| cristi202 a întrebat:

Hai sa facem un exercitiu de imaginatie.
Cum ar fi fost daca venea coronavirusul la noi acum 35 de ani? Cand erau cozile imense la orice, cand in transportul in comun mergeai mai aglomerat ca sardelele in conserva sau cand se circula poate mult mai mult pe teritoriul tarii, trenurile fiind mult mai multe si pline full, pentru ca oricine isi permitea?
Ar fi disparut cozile? S-ar fi mers pe jos? Hai sa ne imaginam un pic! happy

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand nu exista internet si nici comunicarea expresa din ziua de azi, deci pana ajungeau vestile la noi, eram deja morti cateva sute de mii.
Probabil ca s-ar fi intamplat o "curatare" masiva, ramanad in viata, doar cei foarte sanatosi si cu sistem imunitar puternic, cum de altfel se intampla si acum, dar am luat-o ceva mai din pripa cu izolarea.
Nu stiu ce dezie ar fi luat ceasusescu cu izolarea si muncile, dar sunt convinsa ca, tot s-ar fi stat la cozi la mancare, pentru ca foamea te scoate din casa si din cele 2 riscuri: sa mori de foame versus sa mori de virus, alegi sa nu mori ca prostul de inanitie.

Marerea durere in zilel noastre, este ca sunt inca destui prosti care nu vor sub nici o forma sa inteleaga ca nu-i de joaca cu acest virus, si se expun la infectare, infectand pe altii care vor murii.

Exista atatea posibilitati de informare in masa, la Tv, internet, oriunde, desii au acces la cele mai noi aparate tehnologice sunt atat de prosti, ca-s incapabili sa faca diferenta intre realitate si minciuna, preferand minciuna, fiindca aceea le convine lor.
Probabil ca, pana nu vor avea pe cineva drag pe masa, cu mainile pe piept, nu vor crede si vor continua sa se comporte ca niste prosti.

16 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu era nimeni pe strazi. Militia isi facea altfel treaba inainte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ar fi dispărut regimul comunist mai repede. Tot așa o să dispară acum repede regimul post comunist.

Bula
| Bula a răspuns:

Ar fi fost tratat coronavirusul ca si varul sau: gripa, prin imunizare colectiva, rapida.
Atunci inca se manca sanatos, fructe si legume bio (nu de import).

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bula):

Da, da, fructe si legume bio, ca se bagau ingrasaminte la greu. Ce iti spune tie termenul de agricultura industrializata? Ca aia se facea.

| Bula a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La bunicii, in gradina, nu a fost industrializare.
Au fost inhrasamante bio din grajd (de la cai si vaci). happy
Imi aduc aminte de "scandura cu unsoare" de micul dejun, care-mi place si acum enorm: paine de casa proaspata, crocanta, unsa cu untura topita de porc, care am mancat cu niste rosii (cat pumnul de mare) culese proaspat din gradina.
Seara, inainte de culcare, baut 1-2 cani de lapte proaspat (sau acru) de bivolita...
Din pacate, bunicii au murit, iar acum gasesc foarte rar asemenea bunatati, chiar si la tara. Bivolitele au devenit piese de muzeu, laptele cumparat la supermarket are garantie de 6 luni (?), "painea" se mucegaieste verde-roz-negru in 3 zile, rosiile importate au gust de dovleac etc. Daca vreau sa topesc niste untura, jumatate se face apa, restul untura fiarta...
Nu mai continui, fiindca mi se face rau crying

| minrest a răspuns:

De fiecare data cand a aparut un virus nou, consecinta a fost depopularea, care a atras, fireste, multe alte consecinte dramatice; aparitia varsatului de vant in zona mditeraneana, in 165 en, a pojarului, in 251 en, si ''ciuma lui Justinian'', au dus fiecare la un declin sever al societatii. Suntem, pentru prima data in istoria umanitatii, in situatia de a gestiona aparitai la om a unui virus nou! Daca coronaravirusul ar fi aparut cu 35 de ani in urma, cand erau doar cateva zeci de straini in Bucuresti, cazati la Intercontinental, poate nici nu ajungea la noi, dar daca ajngea, facea ravagii.

| NLS a răspuns:

Pai nu selecta pentru exercitiul tau de imaginatie doar ce iti convine happy.
Imagineaza-ti si ca majoritatea fabricilor mari s-ar fi inchis, trenurile intre orase ar fi fost oprite, transportul in comun temporar desfintat.
Probabil daca Securitatea ar fi fost pe strazi, cozile ar fi ramas la fel la alimente, toate celelalte (de la imbracaminte, marochinarie si selectia "bogata" de jucarii. la "almanahe") presupunem ca ar fi fost inchise.
Chiar sunt foarte curios daca Ceausescu ar fi gasit la vremea respectiva variante mai bune, mai sanatoase pentru economie, dar cel mai probabil nu, pentru ca din cate retin, la fabricile mari se lucra oricum in 3 sau 4 schimburi, si erau ca sardinele pe sectii.

