| Vikaa a întrebat:

Https://www.youtube.com/......tps?/watch
M-am uitat la acest videoclip si am nu prea stiut ce sa mai zic, voi credeti ca o sa vina peste noi in case si ne izoleaza cu forta? La cel mai mic simptom te ia si te duce la izolare. Sunt destul de panicata si nu stiu ce sa cred.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

laughing Macar de ar fi asa. Dar din spusele lui Tolontan avem oameni bolnavi de Covid si sunt trimisi acasa pentru ca spitalele au atins deja numarul maxim de locuri, desi nu am auzit ca cineva sa declare ca sa atins punctul maxim. Ma refer sa anunte cineva din guvern, oficialitatile.
Tot ce trebuie sa faci este sa stai pe cat posibil in casa, nu scapam de virus, dar amanam pe cat se poate si evitam sa creasca numarul de cazuri cu infectari pana cand se va descoperii vaccinul. Cam asta este planul.
Cred ca problema ta este ca te uiti prea mult la stiri in aceasta perioada si esti bombardata, ca toti altii, de stiri si scenarii catastrofale, cand in fapt datorita masurilor luate de catre autoritati, chiar si ale noastre incompetente, Covid-ul nu va face multe victime. Pare chiar bland datorita masurilor luate, statistic vorbind.

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Nu mai fi asa panicata ca nu e cazul, ca asta mai rau iti face. Nu vor veni peste noi in case sa ne izoleze cu forta, daca doamne fereste ar deveni situatia extrem de grava sa zicem sa se infecteze sute de mii si sa moara zeci de mii, nu te mai lasa sa iesi din casa si iti aduce mancare la usa armata, politia, jandarmi, asa cum a fost in china si iran. Nimic mai mult.
Si daca ai simptome mai asa, te anunti singur, ca nu ti-e bine.

Si chiar daca testeaza si te prinde ca esti infectat desi nu ai simptome sau ai f usoare asa cum zici, nu te mai lasa sa iesi din casa si atat. Deci in cel mai rau caz instaureaza carantina totala acasa. Insa nici acolo nu se va ajunge desi trebuia facuta asta, ca de aia china si iranul au scapat in 1-1, 5 luni.
Si evident nu mai iesi, va fi control, dar stai in casa ta, ai mancare si tot.
Dar nu se va intampla asa.
Nici de testat nu are cum sa testeze pe toti asa cum ar trebui, ca mai mult de 2500 de teste pe zi nu putem face, teste din alea bune, nu alea rapide care-s proaste, deci ar dura 21 de ani ca sa testeze toata populatia!
Si daca ar testa 10000/zi desi e vis asta, ar dura 5 ani sa testeze pe toti.

Nu te lua dupa ce vezi colo si colo si dincolo.

| Holiday a răspuns:

Nu mah, pe tine te lasa sa mori in casa, netratata, nevaccinata. Dar macar stai in casa pana apare vaccinul sa nu ai ocazia sa imbolnavesti pe altii cat sunt inca nevaccinati.
Sa dea naiba, cum apare o situatie, cum apar tot felul de conspiratii. Culmea e ca sunt destui care chiar pun botul la asta.

| nukeyly a răspuns:

Stai flex o vreme_"Sunt destul de panicata"_cat timp esti ca un lac de munte neumblat_e bine pentru sanatate_mergem inainte si nu ne uitam inapoi.

1. Cu exceptia aborigenilor din Africa (aia de papa miere, furnici, radacini, si nu au carii colgate si nu papa fornetti cu MSG, un produs sanatos ce poate contine omega 3 ) care nu cred ca simt:
A) o pandemie i9-ryzen-M2 sau ca in supermarket nu mai este paine, grau ori spirt la de 4 ori pretul asa de inceput,
B) un evenimet termonuclear care la orase ar face ceva victime de foame si fall out
C) intrarea intr-o epoca mad max foarte "diplomatica"

2. Stai in casa, dupa o vreme iti pierzi jobu daca e unu clasic, la ceva vreme venitu/salariul, economiile, si vine foamea mare curva asta, next legea junglei, sistemul monetar se prabuseste, si cand iasa in strada numa 5 din 8 miliarde cat e acum populatia planetei, sa vedem ce resurse instant scoate statul guvernul care la un moment dat pica in contextul dat, si bill gates se poate inchide fericit in buncaru lui (gestionat de windows 10) dupa ce a reusit sa vaccineze toata planeta ca tot i se gata mancarea si cineva tot il scoate de acolo asa de hobby si de la cate blu screenuri a dat win 95 win 98 win xp in useri(saraciii)

3. Situati actuala ne indreapta momentan spre viata online(dar reteaua-de-internet e vulnerabila:
A) la un puls electromagnetic(EMP) ce poate si artificial(o H-bomb)
B) sau natural de la soare, sa elimine pe cativa ani reteaua de transformatoare si implicit curentul electric
C) sau ceva expozie raze gama cosmica-asta e bai de vine-cam sterilizeza planeta),
e oarecum bine,
>> banci carduri control mai bun, lumea e nevoita sa-si mute banii din fizic pe carduri si asa devin viruali (ZEITGHEIST 123), poate apar si cipurile [gps+card online] atasate de fiecare vaccin dat in parte sa fie 3 in 1, vaccinare obligatorie cu "bio bill gates vaccinuri", tot merge spre mai bine pentru 1% nu pentru 99%.
Asa-s oamenii_vorba aia: oameni multi_da putini is oameni.

| Jackpot2 a răspuns:

Calmează te! Va fi bine totul! Trebuie sa avem gândire pozitiva și sa nu luam în seama tot ce apare!

| nukeyly a răspuns (pentru Jackpot2):

Calm, ca un lac de munte neumblat
_dar_ trebuie sa fim deschisi si la cateva situatii posibile, pentru anumiti useri, alfel n-ar avea culoare viata.

| Jackpot2 a răspuns (pentru nukeyly):

Ai dreptate!

| DeeaCarmen a răspuns:

Nu cred.
Bill Gates nu a reusit sa rezolve problemele cu virusii pe Windows, daramite pentru oameni