| Mosotti a întrebat:

Intrebare si pentru useri si pentru psihologi, eu de exemplu nu iau in calcul prea mult efectul virusului cat iau probabilitatea in calcul! De ce majoritatea fac invers?

Daca de exemplu in Bucuresti acum cateva zile erau doar 188 cazuri, din 2 milioane, probabilitatea sa o iau mai ales ca ma mai protejez este infima, deci nu ma tem prea tare. Ca daca ar fi 60 de extrageri in 60 zile si joci la loto zilnic cu probabilitatea cu care poti lua corona, nu castigi sigur.
Mai ales cand erau 308 cazuri in toata tara, lua lumea alimente, goleau magazinele aiurea.
Eu nu stiu de ce nu putem gandi mai ponderat, sa fim calmi ca sa fie un echilibru.
Si pana la urma daca ne-o luam, asta e, trecem sau nu peste asta, dar nu stau acum cu frica ce o fi, vedem atunci, nu inteleg ce atata panica, trebuie sa ne traim fiecare zi normal si sa ne bucuram de ce avem.

Au murit x numar, sper sa nu fiu si eu printre ei, dar nu "aaaoleu...", ca poate eu nu o sa fiu atins si o sa fie bine daca ma protejez.

Iar in casa nu stiu ce atata smecherie ca se sta, exista atatea de facut acasa la calculator, telefon, TV si altele.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
45 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Au venit 200 de mii de infectati din diaspora o sa mai vina inca atatia daca nu chiar triplu, asa ca a sta in casa este egal cu viata, poti da boala unei pers dragi, uite ce cadou frumos.nea facut diaspora, ai si tu dreptate de gripa mor mai multi, de.asta trebuie sa ne spalam.des pe.maini faza e ca corona asta infecteaza usor pe alti, nu exista vaccin, tratament, sanatate

| RAY a răspuns:

Camelia Elena mai ucide cu mana ta daca as fi sincer cu tine, empatie, sinceritate, nu exista asa ceva

| GabiDumitrescu a răspuns:

Panica e indusa de presa in primul rind. Am un prieten medic in Milano si situatia e nasoala rau - si nu am urme de indoiala ca va fi si la noi la fel. Ideea e sa avem grija de noi ca daca ajungem naibii in spital avem sanse mult mai mari sa crapam decat in alta tara - gindeste-te ca ajungi la TI, ai sanse sa rezisti si sa treci peste perioada critica de COVID-19, insa iei draq vreo nosocomiala sau alta nenorocire si crapi. Ideea e sa nu ne panicam acum ci sa ne pregatim psihic pentru ce urmeaza. Crezi ca nu o sa ajungem la cateva sute de mori pe zi? Poate nu in aprilie, dar pana la sfirsitul lui mai sigur prindem o faza critica de-asta. Legat de protectie, am fost azi la cumparaturi... pai cam 80% dintre aia care poarta masti poarta niste mizerii absolut ineficiente. Mai bine cu botul gol si am grija pe unde si cum umblu. Eu oricum umblam cu gel antibacterian pentru miine la mine de citiva ani buni, de spalat pe miini ma spal mai mult decat media de cand ma stiu, deci nu pot spune ca vai ce schimbari dramatice trebuie sa fac. De lucrat oricum lucram de acasa, deci am doua-trei chestii care ma supara gen nu mai dau ture de cartier dimineata sa iau o gura de aer si nu ma mai duc sa stau la cioace cu fetele de la contabilitate si HR, ca firma care mi se ocupa de acte a trecut cu operatiile exclusiv in online in perioada asta...

| Mosotti explică (pentru GabiDumitrescu):

La noi murim cu zile, ai dreptate.

| Apokales a răspuns:

