):

Nu are legatiura cu subiectul deschis de mine, dar aici iti dau dreptate(la faza cu trump). Se pare ca in USA o ura nejustificata fata de presedintele asta, duce la inventarea unor narative din partea mass mediei de orientare pro politica de stanga in asa fel incat sa l puna intr o postura cat mai urata si mai racista.

| Wr3nch a răspuns:

Si sursa ai pierdut-o pe drum? laughing Sau e un site de ala cu tichie de aluminiu care se teme de 5Glaughing

| Dragosdoar explică (pentru Wr3nch):

Https://www.centerforhealthsecurity.org/event201/

Uite sursa. Situatia de acum a fost discutata in noiembrie anul trecut si a fost facuta publica oficial. Nu e nicio conspiratie. Hai sa dam la o parte totusi retorica asta cu conpiratiile.

| johnnny123 a răspuns:

Da, Event 201 a fost un exercitiu de raspuns la o pandemie, organizat de Johns Hopkins Center, Forumul Economic Mondial si fundatia Gates in octombrie 2019.

Stii de ce? Pentru ca exact asta este rolul acestor organizatii: Sa analizeze diferite scenarii posibile si sa pregateasca masurile in cazul in care unul dintre aceste scenarii devine realitate.

Asta nu inseamna (asa cum cred conspirationistii) ca au avut ceva de a face cu producerea pandemiei.

Este ca si cum ai spune:"Nu vi se pare ciudat ca pompierii se antreneaza pentru a interveni in cazul incendiilor, si apoi, ce sa vezi, vine un incendiu? Nu cumva pompierii sunt cei care produc incendiile, ca sa castige de pe urma lor?"

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru johnnny123):

Da, sau aia de la ANAF care sunt specializati in ce sunt ei. Cred ca de fapt ANAFu' ii momeste pe evazionisti sa faca jmenuri! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara legatura: Mai tii minte cand si de ce i-ai dat ignore lu suntserios?