| InOrOut a întrebat:

In prospectul vaccinului apare:
"Întrucât Comirnaty nu conține virusul pentru a produce imunitatea, nu vă poate transmite COVID-19".
Atunci ce contine el de fapt? Stim ca orice virus contine in el arn mesager, daca vaccinul contine arn mesager si el atunci in vaccin e un virus, dar nu e coronavirus ca ni s-a spus mai sus. Atunci ce virus e in vacin?
(la pag 27 am gasit in prospect)

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

Nu e un vaccin, gândește-te la el ca la un cod.
E practic un material genetic, niște instrucțiuni, care ii spune organismului ce fel de anticorpi sa creeze împotriva Covid 19 fără ca acesta sa fi fost în organism.
Daca, ulterior, persoana intra in contact cu virusul, sistemul sau imunitar il va recunoaste si va fi gata sa apere organismul impotriva acestuia.

Vaccinul ăsta e testat de 30 de ani, acum doar s-a adaptat pentru covid 19. Nu au inventat toată treaba asta anul trecut.

| InOrOut explică (pentru LoveSleep):

Adica e terapie genetica si nu vaccin. Am inteles. Dar intrebarea mea "Ce virus e in vaccin, ce tip de virus? e un retrovirus?" inca nu s-a raspuns. Sau e un noname virus?

36 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Dar vai, un antivaccinist care nu inteleg cum functioneaza vaccinul Ce noutate.

Nu mai bine puneai intrebarile astea inainte sa iti dai cu parerea despre vaccin in ultimele 2 saptamani pe TPU?

| InOrOut explică (pentru suntserios):

Ce ca nu am zis aberatii, am dat un citat din prospect si am pus o intrebare legat de aceasta. Vreau si eu sa stiu ce fel de virus e in vaccin, mare lucru intreb? Englezii au zis pe fata, contine un adenovirus, nemtii de ce nu zic tipul de virus? nicaieri in prospect nu apare ce virus e in vaccin, zice doar ca nu e coronavirus in vaccin. Atunci ce e in el, apa de ploaie? nu este o intrebare de antivaccin, e o intrebare de etica.

| suntserios a răspuns (pentru InOrOut):

Am inteles intrebarea ta. Nu e nicio problema ca ai pus-o.

Insa de foarte multe ori in trecut ai postat raspunsuri vehement anti vaccin. Acum eu te intreb daca tu nu intelegeai cum funtioneaza vaccinul cum puteai fi antivaccin?

| Zuzu1991 a răspuns:

ARN-ul virusului
este noua si imbunatatita tehnologie, nu mai contine virusi morti, ca vaccinurile clasice, ci numai ARN-ul virusului care e indeajuns ca sa faca organismul sa produca anti-corpi

nu ca nu sunt unii "nemultumiti" de asta, acel "nu vă poate transmite COVID-19" a fost acum inlocuit cu, vai doamne "nu" mai e vaccin, ci tratament... mare-i gradina lu' D-zeu angry

| WhiteLife a răspuns:

"Vaccinul determină sistemul imunitar (sistemul natural de apărare al organismului) să producă anticorpi și celule sanguine, care acționează împotriva virusului, oferind astfel protecție împotriva COVID-19. Întrucât Comirnaty nu conține virusul pentru a produce imunitatea, nu vă poate transmite COVID-19"

https://www.ema.europa.eu/......ion_ro.pdf

Unii oameni care nu înțeleg cum funcționează vaccinul, când aud că are in compoziție chiar virusul spun că de-asta au făcut vaccinul, sa ne îmbolnăvească pe toți. Vaccinul nu conține virusul așa cum este el când produce boala (nu este virusul întreg, activat, sau oricum altcumva vrei să-i spui), ci este o parte, atât cât este necesar pentru a stimula organismul nostru să producă anticorpi. Cred că au formulat așa pentru a le explica oamenilor că vaccinul in sine nu ii poate îmbolnăvi de Covid. Totuși, el conține o oarecare parte din virus, dar nu 100%.

