| anonima188888 a întrebat:

Hei, ce se intampla din ianuarie? Va începe scoala, se va mai lua in calcul incidenta? Am auzit ca in functie de situația covid se va lua decizia. Cam cat la suta avem noi cei de clasa a 8 a sa incepem in ianuarie cursurile fata in fata?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
12 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Salut. happy
Se spune ca la sfarsitul lui martie se spera la o revenire in scoli, cu lectiile fata in fata. Problema e ca s-a descoperit o noua tulpina de Covid-19, despre care se stie ca este foarte contagioasa la copii/tineri. Daca informatia e reala, se poate ca anul scolar sa se desfasoare online pana in vara (deciziile se iau si in functie de rata infectarilor; fiind o chestiune imprevizibila, o decizie luata azi se poate schimba cu usurinta peste o saptamana).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu stie nimic. Intr-o situatie pandemica cum e cea in care ne aflam, deciziile se iau cam din scurt(ca si pana acum, dupa cum ai observat). Deci probabil vom stii definitiv raspunsul la intrebarile tale doar dupa un anunț precis care va fi facut probabil cu doar cateva zile inainte de punerea lui in aplicare.

| anonima188888 explică (pentru anonim_4396):

Sper sa fie luate decizii bune, care sa ne ajute pe cei care au examene anul acesta!

| Adrian5575 a răspuns:

Eu din cate am inteles, spre sfarsitul lui martie este posibil sa se inceapa.

| anonima188888 explică (pentru Adrian5575):

Mersi pentru răspuns!

| badpanda a răspuns:

Cam 4 % sanse.

| anonima188888 explică (pentru badpanda):

Asa mici? imi poti argumenta?

| OFQuestions a răspuns:

Daca o sa incepeti din nou cursurile fata in fata luati corona unii de la altii si in maxim o saptamana - doua va intoarceti iar pe zoom.

| anonima188888 explică (pentru OFQuestions):

N.as zice, la mine la scoala se tineau masurile destul de bine. n.am avut cazuri in scoala.

| OFQuestions a răspuns:

Sper ca iti plac cursurile online, pentru ca din alea face to face nu cred ca o sa mai faceti prea curand.

| Saby08 a răspuns:

Buna eu sunt clasa a 12 a si crede-ma ca nu incepem orele fata in fata pentru ca virusul este unul foarte periculos si tot persista in continuare, iar acest lucru iti pot spune sigur ca nu va incepe scoala din Ianuarie. Profesorii spun asa ca sa ne sperie pe noi si sa fie ei aia mai tari, dar nu este asa de fapt.

| anonima188888 explică (pentru Saby08):

Inteleg situatia virusului, dar consider ca si educatia e importanta. in celelalte tari de ce se tin deschise?