Cred ca intrebarea este urmatoarea, daca oamenii nu erau panicati sa cumpere si sa se retraga in casa, atunci probabilitatea nu eram cumva mai mare? Uita-te in Italia ce s-a intamplat, au stat calmi primele zile si dupa... Cred ca televiziunile au o misiune importanta, acea de a mobiliza masele in aceasta perioada, ca sunt unii care fac rating peste masura nu doar exagerand, ci si venind cu tot felul de conspiratii asta-i partea a doua.
Nu trai cu ideea ca daca o iei asta e, am inteles in ca situatii grave si tu, ca tanar, poti sa iti pierzi functionalitatea plamanilor cu 30% si astfel ramai cu probleme respiratorii pe viata si cu o durata de viata mai scazut, plus ca o mai dai si altora.
Faza cu stau in casa si turbez o auzi la cei care n-au nici un hobby, la cei care toata ziua lor se desfasoara pe afara cu "pretenasii", cu "gagicutzele prin clubuletz", asta-i distractia lor si nu inteleg riscul.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Mai, hai sa-ti zic ceva, sincer? Un om destept niciodata nu se poate plictisi, ei sunt obisnuiti doar la prosteala si atata, nu au preocupari mai intelectuale, sa citeasca si ei, sa se documenteze despre ceva, sa joace jocuri (ca si aia este ceva unde trebuie sa stii cum), vor doar pe afara la panarama, prosteala, la carafe de vin la terasa pana se imbata, si atat, si cand nu mai au prosteala, sar in aer, innebunesc, ii ia anxietatea, se simt ca la parnaie. Asta e adevarul, oricat ne-am minti noi. Sunt atatea de facut acasa ca nu ajunge ziua, si chestii interminabile chiar in ani.
Am colegi de facultate care nu se pot plictisi ca tin legatura cu ei, programeaza chiar ca si hobby, fac editari video, asculta muzica, isi compun muzica lipind anumite segmente, joaca table, sah online, citesc despre n domenii si mai invata ceva, socializeaza cu prietenii pe skype cu web, discuta si acolo subiecte mai acatarii, mai joaca un shooter impreuna online, se mai uita la documentare, emisiuni, filme, cam exact ce fac si eu.
Stau si pe forumuri la arii de calculatoare, telefonie, programare, video, audio, mai citesc o carte.
Unii sunt moderatori pe unele forumuri, au si de moderat, ca asta nu are neaparat treaba cu socializatul, multi moderatori nici nu vorbesc pe forum, doar modereaza, si acolo ca sa verifici n topicuri, ia timp, e o pasiune pentru ei.

Mai zic? Nu mai e cazul le trebuie zi de 50 ore.
Sigur, ies si ei zilnic pe langa casa sa mai faca miscare, dar asta este normal. Chiar se mai intalnesc cu un prieten din zona si mai stau de vorba, de aia ma mir cum de astia se simt ca la parnaie, cand poti iesi cand vrei pe langa casa.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt oameni care nu au internet si care singura lor sursa de "entertainment" este televizorul, aia turbeaza sa stea in casa. Si unde ar fi lumea daca nu ar fi si cei ce adora sa faca miscare si sa iasa afara, am duce lipsa de santieristi. Sunt si cei care stau inghesuiti intr-o garsoniera cu nevasta, mama, tata si bunica bolnava, ca am vazut asemenea cazuri, alora ce le mai facem?! Si da, sunt si cei inconstienti care nu cred in coronavirus, care au fost de atatea ori mintiti si dezamagiti de parlamentari, incat tot ceea ce aud de la ei sunt minciuni, orice ar fi. Inca o chestie pe care am auzit-o si mi se pare geniala, cand raman intrebari fara raspuns din partea autoritatilor, de fel, in loc sa se astepte raspunsuri concrete isi fac aparitia conspiratiile, virus scapat din laborator si l-au eliberat sa crapam pentru ca suntem prea multi si toate cacaturile de genul asta. Este in natura omului de a iesi afara si a explora, de a face miscare, cei ce au iesit afara fara motive considerate intemeiate nu sunt constienti ca omoara oamenii, sunt si cei ce sfideaza din prostie, acestora le lipseste disciplina pentru a salva o viata stand acasa. Tot ce mi-ai spus tu sunt exemple de tineri pana in 30-35 de ani care au prins din plin era digitala.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Eu am zis ca au voie sa se plimbe zilnic afara, si cu toate astea dispera, cum dracu nu au internet ca majoritatea au pe smart. Aia care stau inghesuiti sunt altceva, eu zic de tinerii majoritarea care au si net si spatiu si telefon, TV si altele.
Ma refer la oameni chiar si pana in 45-50 ani, ca au era digitala de cel putin 18 de ani de cand s-a bagat net pe cablu TV nelimitat, iar calculatoare au din 1983-84 Cip, HC-90.
Aia in varsta, aia cu multi intr-o camera, cei f saraci, aia sunt alta categorie.