| InOrOut explică (pentru WhiteLife):

Dar ai gresit "Unii oameni care nu înțeleg cum funcționează vaccinul, când aud că are in compoziție chiar virusul". Tocmai am citat din prospect "Întrucât Comirnaty nu conține virusul". Cu asta am inceput. Daca zice ca nu contine virusul cu siguranta nu contine nici macar o bucata din el, e logic, daca asa zice.
Deci "Întrucât Comirnaty nu conține virusul" (completare - covid19) dar contine arnMesager, aici e o dilema micuta, deoarece ai nevoie de un virus ca sa ai arnMesager. Se cam subintelege ca el contine un virus dar nu un coronavirus. Asta era si intrebarea mea, ce virus contine? happy

| InOrOut explică (pentru InOrOut):

Eu zic ca aia care au facut prospectul erau beti, daca ei stiu ca contine un tep de covid atunci sa nu zica ca nu contine virusul, ba contine, o bucata din el. A zice ca nu contine nu inseamna contine 1% din el, ci nu contine deloc. Ce dilema.

| WhiteLife a răspuns (pentru InOrOut):

Din moment ce nu conține virusul exact in forma in care produce boala (incomplet), nu se poate spune că îl conține; insa, in aceeași măsură, îl conține, in sensul că are totuși o parte din el. Din cauza asta se poate spune și că îl conține și că nu îl conține, insa este nevoie de context și de explicații. Cei care știu cum funcționează acest vaccin și cum acționează concret cred că sunt în măsură să înțeleagă faptul că vaccinul in sine nu poate produce boala, insa conține cantitatea necesara din virus pentru a produce anticorpi. happy Gandidu-ma la asta imi aduc aminte de paradoxul navei lui Tezeu, desi nu este in totalitate aceeași situație.

| suntserios a răspuns (pentru InOrOut):

Stii ca in Dunare curge apa.
Stii ca in corpul tau este apa.
Asta nu inseamna ca in Dunare curge parte din corpul tau.

| relian a răspuns (pentru WhiteLife):

Serios vaccinul deternina sistemul imunitar sa produca anticorpi,ca daca nu-i dai vaccin organismul habar n-are,sau cum,ce vrei sa spui?laughing
Nu mai aprobati orice tampenie va baga astia sub gusa,organismul prin sistemul sau imunitar este capabil sa atace orice organism sau obiect strain intrat,nu este nenvoie de nimic,acei anticorpi sunt antrenati de profesori,ceva celule sau ceor fi alea specializate care invata ostasii ce anume sa atace,adica sa nu atace si celule proprii,dar referitor la organisme sau obiecte straine ce patrund in organismul nostru sistemul imunitar le detecteaza fara absolut nici un ajutor din afara,nu este nevoie de nimic pentru ca sistemul sa detecteze si sa atace un obiect strain intrat.
Ce spun "specialistii"bat gardurile,baga si ei cevea din top sa iti tina joburile,de vazut un virus inca n-a vazut nimeni asa ceva.
De dat din gura pe bani oricine o face,e usor si bun pentru ei.
De ce nu se fac vaccinuri pentru bacterii? De ce sa bagam in noi substante chimice,acele antibiotice,cand e mai usor,sau mai simplu sa bagam fragmente de bacterii si gata natural rezolvam laughing
Iti zic eu de ce,pentru ca organismul nu functioneaza deloc asa cum ne spun ei,adica bagi ceva si inveti sistemu imunitar cu peste prajit,vraja marii.
O bacterie se poate vedea vie,fara sa-i faci nimic,se poate izola,se poate creeste,se poate studia si apoi stii cei otrava sai dai,adica chimicala.
In cazul cand ai o bacterie,organismul ce no detecteaza singur?
O detecteaza singur si o ataca,apoi fabrica anticorpi la greu,dar sunt unele bacterii,cat si unele organisme umane mai sensibile si indiferent cati anticorpi ar produce nu mai poate face fata acelei babcterii,asa ca organismul singur apeleaza la ultima arma,focu,ridica temperatura pana cand spune ori el ori eu laughing adica daca vede ca nu poate elimna acea bacterie se omara singur,organismul uman se omoara singur.