(in Germania la firma mea s-a organizat lucrul in 3 schimburi in productie, iar birourile - de acasa pe cat posibil, si astfel am scapat cu 6 cazuri la 750 persoane, dintre care doua grave. Au scapat si cei doi pana la urma, insa nu stiu ce se va intampla cu ei ca am auzit ca au plamanii foarte distrusi.)

"pentru ca oricine isi permitea" asta e adevarata, chiar si "saracii" de la acea vreme aveau ceva pus deoparte pentru zile negre, si asta ma duce cu gandul ca ar fi trait mai bine majoritatea vreo cateva luni departe de locul de munca, decat se intampla acum cu cei care depind de salariul lunar.

| Lioana a răspuns:

Acum 35 ani nici n-ar fi intrat virusul in Romania pentru ca nu se putea iesi si intra in tara decat in cazuri speciale. De cand e libertatea de miscare circula si virusii. Oricum chiar daca ar fi intrat virusul in tara, ar fi luat Ceaușescu masuri mai drastice ca cele luate in prezent. Probabil nici n-ai fi avut pentru ce sa stai la coada in magazine iar mijloacele de transport in comun ar fi fost suspendate.

| cristi202 explică (pentru Lioana):

Acum 40 de ani mergeam cu mama mea aproape an de an la mare, si nu stiu cum facea mama mea, care stia germana fiindca bunica mea, mama ei, era nemtoaica, gasea mereu niste babute simpatice venite din fosta RDG, cu care sa vorbeasca. Erau multi straini ce veneau la noi la mare, o.amintire frumoasa a fost cand un tinar rus mi-a dat pe tren dupa plecarea din Mangalia mie si surorii mele doua insigne frumoase. Deci nu eram chiar asa de izolati.
Si sa nu uitam ca e necesar doar de un om ca sa transmita virusul, care sa il fi adus in tara sa sa il fi imprastiat.

| JicaContra a răspuns:

Am fi avut MUUULT MAI PUTIN CORONA VIRUS, NO SHlT

motivul e ca nu erau destui IMBECILI de romani in Italia care sa se intoarca inapoi, in plus sper ca JIGODIA AIA NENOROCITA SI TOTI DOCTORII LA FEL DE IMBECILI CA EL din Suceava nu ar fi fost manager, respectiv doctori, si nu ar fi venit la spital bolnavi sa infecteze pe toti!

| Algo098 a răspuns:

Era altceva, ca aveam granitele inchise si nu aveam asa de mare legatura cu extetriorul, deci toata tara era in carantina si probabil ca virusul nu ar fi avut o raspandire prea mare. Asa cum e acum cu circulatia libera sansele raspandirii sunt mai mari.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Algo098):

Unde ai auzit fantasmagoria asta? Era mult mai greu sa iesi din tara, dar granitele NU erau defel inchise. Se facea si turism international, insa mai mult in tarile comuniste si era a naibii de greu sa mergi in Vest, dar de la asta pana la "granite inchise" e drum destul de lung...

| Algo098 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

E un fel de a spune care reflecta realitatea de atunci, ca nu erau ca acum, deci contaminarea ar fi fost mai redusa atunci decat a fost acum.

| Alverto a răspuns:

Mai bine nu ne imaginăm.

| vmalex21 a răspuns:

Pai nu ar prea fi avut cum sa vina ca pe atunci granițele României erau închise, era destul de dificil sa mergi si pana in Ungaria comunistă prietena si vecină sau la fratele mai mare de la răsărit.Si daca cumva ar fi ajuns ar fi avut grija partidul stat si Securitatea sa tina sub preș.

| Violleta2022 a răspuns (pentru vmalex21):

Mai, chiar ai dreptate! Asa este!
Pe vremea aia granitele erau inchise si cine indraznea sa treaca ilegal era impuscat... asa ca, s-ar putea sa fii fost una din cele mai sigure tari din lume.

Acum, sarim la timpurile noastre.
Uitati-va la China care-i comunista inca, cum a raspandit virusul si cum a umplut tot globul...iar cum vine cu valul 2 de virus cu tulpina modificata si continua sa infecteze.
Ce dumnezeu vom face?
Oricum nimic nu mai poate fii ca inainte, pana nu se va gasi medicatia care sa vindece virusul sau vaccinul.