| Andreea202 a întrebat:

Hei TPU! De ieri pe mama mea o doare în gat, astăzi are frisoane, un tremurat și un nod în gat ce ii îngreunează puțin respirația. In luna octombrie a avut și covid și a trecut peste. A făcut test din nou azi și este negativ. Credeți că este o simpla răceală sau din nou covid?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
4 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Well omicron nu prea tine cont de varianta delta, deci chiar daca a avut în octombrie, e posibil sa ia din nou. Eventual mai faceți câteva teste, poate la un cabinet sau laborator ca să fiți siguri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Răceală are. Acel nod în gât este de la anxietate, e speriata și afectata psihologic, de obicei după prima îmbolnăvire moderata sau severă, în cazul în care o persoană crede ca se reinfecteaza, intervine o impresie pseudo-psihologica în care persoana în cauza o asociază involuntar cu prima îmbolnăvire/cu prima infestare, dacă aceasta a avut un impact psihologic asupra persoanei.
Spune-i mamei tale sa se hidrateze bine cu apa plata, ceaiuri cât mai calde ( nu fierbinți) în care poate sa stoarcă si o cantitate mica de lămâie, sa mănânce multe supe cât mai calde, ciorbe de legume care sa includă broccoli, și multe legume.
Pe lângă astea parasinus, sau paracetamol, zinc și vitamina C.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A fost o glumawinking dar glumele nu sunt pentru prosti. happy
După cum vezi, am si răspuns, posibil ca fata sa fie puțin speriata /agitata din cauza situației în sine, mai mult îmi fac griji de unii destepti care se ataca aiurea. Maica-sa se confrunta cu o răceală, acel nod în gât e un simptom al anxietatii, si eu după ce m-am "imbolnavit" a doua oara credeam ca e covid, am luat 2 zile câteva pastile de parasinus si mi-o trecut, frisoane am avut și eu, sa ii spune mamei ei sa se calmeze, stresul și frica scade imunitatea.
Nu sunt nici eu vreun academician, a fost o gluma nevinovata, atata tot happy Am și explicat de ce are nodul în gât, trebuie sa se calmeze, ca își va reveni happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E covid