| anonim_4396 a întrebat:

Hello, guys!

Am si eu o intrebare si as vrea sa imi raspunda persoane care cunosc domeniul si au pregatire medicala superioara, nu documentari de pe internet sau scoli de asistent.

Am inteles ca incarcatura virala transmisa e mai mica in cazul in care esti vaccinat, dar, chiar si asa, din cauza modului in care interactioneaza coronavirusul cu organismul, virusul nu poate fi eliminat la intrarea in corp. Astfel, din perspectiva voastra, are vreo logica existenta certificatului verde? Am incercat sa caut si prin lucrari de specialitate, dar cum nu am pregatire in domeniul medical, nu am inteles prea bine si e posibil sa scap conexiuni subtile.
Nu sunt contra vaccinului sau ceva, eu nu am facut nicio forma de gripa pana cand am facut covid, dar m-am vaccinat impotriva gripei sezoniere. Totusi, cum am spus, nu vad relevanta certificatului.
De asemenea, am vazut o explicatie neofociala privind rata deceselor in Romania comparativ cu Vestul. Are legatura cu tratamentul post-infectare sau are legatura cu vaccinarea.
Thanks guys!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu as vrea sa te lamuresc, dar nu am " pregatire medicala superioara" asa ca ma abtin. Fa-ti o programare la un medic si intreaba-l. Oricum explicatia e logica, simpla si nu are legatura cu " pregatire medicala superioara"

| sierra1 a răspuns:

"sa imi raspunda persoane care cunosc domeniul si au pregatire medicala superioara, nu documentari de pe internet"

fă tu - fain-frumos - o programare la un medic, la CABINET.