Si da, apar conspiratiile:
1 - ca, chinezii au facut virusul in laboratorul de chestii biologice care e la 30 km de wuhan, cum ca presedintele chinei a zis in anul 2000 ca si SUA si ei au nevoie de spatiu vital, ca un razboi nuclear nu merge, asa ca va trebui razboi biologic, ca o fi asa, ca nu, nu am verificat.
2 - ca, chinezii au scapat involuntar virusul de sub control.
3 - ca fiind ingramadeala de oameni si animale vii in piete, si ca animalele sunt tinute in spatii mici, s-a transmis virusul cumva pana la urma.
4 - Aceiasi situatie de la punctul 3 dar si din cauza incalzirii globale, virusuri la care eram imuni au facut mutatii.
5 - ca americanii au facut virusul si l-au bagat in chine ca sa ii darame, ca acum era declarata china cel mai mare dusman SUA
6 -ca nu poate fi punctul 1 si 5 cum ca omul nu se pricepe sa faca ceva atat de avansat care are un mecanism ultra complex ca si celulele umane care nu-s intelese, si cum ca natura se pricepe mai bine in anumite conditii si deci are ramane punctele 2-4.

Oricum una din astea este!

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Aia tinerii sunt ignoranti pentru ca ei cred ca nu-i afecteaza, nu au rude bolnave sau in varsta, d-aia. Dar tot ce ai spus vis-a-vis de conspiratii este o mare tampenie, sa spui ca una din alea ar putea fi adevarat este ca si cum le-ai da tuturor acelor variante o sansa de veridicitate. Nu este prima data cand se intampla asa ceva, au fost cazuri de transmitere de la camile, virusul MERS (din Arabia Saudita). La fel si cu H5N1 si H1N1 au pornit din China din cate stiu.

https://www.youtube.com/watch?v=HAylH3xORyg

Si sa nu uitam ca dictatura Chinei s-a cam clatinat de la acest virus, nu si-ar fi permis asta in mod voluntar. Iar daca 4 era real, de ce ar ascunde cineva asta? Incatusam cumva clima sau dam vina pe corporatii mai mult decat o facem acum pentru incalzirea globala, nu mai cumparam de la MC, vom fi mai suparati pe ei? Prosti!

| Mosotti explică (pentru Apokales):

China e ok cu dictatura ei acolo, progreseaza, nu are datorii, a cumparat gramada de aur, e nevoie de o ordine nu sa faca fiecare ce vrea si totul sa se faca tinand cont doar de profit si omul nu conteaza. Nu e dictatura, e ordine, se gasesc de toate, la munca ai salarii cat de cat.

Eu am zis ca una din ele ar fi valabila, mai ales punctul 3 si 4, pai de ce nu? Cu industrializarea nu am poluat? Nu de aia s-a dat peste cap clima? Sigur, nu ma deranjeaza ca si eu tin cu industria, imi place ca am confort, dar zic asa doar.
Si eu de fapt nu pun pret pe 1 si 5, mai ales ca punctul 6 este cel mai plauzibil, nu suntem in stare sa facem astea noi, altfel am fi inteles cum merge organismu si puteam sa-l programa cum voiam.

