| anonim_4396 a întrebat:

In Germania au ieșit sute de persoane in stradă pentru a cere înăsprirea regulilor de prevenție iar la noi pentru a protesta împotriva existenței lor. Cum vine asta?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
25 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Au avut si nemtii conspirationistii lor stai linistit

| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca românul intelege doar cum vrea el.

| Catrice a răspuns:

Mentalitate de est vs mentalitate de vest.

| Frank51 a răspuns:

Nu stiu daca stii vorba aia, "fiecare cu ce il doare" laughing In vremurile astea vedem cat il duce capul pe fiecare, si majoritatea din pacate pica testul normalitatii laughing

| Zuzu1991 a răspuns:

Germanii vor sa traiasca, romanii vor sa se distreze chiar daca mor maine

| Panamax a răspuns:

In toata Europa au iesit zeci de mii pentru a manifesta impotriva masurilor.
In Germania au iesit cativa si hopa stirea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Germanii sunt mai idioți.

| Alverto a răspuns (pentru anonim_4396):

De asta este pe noi din toate punctele de vedere, că de "germanii sunt mai idioți"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Romanii sunt mai prosti. La ce nivel e Germania si la ce nivel e GipsyesLand aka Romania...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gândire obiectivă vs. gândire egocentrică.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

„La ăștia de aicea" nu le place să creadă în pandemie pentru că ei „e" mai deștepți și nu le poate impune nimeni să stea în case pentru binele comun, sau să nu umble nopțiile de nebuni. La noi trebuie să stea ca sardinele pe litoral, cum vedeam pe la știri anul' trecut și să umple cluburile că lor nu le pasă că mor oamenii pe capete în spitale, ei nu cred și gata.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Harfagre):

„Poveștile cu despre oameni care "nu cred în pandemie" sau "nu cred în coronavirus" fac parte din propaganda autorităților românești."

Personal am în jur o groază de oameni care refuză să creadă în coronavirus.

„ În care număr din Monitorul Oficial a fost publicată declararea pandemiei în România?"

Nu știu, dar mi se pare suficient să vezi că mor oamenii pe capete în spitalele din toată lumea din cauza aceluiași virus (plus alte afecțiuni asociate la unii) ca să înțelegi că asta-i o pandemie

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 explică (pentru Harfagre):

Nu știu, știu doar că Șoșoacă aduce întrebarea asta în discuție.

OMS a declarat pandemie?

| suntserios a răspuns (pentru Harfagre):

LEGE nr. 55 din 15 mai 2020

EMITENT
PARLAMENTUL ROMÂNIEI
Publicat în MONITORUL OFICIAL nr. 396 din 15 mai 2020

Mulțumit?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Harfagre):

Scrie destul de clar de ce e declarata starea de alerta. Nu vad de ce incerci sa rostogolești rahatul. Ce castigi?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Harfagre):

Legea 55 spune ca e instaurata starea de alerta pentru combaterea PANDEMIEI.

Iar începând cu articolul 10 e doar despre pandemie. Nu fi cârnat si rapunde care e scopul tau de a rostogoli rahtul.

Ce nu iti convine la pandemie? Ca au murit 25000 romani sau ca in momentul in cafe5tu rostogolesti rahatul pe net 1600 oameni se chinuie sa respire cu un tub bagat in gat?

Răspuns utilizator avertizat
| Eisenheim a răspuns:

A fost cineva acolo? Aaaa a zis la tv pe un post românesc, da atunci e adevărat în mod sigur, fix așa e cum a zis la tv laughing