Dupa cum observi organismul nu are nevoie de absolut nimic sai dai tu sa produca soldati,adica e ca si cum ai spune ca organismul nostru habar n-are laughing nu stie cand intra un alt organsim inuntru. Povesti,vraja marii.
Pt ca nimeni n-a vazut vreodata un virus,de aia pentru anumite boli,afectiuni sau facut acele vaccinuri,care nu-s organisme moarte sau slabite sau ce povesti ni se mai spun,nici pomeneala,sunt substante chimice,care sa balanseze,sa echilibreze ce s-a constatat prin analize.
ala este un vaccin,nicidecum balariile ce ni se spun.
Daca ar intra un organism strain in noi,sistemul imunitar lar elimina,sau un antibiotic il elimina si nu se observa absolut nici un efect secundar corect?
Corect,dar ups uite ca la vaccinuri se pare apar efecte secundare,oarae de ce?
Adica te intepi iti intra o schie in deget,intra un virus mort ala din vaccin si ups apar efecte secundare,de ce?
Daca ar fi fost virusi cum povestesc ei,nu ar exista efecte secundare,pentru ca n-are pentru ce,sau de la ce.
Doar ca vaccinurile sunt de fapt otravuri,adaica substante chimice care sa echilibreze situatia aparuta,din cauza aia apar efecte secundare la unele persoane,este ca si cum ai lua otrava in cantitai mici,unele organisme tolereaza,altele sensibile nu si atunci apare simptome,adica efecte.
Doar ca oamenii nu trebuie sa stie adevarul,adica ca lumea medicala este cam paralele cu f multe boli,habar n-au cine le provoaca,cum apara si cear fi trebuit sa faca ei,asa ca baga aceste vaccinuri care de fapt sunt niste incercari folosind substante chimice sa amelireze o anume afectiune,tpate pe baza unor analize facute organismului.

Sa fiu asa mai simplu,ei fac analize vad ca exista niste dezechilibre si atunci nestiind exact cauza,cauta sa le deqa cu ceva sa le amelioreze,hai sa dam cu aghiazma sa vedem ce se intampla,vad ca nimic,mai baga si tamaie laughing ups stai ca s-a intamplat ceva, ceva sa ameliorat, asa apar aceste vaccinuri, nicidecum cas vorusuri moarte, care virusuri daca ei nu pot sa vada un virus, de unde l-au luat?laughing

| WhiteLife a răspuns (pentru relian):

Fiecare este liber să creadă ce vrea happy Insa virusurile acționează diferit de bacterii, pentru că bacteriile au celule, antibioticele le pot ataca peretele celular sau organitele. Vaccinurile parazitează celula, așa că nu pot fi eliminate, decât împreună cu celula, sau, daca organismul este deja pregătit (are anticorpii). Sigur că îi poate face și el, insa s-ar putea sa fie prea târziu.

| InOrOut explică (pentru relian):

Ba se poate vedea pana la dimensiunea de 1 nano metru. Virusurile au peste 10 nanometrii. Sub 10 NM e deja fizica cuantica. Se construiesc microcipuri de 11 nanometrii si tu spui cum vezi un virus de 15 nanometrii si ca nu se poate? pe bune? happy

| InOrOut explică (pentru relian):

Sa vezi ce urati sunt unii virusi precum sida care iti dau boala AIDS si ramai fara imunitate in 2 ani, sau ebola din care mori in chinuri urate in 2 saptamani cu sangerari interne. Sunt naspa virusii. Dar cel de turbare, rabia... fereasca sfantu de rabie, ai vazut cainii cu rabie? rabia e un virus de exemplu. Dar hepatita? dar gripa, dar raceala? toti sunt virusi.

