| Crescent a întrebat:

Hei! Pentru cei care ați avut covid. Mirosul și gustul au dispărut brusc, sau treptat?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Unii nu au avut deloc probleme cu mirosul si gustul cand au avut covid. Sunt cazuri care nu au avut nici macar febra sau stari de rau, dora o mica oboseala.

Bula
| Bula a răspuns:

Cu cca. 20 ani in urma mi-am pierdut gustul si mirosul, am avut si febra.
Atunci doctorul mi-a spus ca am gripa (probabil inca n-a invatat de Covid la facultate big grin ).

| Hammurabi a răspuns:

Am avut Covid în martie anul ăsta.
Nu mi-a dispărut nici gustul, nici mirosul, n-am simțit absolut nimic. Nici un simptom, nimic.
M-au găsit pozitiv la testul la aeroport.
Am stat 2 săptămâni acasă, apoi a ieși negativ.

| Lukasssz a răspuns:

Cei care au avut covid brusc.

Răspuns utilizator avertizat
| Mirel4412 a răspuns:

Brusc. Nu mai tin minte ce si cum( m-am infectat pe la inceputul pandemiei).
Am mai pierdut odata gustul cand eram mai mic(10-11 ani), nu simteam nimic, doar daca mancam ceva foarte puternic gen usturoi, simteam foarte amar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Brusc mi-am dat seama că nu mai simt mirosurile...cel mai clar când treceam pe lângă teii înfloriți și nu puteam să îi adulmec. Asta după o zi de febră și de stare generală de rău, ca de gripă.

| floresdemayo a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu ai iesit la plimbare, știind că ai covid?

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Atunci am realizat că ceva nu e ok...

| timidu89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce flori de tei sa iti miroasa? laughing) Mie mirosurile puternice imi miros cat de cat in prezent, asta dupa 11 luni de la infectare. De exemplu am parfum de firma sau deodorant, imi miros slab de tot. Si transpiratia doar cand e persistenta tare, in rest nu imi dau seama.

| Crescent explică (pentru anonim_4396):

Și nu puteai să simți absolut niciun miros?

| cristi202 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu poti simti mirosul teilor infloriti... Intotdeauna m-a captivat acel miros. Intodeauna in acea perioada, cit sunt pe afara, adulmec uneori aerul ca sa-l gasesc happy Si adevenit cu totul special cand mi-m cunoscut sotia, pe "undele" lui... happy

| timidu89 a răspuns:

Practic m-am trezit ca nu imi mai miroase mancarea si nu mai are gust. Plus ca imi era foame dar nu puteam sa mai mananc nici fortat. Nu imi aduc aminte sa imi mai fi pierdut simturile in trecut.

| Den1sa a răspuns:

Brusc

| Jonas94 a răspuns:

La mine, mirosul a dispărut brusc. Tocam niște ceapă pentru o ciorbă și mi-am dat seama că nu-mi mai miroase ceapa. Am luat sticla de oțet și am dus-o la nas, la fel nu-mi mirosea oțetul deloc.
La 10 zile după dispariție la mine este la fel.

| roty78 a răspuns:

Fratele meu are covid de 4 zile așa zic "specialiștii "
Tata are covid de 9 zile
Totul e ok!
Temperatură - Nu
Tuse - Nu
Miros pierdut - Nu
Dureri musculare - Nu.
P.S. Tata are 76 de ani, iar fratele 43

| Amimanera a răspuns:

Brusc.
A revenit treptat dupa 5 zile.

| TarnovanNiNa777Flo a răspuns:

Multi nu au simptomele.