| Mario1994 a întrebat:

Iar o sa revină pandemia? Sincer? Sunt speriata deja.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
51 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Posibil

Răspuns utilizator avertizat
| mudokins78 a răspuns:

Foloseste o masca sau un prmerizaravitav

| goguPatent a răspuns:

Exista vaccin si functioneaza si nu mai ai de ce sa fii speriata.

| Mario1994 explică (pentru goguPatent):

Ma refer la restrictii

| goguPatent a răspuns (pentru Mario1994):

Cine isi mai permite restrictii in situatia economica actuala?

| Mario1994 explică (pentru goguPatent):

Guvernul...

| goguPatent a răspuns (pentru Mario1994):

Cum ar putea sa isi permita guvernul in situatii de criza energetica si economica, cu inflatia la cer si aproape de recesiuni sa mai puna restrictii care sa afecteze economia?

| Anonimul151 a răspuns (pentru goguPatent):

Există vaccin, însă este ineficient. Nu ai observat acest lucru? Nu ai observat că oamenii se vaccinează și tot fac covid? Unde e protecția acum? De ce vor arunca peste 100.000 de doze? De ce se fac atâtea doze? Nu ar fi trebuit să existe o singura doza care sa ofere protecție? De ce sunt atât de multe doze?

| goguPatent a răspuns (pentru Anonimul151):

Vaccinul funcționează. Și chiar bune. Faptul că tu nu înțelegi cum funcționează e alta discuție. Și nu am timp sau chef să îți explic și oricum cred că aș vorbi cu pereții

| Anonimul151 a răspuns (pentru goguPatent):

Serios? Funcționează? Unde scrie acest lucru? Cel puțin în România nu se observă asta. Ăștia vor face 100 doze și tot nu va avea nici un efect

Dacă funcționa cu adevărat era o singură doză. Nu 4.

Eu înțeleg foarte bine cum funcționează lucrurile.

Nici nu am nevoie de "explicatiile" tale fără rost.

| goguPatent a răspuns (pentru Anonimul151):

Pai unde sa scrie. In multitudinea de statistici de unde reiese clar ca cei infectati dar vaccinati inaine au facut procentual semnificativ mai putini forme grave decat cei nevaccinati. Gasesti statisticile astea la ce nivel vrei, pe tari, continente, spitale, regiuni etc etc.

"Eu înțeleg foarte bine cum funcționează lucrurile"

Zici?
Pentru ca afirmatiile tale

"Dacă funcționa cu adevărat era o singură doză. Nu 4. "
si
"Nu ai observat că oamenii se vaccinează și tot fac covid? "

denota de fapt ca nu ai inteleg absolut nimic si nici nu are rost sa iti explic, ca esti genul ala care oricum crede doar ce vrea nu ce i se demostreaza.

Zic sa te ocupi mai bine in continuare cu alegerea unei masini pentru cand vei fi mare decat cu medicina.

| VoidEternal a răspuns (pentru Anonimul151):

Daca esti vaccinat nu inseamna ca nu faci boala, boss. Inseamna ca scad dramatic sansele sa dai coltu' din cauza ei.

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimul151):

Imunitatea căpătată prin vaccin nu e permanentă, e adevărat. Dar asta nu înseamnă că vaccinul e neputincios.

| Anonimul151 a răspuns (pentru doctorandus):

Vaccinul deja ajută intr-un procent extrem de mic. Până și doctorii o spun. Atunci de ce sunt 4 doze de vaccin și nu 1? Pana la urma vor exista 8 sau chiar mai multe.

| Anonimul151 a răspuns (pentru goguPatent):

Eu zic să te apuci și să înveți să scrii.

Statisticile alea sunt doar niște minciuni.

De ce se spune că "nevaccinatii" sunt de vină pentru cazurile multe? Chestia asta e falsă. Pentru că și vaccinați fac covid intr-un procent extrem de mare, însă nu arată asta.

Dacă era un vacin 100% eficient, nu mai eram unde suntem acum cu 4 doze, când deja e bătaie de joc, iar oamenii, majoritatea vaccinaților dar și nevaccinații și au dat seama că e ceva la mijloc. Dacă nu știai, poți verifica acest lucru.

Nu cred ce vreau. Cred doar ce văd. Și se vede foarte clar cum stă treaba.

Menționez faptul că nu sunt PRO vaccin, dar NICI contra. Ca să nu existe discuții. Eu oricum cu acest răspuns, am terminat. Nu voi mai spune nimic, că n are rost.

Eu zic să te ocupi în continuare de ce vrei și să nu ai treaba mea.