| InOrOut explică (pentru InOrOut):

Intrebarea nu e daca exista virusi, conteaza cat de periculosi sunt virusii, de exemplu covid 19 e o frectie la un picior de lemn, e cea mai usoara boala din lume si uite cat circ se face din nimic. Pe mine nu m-a afectat covidu, am o bunica bolnava de inima si diabet in ultimul hal si a intrat in contact cu cineva pozitiv de covid si nu are absolut nimic, nu e racita deloc. Eu zic ca se exagereaza enorm cu covidel.

| InOrOut explică (pentru InOrOut):

Se zice ca covid19 iti da boala ARDS (acute respiratory distress sindrom) dar poti face ARDS din N motive, si anxietatea cu depresia iti pot face ARDS. Si astmul bronsic iti face ARDS si sinuzita si sunt multe. E prea general. La inceput au si zis ca virusii respiratori sunt cei mai usori virusi dintre toti.

| relian a răspuns (pentru InOrOut):

Ai vazut tu virusuri? Daca nu ai vazut atunci nu mai sustine ce afirma altii, Eu am; rivit la mic electronic si nu am vazut.
Ai facut test de HOIV ca tot amintii de sida? DSaca nu ai facut nu spune balarii, sau arati ce arata de fapt altii.
Du-te fa-ti test de hiv si o sa ti se dea un rezultat si dupa mai vorbim.Sa imi arati si mie unde scrie acolo ca aia se uita dupa virusul ala.O sa ramai surprins sa vezi ce scrie laughing apoi nu cred ca o sa mai inghiti toate rahaturile astora.
Poze pe net sa pui e usor, sa spui la fel, dar cane e sa arati nici un doctor nu vrea sa arate sau sa jure ca a vazut asa ceva in viata lor laughing

| relian a răspuns (pentru WhiteLife):

Nu stii despre ce vorbesti, incerci sa dai explicatii dar nu stii cum.Sa crezi ce vrei da este moca, gratis, dar nu este in interesul tau, este in interesul alora ce va mana ca pe oi laughing

| relian a răspuns (pentru InOrOut):

Ai vazut tu personal virusuri? Sau spui ce spun altii ca ar fi vazut? Daca doar aprobi ce spn altii mergi pe burta,sunt sigur ca nu ai privit nici la un mic optic, nici nai vazut unu in viata ta, dar sustii balariile altora asa ca, daca asa zic aia inseamna ca asa si este.
Care este atunci diferenta dintre tine si un religios? Nu este absolut nici o diferenta si tu crezi in ceva ce nai vazut, no sa vezi si asa mai departe, exact cum crede un religios in dzeul lui.

| WhiteLife a răspuns (pentru relian):

Pentru că sunt studenta in domeniul medical cred că știu câte ceva, dar trăim într-o țară liberă și, din fericire, nu suntem obligați să credem toți aceleași lucruri, daca nu vrem. happy

| InOrOut explică (pentru relian):

Frate da tu ii intreci pe toti. Una e sa spui ca nu exista virusul covid19 si alta e sa spui ca nu exista virusi in general laughing imediat vei spune ca nu exista atomi si protoni si electroni. Ca evident nu se vad atomii la microscopul tau. De cuarci nu mai vorbesc. Noi oamenii nu suntem facuti din atomi, noi suntem facuti din pixeli intr-o simulare pe pc-ul unui pusti stelar din alta dimensiune. Ah evident nu exista dimensiuni nu, asa vei spune, suntem intr-o singura dimensiune si nimic nu exista. Esti tare.
Dar spune-mi daca pui la microscop microprocesorul de la pc vei vedea tranzistorii aia in numar de 50 milioane care au dimensiunea 11 nanometrii? virusii au in jur de 15 pana la 100 nanometrii. Mai mari de 100 nanometrii au bacteriile care ajung pana la 500 nanometrii. Sau tu nu crezi ca microprocesorul are atatia tranzistori, vei zice ca are doar unul ca evident in 1 cm patrat cati pot sa incapa?! happy

| InOrOut explică (pentru InOrOut):

