| aestahv a întrebat:

Dacă azi fac prima doză de Pfizer încep de azi numărarea celor 21 de zile până la doza a doua? Sau de mâine?

Iar numărarea celor 10 zile care trebuie să treacă până devine valabil certificatul verde începe fix din ziua vaccinării cu doza a doua? Sau de a doua zi?

Trebuie să plec din țară și vreau să-mi fac niște calcule. Mulțumesc.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am incercat eu si n-au vrut sa-mi faca. Esti bagat in sistem si nu au voie.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă faci azi Pfizer, doar de mâine, incepi să numeri zilele big grin

Am făcut si eu Pfizer, dar ai de așteptat o lună, până obții certificatul verde. (21 zile intre cele două doze, plus incă 10 zile după ce faci a doua doză). În total, 31 de zile.
Certificatul verde il poți descărca imediat după ce te vaccinezi, doar că nu e valid.

Cu Johnson& Johnson, rezolvi situatia mult mai rapid.

| aestahv explică (pentru floresdemayo):

Din păcate Johnson nu prea mai oferă siguranță din punct de vedere al călătoriilor, de exemplu în Austria nu mai e valabil, și probabil curând se vor lua și alte țări după Austria. sad era mai ușor cu el, într-adevăr

| floresdemayo a răspuns (pentru aestahv):

Nu știu ce să zic, atunci vei aștepta cele 31 de zile, dacă nu există o altă solutie.

| aestahv explică (pentru floresdemayo):

Da, nu există altă soluție. E în regulă, eram doar curioasă. laughing pentru că prietena mea cea mai bună și-a făcut Pfizer cu două-trei zile înainte de termen și eram curioasă dacă mai sunt și alții ca ea. Mulțumesc frumos. Și deci încep numărătoarea a doua zi după ce m-am vaccinat. laughing

| Werrich a răspuns:

Vaccinul Pfizer are o procedura, nu se face când are fiecare chef. De ce nu te vaccinezi cu Janssen?

| aestahv explică (pentru Werrich):

Pentru că e incertă treaba cu el și eu am nevoie să plec din țară. De exemplu, deja nu mai e valabil în Austria, și probabil curând se vor lua și alte țări după Austria. În Germania se cere a doua doză la Johnson după 4 săptămâni. laughing Știu că aș fi scăpat mai ușor cu el, dar nu mai e sigur din punctul ăsta de vedere.

Răspuns utilizator avertizat