"Pentru când voi fii mare"

Am 16 ani, însă gândesc mult mai bine decât un adult, mă documentez foarte bine când zic lucrurile acestea.

| Anonimul151 a răspuns (pentru VoidEternal):

Ok, înțeleg asta. Însă de ce 4 doze de vaccin? Ți-ai pus întrebarea asta? Se va ajunge până la 8 doze sau chiar mai mult. De ce? Eu și mulți alții asta nu înțelegem.

Se putea face o singură doză.

Nu sunt nici PRO vaccin nici CONTRA.

Nu mai e cum a fost la început de vaccin. Nu prea mai oferă o protecție atât de bună.

Nu scad atât de mult. Tot mori și dacă faci vaccinul și dacă nu îl faci.

Da, covid se fac și cei vaccinați, știu asta. Probabil nu intr-o formă atât de urâtă.

Dacă ar fi măcar 50% eficient, ar fi bine. Însă până și medicii din România, din Străinătate, doctori chiar foarte buni spun că vaccinul e aproape ineficient în unele cazuri.

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimul151):

Imunitatea nefiind permanenta, ea trebuie adusa la zi.

Pe masura ce apar alte tulpini de coronavirus, vaccinurile trebuie si ele aduse la zi.

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimul151):

Din date recente din Olanda: vaccinarea contra Covid micșorează de 17 ori șansa de a avea nevoie de spitalizare în urma unei infecții cu Corona. Referitor la bătrâni, micșorarea este de doar circa 10 ori. Șansa de a ajunge la reanimare este de 33 ori mai mică la vaccinați decât la nevaccinați. Pacienții spitalicești nevaccinați sunt mult mai tineri decât cei vaccinați. https://dvhn.nl/......36715.html

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimul151):

Cifre din Marea Britanie: șansa de a muri de Covid este de 32 ori mai mare la nevaccinați decât la vaccinați. https://joop.bnnvara.nl/......ccineerden

| Anonimul151 a răspuns (pentru doctorandus):

Înțeleg că apar noi "tulpini" cum le zic ăștia, însă acum pe bune. Nu e nevoie de 4 doze. Se poate aduce la zi o singură doză. Adică prima. Fără a fi nevoie de 4 sau chiar mai multe.

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimul151):

Hmm... imunitatea de la vaccin dureaza intre 6 luni si un an. Eventual ceva mai mult la cei tineri.

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimul151):

Eu am avut trei vaccinari contra Covid. Maica-mea a avut patru.

| doctorandus a răspuns (pentru Anonimul151):

Iar recent am avut vaccin pentru difterie, tetanus si poliomielita, imunitatea dureaza circa zece ani.

Si unul pentru oreion, pojar si rubeola, imunitatea este pe viata.

| 1234568807 a răspuns (pentru goguPatent):

Corect, nu cred ca o sa mai puna iar economia in pericol pentru o nenorocita de gripa

| goguPatent a răspuns (pentru Anonimul151):

Hahaha
Deci dea lungul a 100 ani mii, poate zeci de mii de oameni de stiinta au studiat virusii si vaccinurile, au descoperit tehnici noi de producere a vaccinurilor, oameni de stiinta si-au dedicat viata studierii fenomenului, s-au eradicat boli si s-au salvat milioane de vietii datorita vaccinului si vine un puta bleaga sa le zica ca stie el ca nu e nevoie de 4 doze. Te faci rau de ras.

| Anonimul151 a răspuns (pentru goguPatent):

Eu nu mă fac de râs. Eu nu cred în "oamenii de știință" sau ce demonstrează ei.

Cu ce mă fac de râs că am zis că nu e nevoie de 4 doze? Știai că se va ajunge la 8 doze de vaccin sau poate chiar mai multe? Nu ți se pare că e ceva la mijloc dacă vor fi atâtea doze?

Sa fim serioși. Majoritatea oamenilor nu mai cred în această așa zisă "pandemie".

| Fashionista10 a răspuns (pentru Anonimul151):

Spui bine. Sper din tot sufletul sa nu iti stearga editorii raspunsul! happy

| Fashionista10 a răspuns (pentru goguPatent):

Si mortile subite ale celor vaccinati?
Ei, pe ala cum le explica circarii aia? Daca incerci sa investighezi moartea lui ala ai pus-o.

| Anonimul151 a răspuns (pentru Fashionista10):

Momentan nu au făcut-o. Sper să nici nu o facă...

| Fashionista10 a răspuns (pentru Anonimul151):