Dar nici fotonii de lumina nu se vad la microscop, atunci nu exista lumina crying nu mai exista nimic si gata.

| relian a răspuns (pentru WhiteLife):

Esti si studenta, is lamurit. Apoi daca esti student ce? O sa spui ce vor ei sa spu, o sa stii ce vor ei sa stii, pentru ca se pare din cate vad asta faci, de gandit lasa are cine gandi pentru tine.

| relian a răspuns (pentru InOrOut):

Ma nea caisa eu am intrebat ceva,nu am intrebat cati metri au laughing dar se pare ca tu iai si masurat.
Atomii se vad la microoscop,lumina se vede nu fi tantalau,electronii se vad,tocmai aici e si timpenia ce o spun astia cu virusii lor, ca nu-i poate vedea.
Deci te mai intreb odata, ai vazut un microscop in viata ta? Ai vazut tu virusuri personal?
Daca raspunsu e nu, atunci nu te mai chinui sa scrii balarii ca nu-s curios, daca vrei sa discuti ceva raspunde la ce am intrebat, nu fi papagal sa tot repeti mereu aceleasi chestii

| relian a răspuns (pentru relian):

Scuze,sper ca nu te-ai suparat,dar sa stii ca dupa ce am stat si m-am gandit,dupa o vreme de observatii,am ajuns la concluzia ca asta se intampla.
La scoala invatam ce ne arata ei,ce vor ei sa invatam si daca te ia asa de mic,este un fel de indoctrinare aici,ca iti baga in cap de mic chestii,care cu greu le scoti mai tarziu,sau niciodata,asta daca nu vei observa sau vedea ca nu e asa cum ai invatat tu la scoala.