Si poluarea inutila prin supraproductie, ce iti trebuie sa schimbi masina la 3 ani si telefonul la 1 an? Daca iei un telefon foarte bun, face fata cel putin 4 ani fara probleme la tot.
Haine la fel, trebuie sa schimbi ca pe sosete? Ai 2-3-4 seturi de calitate pentru fiecare anotimp, incaltaminte la fel, le porti pe alea, si tot felul de fite din astea.
Dar goana dupa profit aici a dus.
Si uite ca, capitalismul pica tocmai de asta, nu mai are piete de desfacere, de aia peste tot pica nivelul de trai de mult, si cand capitalismul nu mai are piete, moare. Supraproductie.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Cum dracu', ma, nu intelegem cum functioneaza organismul? Poate noi doi ca suntem praf, dar cei din domeniu stiu altfel cum am fi creat noi maini bionice ce pot fi controlate cu ajutorul impulsurilor neuronale si toate cele. Putem crea si un amarat de virus, dar de ce ai face ceva atat de inutil, ma refer la un virus care ucide in mare parte batranii?! Te rog, nu mai visa atat, e pura fantezie sa crezi altceva decat punctul 3, ca un virus poate suferi mutati, probabil, dar de ce s-ar fi ferit sa ne-o spuna pentru ca nu schimba cu nimic situatia de fapt. Iar vezi ca in China este ok acum, dar cand o sa moara dictatorul probabil va veni un adevarat tiran, iar pe ala il dai jos cu mult sange, d-asta functioneaza democratia. Desigur si democratia are problemele ei si ai putea spune ca nu-i foarte diferita de un regim totalitar, dar asta-i alta poveste, nu ne bagam in ea acum. Poluarea la fel, alta poveste in care nu ne bagam acum.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Ce rost are sa faci un virus sa rada batranii? Esti putin naiv, orice stat liberal are interes sa scape de cei batrani si bolnavi, sa nu mai compenseze medicamente si altele, si sa nu mai dea pensii, ce dracu si tu. Tacit s-ar bucura. Dar nu cred ca au facut adica cam cum zici tu.
Eu cred ca Boris de aia s-a razgandit sa se infecteze oamenii la liber in Anglia pentru imunizare, cand a vazut ca o iau agresiv si tinerii si copiii, dar e doar o banuiala, nu zic ca asa gandea.
Mutatii putea suferi, ca altfel punctul trei de ce nu s-a intamplat pana acum?! Ca erau aceleasi conditii.
Si da, si eu merg pe punctul trei, ziceam ca idee celelalte.
Cunoastem un nimic despre om, esti in stare ca creezi tu un alt sistem imunitar care sa mearga cum vrei tu? Lasa tu bionicele si alte chestii din astea care nu are legatura cu ce zic eu, genetica zic, esti tu in stare sa programezi ca, copilul sa aiba ochii cumva, sa aiba inteligenta, caracter, dorinte, ideal partener de sex opus cum vrei tu?! Sa programezi viteza de imbatranire (cum e la caine 18 ani, la noi 85, la broasca testoasa 200, deci se poate.

Suntem in stare sa programam organismu sa nu ne mai ingrasam?! Sa facem un mecanism sa elimine Kcal in plus? Fi serios. Si atunci cum sa faci un amarat de virus care are un soft la fel de complex ca si celula umana si care are nivelul cumva al complexitatii omului. Sau poate se putea, nu stiu.

Fugi ma cu democratia ta, e dictatura mascata, respiri aerul pe care ti-l dau ei adica poluat de industrie si incalzire globala, mananci mancarea lor otravita ca nu ai altceva, iei salariu pe care ti-l dau ei chiar daca in alte parti e altfel, deci nu exista libertate. Totul se face si se gandeste doar in functie de profit, omul nu conteaza, deci lasa tu tampenia asta ca e mai buna.
Si prea multa libertate sa faca fiecare ce vrea nu duce la bine. Acolo in china daca violezi, ai pus-o, nu ca in UE ca-ti da parnaie la hotel, legea e aplicata dur asa cum trebuie, daca acolo bandele alea se bateau, erau toti la puscarie zeci de ani. E ordine si asa trebuie sa fie.

Nivelul de trai urca treptat, salariile sunt cam ca la noi cumva, depinde de zona foarte mult, dar tot urca. produc tot ce au nevoie, noi ce producem?