Oricum for baga o explicatie de gradinita

| Fashionista10 a răspuns (pentru Anonimul151):

Pot sa spun si eu asta, am 12 si sunt sigura ca am logical mai buna ca toti astia despre care vorbesti+99% din parlamentul romanesc.winking

| goguPatent a răspuns (pentru Fashionista10):

Bai e reala discuția asta? Doi copii dezbat probleme de epidemiologie și își dau cu părerea la mii de ore de studii științifice care stau la baza unui vaccin? Ce de gluma.

| Fashionista10 a răspuns (pentru goguPatent):

(2 luni) Vaccinul trebuie testat ani de zile ca sa fie unul eficient si testat prima data pe animale (soareci, caini etc.)

| goguPatent a răspuns (pentru Fashionista10):

Tehnologia arn mesager e testată de ani de zile. Vorbești rahaturi de care habar nu ai.

Știi că an de an apar cate un vaccin nou antigripal care e testat 2-3 luni? Cu ăla nu ai o problema nu?

Multi tâmpiți a scos la iveală pandemia asta.

PS. Deja vaccinul e pe piata de 2 ani și nu a pățit nimeni nimic de la el, asta așa că idee pentru idioții care zic că nu era testat.

| Fashionista10 a răspuns (pentru goguPatent):

Si cu ala anti-gripal am aceeasi parere

| goguPatent a răspuns (pentru Fashionista10):

Deci nu înțelegi nimic pe nicio direcție. Nu știu cum îți permiți să ai păreri in conditiile astea.

| Fashionista10 a răspuns (pentru goguPatent):

"Nu a patit nimeni nimic de la el"
Mortile alea suspecte?

| goguPatent a răspuns (pentru Fashionista10):

S-au vaccinat aproape 5 miliarde de oameni... supriza.
Oamenii mai mor, vaccinati sau nu.

Ai doua raspunsuri valabile de acum.

1. Vii cu dovezi stiintifice ca toate mortile suspecte la care te referi au fost provocate strict de vaccin alaturi de dovezile astea atasezi si statistica cu cei care au murit strict din cauza vaccinului comparativ cu cat au murit de covid si dezbatem.

2. recunosti ca mananci mult ca.cat si incheiem discutia.

ATENTIE. Orice alt raspuns se considera ca mananci rahat mult, cu castronul si cu polonicul.

| Anonimul151 a răspuns:

De ce să îți fie frică? Nu ai observat că această "pandemie" dispare în timpul verii și apare toamna? Mai ales că încep școlile, asta da reapare.

Virusul există, însă nu e atât de grav pe cât pare. Poate a fost la început, însă acum nu mai e.

Restricții vor fi. Dar cel mai probabil oamenii nu o sa mai respecte deoarece s-au săturat de toată prostia asta.

Asta e un joc psihologic prin care vor sa sperie oamenii.

| vlllaaddd a răspuns:

Pandemia e o raceala simpla, si cei care au murit au avut si alte boli precum cancer, sida etc

Si nici nu sunt atâția morți precum zic ei, crede-mawinking

| Danny28 a răspuns:

Normal, ca in fiecare an. Dispare covid fix vara, iar la toamna, ce surpriza, revine "miraculos". Nu pot sa cred ca inca mai credeti in mascarada asta de 2 lei.

| goguPatent a răspuns (pentru Danny28):

Care mascarada?

| Mario1994 explică (pentru Danny28):

Tu stiai ca pandemia a afectat economia foarte mult?

| SelenaTpu a răspuns:

De covid sau restricții?
Te înțeleg oricum, ambele sunt
Eu deja vad oamenii în jurul meu care se îmbolnăvesc.
Ea nu s-a oprit niciodată, doar au renunțat ai noștri la restricții și ca au fost mai puține cazuri

| gigite a răspuns (pentru SelenaTpu):

Bre' tanti lucrezi cumva in sistemul medical. Hai, mai lase-ne si ia-ti alt job.

| Fashionista10 a răspuns:

O sa revina pana isi termina astia vaccinurile si isi iau banii nu se termina.

| Fashionista10 a răspuns:

Aaa,am uitat sa spun, mai tineti minute pe virusologul ala care a spus "Nu se vaccineaza in timpul pandemiei, cea mai mare greseala e sa te vaccinezi in timpul pandemiei"Deoarece virusul va dezvolta tulpini rezistente la vaccin.Ma rog, si pe ala l-au executat...

| Baaaaaaaaaaaaalaalalkbdbsbsbbsbbzbv833663737371 a răspuns:

Daca vine pandemia bye bye scoala?