Da traim intr-o tara libera, fiecare are dretu sa gandeasca ce vrea, sa aiba propria parere, dar asta nu inseamna ca parerea aia sau ce crede respectivu este si corect.
ca urmare oamenii ar trebuie sa retina ce este corect, iar sa vezi asta trebuie sa ai dovezi.
Eu daca arata nu stiu ce doctor pe net sau la tv un rahat eu nu alerg sa-l iau pe ala in brate ca vai are dreptate.
Are dreptate de ce? Doar pentru ca este doctor, doar pentru ca este cunoscut? Stii ce s-a intamplat cu lumea asta dupa al 2lea razboi? Usor usor mai pe la toate institutile,organizatiile locurile de conducere au fost ocupate de astia habarnisti,ce nu stiu nici pe ce planeta stau,ei au vazut ca acolo e de bine,se ia si bani f buni si asa usor usor in timp au luat toate pozitiile astea,si-au facut relatii peste tot in lume si acu mai dai la o parte daca poti.
Au scornit tot felul de povesti sa isi poata tine posturile grase unde nu fac nimic,stau ca niste lipitori pe spatele fraierilor pe care tot ei ii sperie.
Apar la tv,pe net peste tot,au invadat orice media,lmea ii cunoaste,se baga sefi mai peste tot pe la laboratoare,la mais tiu eu ce spitale si isi asuma rezultatele altora care muncesc acolo,stii cum e cine este sef iese in fata,chiar daca altul a facut nu stiu ce descoperire,asa ca multimea il vede pe el mare descoperitor si asa capata acea persoana incredere in multime.
Cand lucru asta s-a intamplat,nu mai ai ce face,orice spune respectivu e litera de lege pentru populatie,chiar de apare unu cu dovezi sa zica uite nu-i asa,nu-i bagat de nimeni in sama,e luat de nebun,ca vrea sa faca sa dreaga.
Asta este lumea in care traim. Uite sa vezi cat de idioti sunt,ma refer cu vaccinarea sata,se pun ei sa se vaccineze,mai si filmeaza si ai vazut,toti au vazut ce rahaturi fac,vaccinuri false,siringi false,dar populatia spune ceva?
Nu tace si executa i continuare ce aia spun.E clar,vizibil,toti au vazut cum sau vaccinat aia,mai acu o zi am mai vazut iar unu avea siringa coborata jos de tot,o inteapa pe aia ce o filmau si in loc sa apese pe pistonu ala el tragea laughing pur si simplu te minunezi cand vezi cat de handicapati sunt,apoi toati aplaudau laughing iar noi,populatia vedem si tot pe aia ii credem.
Pai mai omule doctor care esti tu doctor,banui ca ala era un doctor,ma refer la ala ce s-a dus sa faca acel vaccin,mai ales ca se filma,nu punea asistenta,ca trebuia sa iasa el la filmare sal vada lumea pe el marele doctor laughing el trage din ac in loc sa impinga pistonu,deci baga acu in mana cuiva,si in loc sa impinga pistonu,dar nu avea ce impinge ca pistonu era coborat jos de tot,atunci in el a tras,sa faca si el ceva sa nu zica careva ca na miscat ceva laughing asta arata ce? arata ca sintem praf si ala e doctor nu-i student la medicina laughing
Daca poti vedea la microscop o bacterie pai vezi orice bacterie corect? Eu am folosit microscoape cativa ani la rand,vedeam bacterii,ciuperci,se vad stii cum? Super frumos,colorat,deci vezi tu cu ochi tai nu poze pe net,se vad astea.
Cand au venit cu HIV au spus ca nul poate vedea cai f mic si bla bla. Dupa cand astia au facut microspcoape mai performante,au facut scule ce pot vedea si electronii dintr-un atom,gata acu il vad si ei,si au bagat tot felul de poze pe net.
Dar daca intrebi un medic daca a vazut virus,o sa zica ca nu. Spun asta din expeprienta,am fost am facut test,am discutat cu doctorul,se stransese lume ca la circ laughing si mi-a spus ca nu pot vedea vorusul ca ei il detecteaza indirect,ca nimeni nu ia probe si duce la mic electronic sa vada virusul ca nu se poate,dar ca il detecteaza indirect,prin acele analize ce ti se fac se vede cum este sistemul imunitar si daca e praf gata ai virus,daca esti ok nu ai.
Adica ce inseamna assta indirect? Adica nu vezi de fapt cauza, nu stii sigur daca e virus sau e altceva, dar ei au bagat-o cai virus.

Nu merge frate asa, asteas magarii, si doctorul cand vazu ca se adunase clienti, asistente mai zis ca gata avem treaba du-te acasa laughing eu platisem testul si analize vreo 350 de euro si de aia au stat la povesti cu mine.Nici nu eram in ro, acolo banui ca nu vorbeste nimeni cu tine laughing
Dar uite ca populatia asculta orice i se spune.

Scuze ca scriu mult, dar nu ai cum arata in 2 cuvinte ceva.Stii cum poti manevra,supune o populatie umana? Cea mai buna si sigura metoda este frica,frica de necunoscut,orice om ii este frica de ce nu poate vedea.
Asa au aparut religiile,aia primii siau dat seama si asa aparu dzeii astia,nu-i vedeai,nu-i pipaiai,dar au bata frica in lume,venea preotu si zicea daca nu faceti asa dzeu va face va drege,o sa ajungeti in iad,au bagat si cum e acolo laughing lumea toata sau aproape sa supus.

