| Denisa0954 a întrebat:

Hei. M-ar interesa daca sunt pe aici persoane ce au intrat în contact cu o persoană pozitivă și s-a testat la mai puțin de 4-5 zile de la contact, asa cum scrie ca trebuie facut? Eu prima oară am intrat în contact cu ea duminică, dar atunci nu se simțea rău. Apoi, luni sau marti i-a fost foarte rau, după care starea de rau s-a menținut. Eu cu ea am intrat în contact si miercuri si joi (deci cand inca se simțea rau). Acum nu stiu daca ar trebui să mă testez sau nu, pentru ca mi-e să nu fie prea devreme si sa iasa un rezultat fals, având în vedere că de ieri am dureri oasoase si musculare (am zis ca am facut febra musculara) iar azi dimineață m-am trezit cu durere ușoară de cap, umeri si spate.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cumpara-ti un aparat de masurat oxigenul si testeaza-te regulat cu el, daca oxigenul scade sub nivelul de 94-96 atunci mergi de urgenta la spital, nu sta acasa in baza ca ai doar stare gripala suportabila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine au și trecut demult cele 14 zile de izolate, dacă ar fi sa iau ziua in care am început să am simptome. Eu nu m-am testat deloc, doar m-am izolat. Mama s-a testat și ia ieșit rezultat pozitiv, de atunci suntem izolați împreună. Eu mi-am pierdut și gustul și mirosul parțial, iar după ce a ieșit mama pozitivă la test mi-am dat seama ca am și eu covid.
Referitor la dureri. Sigur sunt dureri sau îți inventezi durerea chiar tu? La fel am pățit și eu, chiar și mama. Din cauza stresului ma durea în piept, mă durea în spate, ma durea în x loc. Apoi durerea dispare brusc. În fine, eu îți recomand Paracetamol și vitamine Molekin Imuno. Dacă ești adult, vezi ca are și cu vitamina D. Fără D este pentru copii.

| Denisa0954 explică (pentru anonim_4396):

Sigur sunt dureri. Au început să apară de dinainte sa stiu ca pers respectiva are covid

| anonim_4396 a răspuns (pentru Denisa0954):

Posibil sa fie febra musculară. Când am fost răcit rău în gât, a făcut să am o tuse care mă supăra rău. Tușeam și vomitam din cauza ei. Dintr-o dată m-au luat durerile de spate, tot în perioada în care am început să am simptome COVID și credeam că mă dor plămânii. Însă acele dureri au fost mușchii spatelui pe care i-am forțat atunci când am vomitat. M-a durut câteva zile și m-a lăsat. Tu ar trebui sa îți amintești toată activitatea pe care ai făcut-o dinainte de durere. Ai mers pe bicicletă, ai fost la sala, ai cărat ceva, ai alergat, etc. Asa îți poți da seama dacă este o simpla febra musculara sau început de covid. Pentru durere îți recomand adagin, brufen, nurofen. Și nu ar strica și un test covid, rezultatul iese pozitiv sau negativ chiar și dacă nu ai simptome. Odată având contact direct, esti o persoană suspectă covid.
Sănătate multă, ai grija de tine. Și nu uita de vitamine. Acestea sunt cele mai imprimante chiar dacă ești pozitivă sau nu testului. Vitamina C cu Zinc și vitamina D.

| BlindMirror a răspuns:

De ce trebuie să fie făcut așa?

| Arescu2q a răspuns:

Și eu am avut covid am luat de la o Dnă care a venit la mine (avea virusul dar nu se manifesta ) eu am avut simptome după vreo 4 zile de când a fost al mine dar au fost simptome ușoare