| anonim_4396 a întrebat:

Infertilitatea masculina la barbați se poate trata sau vindeca?
Și cum se poate vindeca infertilitatea masculina?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Intai trebuie investigata cauza.
Mergi la un medic urolog si discuta cu el!

| relian a răspuns:

Daca esti infertil,aia e,stai asa,daca vrei sa faci copii face femeiea ta,o insaminteza aia la clinica cu sperma de la alt individ, aia e tot ce poti face.
Dar cum ai aflat ca esti infertil? Asta numai daca mergi la un medic, iti recolteaza sperma o analizeaza si iti da un diagnostic. Daca ai fost, ar fi gtreb sa il intrebi pe ala de se poate face ceva, fiecare caz este diferit, fiecare organism este diferit.Pe TPU nu sau experti in fertilitate, asa ca e mai bun sa cauti un doctor bun, macar sa discuti cu el sa vezi daca poti face ceva sau nu, apoi vei stii cum stai.

| dannyel86 a răspuns:

"Tratamemntul pentru infetilitate poate fi unul medicamentos, hormonal sau chirurgical.
Medicatia poate ajuta la imbunatatirea fertilitatii in afectiuni precum disfunctia erectila sau ejacularea precoce.
Medicul ar putea recomanda un tratament hormonal atunci cand infertilitatea este cauzata de nivelurile ridicate sau scazute ale anumitor hormoni sau de problemele legate de modul in care organismul utilizeaza hormonii.
Vasectomiile anterioare pot fi inversate. In cazurile in care nu exista sperma in eja.culare, aceasta poate fi adesea extrasa direct din testicule sau epididim, folosind tehnici de recuperare a spermei.
In cazuri rare, problemele de fertilitate masculina nu pot fi tratate si este imposibil ca un barbat sa poata concepe un copil."
https://www.medlife.ro/......-tratament

| Brizbriz a răspuns:

Depinde de motivul infertilitatii, pentru ca poate varia de la cancer testicular avansat (moment in care iti extirpa testiculele ca sa nu se raspandeasca, cancerul si sa mori), pana la... chiloti prea stramti care pot bloca spermatozoizii, moment in care evident, nu mai porti chiloti stramti si iti trece infertilitatea in cateva ore

| SasukeCS2 a răspuns:

Maca este o planta care ajuta daca vrei sa concepi un copil. Eu am cumparat pulbere de radacina de maca pentru a imi creste nivelul de testosteron, dandu-mi mai multa forta fizica, dar am vazut un comentariu lasat de o femeie la acest produs in care zicea ca a devenit fertila folosind-o si cand am cautat pe internet toate beneficiile ei, intr-adevar unul din ele este fertilitatea happy. Bafta!

| TheoRose27 a răspuns:

Buna lasa mi un mesaj la Alina.chelu60@yahoo.ro si ati voi da detalii cum sa tratat soțul meu de această problemă.

| Jorgibusn029 a răspuns (pentru TheoRose27):

Da-mi numar de telefon in privat nu am yahoo sau email

| Wr3nch a răspuns (pentru Jorgibusn029):

Si contul asta cum l-ai facut, ca iti trebuie emaillaughing)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Poate a folosit un cont temporar, gen ceva@sharklasers.com

| TheoRose27 a răspuns (pentru Jorgibusn029):

Nu pot.detalii doar pe email.

| Andrei32244 a răspuns:

Daca esti vaccinat, asta este i-ati gandul.