Virusurile sunt exact aceiasi frica,nul vezi,nul simti,dar dupa ce au prezentat ce patesti de la acest virus toti au inlemnit laughing daca spune cineva e virus dispar toti,care pe unde,mai ceva ca aia cu bombe laughing
Dar daca intrebi pe careva cunosti pe cineva, cunostinte, prieteni si asa mai dpwarte cu boala asta? Toti zic ca nu.
E mare pandemie, pai stai frate ce pandemie, astia nici nu stiu cei aia, ar trev sa vedem morti pe marginea drumului.
Vrei sa stii adevaru? Cauta in 2019 sau 2018 cati au murit de toti, nu conteaza cauza, apoi cauta sin 20202 si vezi,o sa ramai surprinsa cand o sa constati ca is mai putini morti ca in alti ani trecuti laughing atunci ce pandemie despre ce vorbim aici,ce virus?

Dar degeaba spui,arati lumea deja are in cap frica aia ce ziceam,aia este o frica inregistrata in noi,in cei mai multi dintre noi, degeaba arati stai ca nu-i asa.
E ceva gen, un copil pune mana pe ceva fierbinte, du-te tu la el dupa cu ala rece ca gheata si nu va mai pune mana laughing
Cei care conduc acum lumea sunt cei mai slabi oameni ca profesie si probabil si gandire, daru au puterea si nu vor sa plece de acolo nicicum, asa ca fac tot ce pot sa ramana unde sunt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este o bucata de virus inactiv sau mort cum s-ar spune, pentru a invata corpul sa produca anticorpi si sa recunoasca inamicul cand patrunde in organism.

| InOrOut explică (pentru anonim_4396):

Frate dar scrie in prospect ca nu e ce zici tu, "Întrucât Comirnaty nu conține virusul pentru a produce imunitatea, nu vă poate transmite COVID-19", nu e nici o bucata de coronavirus, ca zice in prospect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru InOrOut):

Nu stiu de la ce vaccin citesti tu, n-am auzit nici de Comirnaty, in termeni medicali probabil inseamna ceva, dar orice vaccin impotriva unui virus se face din acel virus.
La fel ca antiveninul se face plecand tot la veninul cu pricina.

| InOrOut explică (pentru anonim_4396):

Tu esti culmea, vaccinul nemtilor care ne vaccineaza acum in Romania se numeste Comirnaty, daca tu nu esti la curent cu stirile ce sa-ti fac. S-a publicat prospectul vaccinului.
https://www.ema.europa.eu/......ion_ro.pdf

| anonim_4396 a răspuns (pentru InOrOut):

Nu mai dramatiza atat.
Ai un numar de telefon in prospect la care poti sa suni sa intrebi informatii concrete.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca nu ai auzit de Comirnaty cum de iti dai cu parerea despre ce contine? Comirnaty e vaccinul anticovid de la Pfizer. Asta e denumirea lui comerciala si nu, nu contine virus in el conform prospectului oficial.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Pentru ca nu imi interzice nimeni s-o fac si pentru de asta exista platforma asta.
Nu mi-am dat cu parerea din niciun prospect, daca nu ai observat nu am citat nimic.
O spun din informatiile pe care le cunosc si daca sunt gresite asta e, macar am incercat.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca sunt gresite nu asta e. Ca unul ia de bun ce scrii tu si zice ca nu se mai vaccineaza ca a citit el pe net ca ii baga virusi morti in el si transmite informatia la altul samd si uite asa se nasc fake news... ca unul isi da cu parerea despre chestii de sanatate publica desi nu stie nimic despre domeniu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Fiecare este responsabil sa-si filtreze si sa cantareasca informatia pe care o primeste din surse sigure sau din alte surse.
Sunt ferm convins ca ce am scris eu pana acum nu are niciun impact in vaccinarea sau nevaccinarea unora sau fake news.
Nu iti trebuie un doctorat sau o specializare ca sa poti sa iti dai cu parerea intr-un domeniu, fiecare stie putin din cate ceva, parerea nu este interzisa, asta inseamna libera exprimare, aici nu judecam un caz ca sa avem nevoie de specialisti cu diploma.