China progreseaza, statul nu permite sa vina orice smecher sa faca ce vrea el, ii da voie sa castige si el, dar nu doar, valoarea nu e doar banul ca in liberalism. Nu are datorii, invatamantul e brici, nu praf ca sa ramana oamenii cat mai prosti si sa fie manipulati.
S-a vrut spital s-a facut, ca cu module sau nemodule s-a facut, noi am facut din corturi fara utilitati poate maxim curent. Sau poate or fi bagat si apa, caldura dar ma indoiesc.
Noi in loc sa blocam tot cum au facut ei, stam ca prostii pana ne ia dracu pe toti, si la UE ma refer. Noi trebuia de la inceput sa blocam granitele cand am auzit ca in Italia sunt 10-15 cazuri si nici unu la noi.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

O dai in extreme si vezi ca China nu este tocmai liberalista, ma refer la faza cu batranii: "orice stat liberal are interes sa scape de cei batrani si bolnavi".
Si vom fi in curand in stare sa devenim amortali, asta inseamna ceva. Deja compania Google a infiintat un proiect pentru acest lucru si unii sustin ca au reusit sa extinda durata de viata pana la 150 de ani, tratamentul va costa foarte mult, iar atunci se vor largi si mai mult diferente dintre cei bogati si cei saraci, asta daca nu vor fi luate masuri, bineinteles. Si tot in viitor se vor putea modifica trasaturile copilului dinainte de a se naste, de ce sa il lasi sa traiasca cu depresie cronica, daca este predispus, cand ai putea sa-l scutesti de o viata de calvar si probabil si foarte scurta? Tehnologia este mult mai inaintata decat crezi.
Si scoate-ti din cap ideea ca este bine ca un singur om sa ia decizii pentru tot restul. Da, democratia este pentru civilizatii dezvoltate si functioneaza pe vreme de prosperitate, dar nu inseamna ca nu are defectele ei ce pot fi perfectionate, trebuie ca toti cetatenii sa constientizeze problemele, mentalul colectiv este cheia aici, trebuie sa constientizam!
Lasand modul de guvernare la o parte, ce s-ar fi intamplat in cazul nostru daca din start am fi bagat toti oamenii in izolare acasa?! Nu cumva s-ar fi isterizat si mai tare lumea, nu cumva conspiratiile ar fi sunat ceva de genul: "Ne baga in case pentru ca vor sa fure ei nu stiu ce"; "Ne baga in case pentru ca a cazut un OZN din spatiul, iar SRI-ul incearca sa-l ascunda"? Masurile trebuiau luate treptat, dar ferme, fara discutii de genul: Aoleu, sufera economia, ce ne facem fara banci si fara sclavi la munca pe care si asa ii plateam prost sau mai deloc.
Frustrarea ta vine din cauza faptului ca avem un gurvern incompetent care ia decizii pe baza votului pentru a-si pastra cat mai mult puterea, si nu a bunastarii oamenilor. Asa ca vezi tu in China nu mai discutati tu cum mine pe TPU despre cat de rau este guvernul. De acord pana aici?

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Masurile trebuiau luate brusc cum a zis basescu, nu lento sa ajungem in halul asta, a zis ca lupta e pierduta, dar nu stiu daca e asa. Ne baga in case si rezolva, asa cum a facut china, si asa au aparut conspiratii pe care nu le luam in seama, s-ar fi explicat de ce ne baga in case, deci nu era treaba, tu nu vezi ca Suceava e inchisa? Pai abia acum? Cand se stia dinainte ca e focar deja, de o sapt parca.

Aia cu genetica ce zici tu e departe, altfel se facea pana acum, insa da, se va face in viitor si e va ajunge sa poti crea tu un om de la zero cu ce calitati si fizic vrei tu, de ex vrei o gagica care-ti place f tare si aia nu are treaba cu tine, dai comanda, ti-o face, ti-o programeaza ca atunci cand te vede pe tine se indragosteste tare, sa tina asta mereu deci sa nu treaca, si sa nu mai aiba niciodata ochi pentru altul.
Dar pentru ca tu ai avea 25 ani, si abia acum o face, va accelera viteza de crestere de n ori, si in maxim 6-12 luni e gata! Ceva de genul, minunat, ii baga limba si altele sa stie.

China nu stiu, dar progreseaza, nu are datorii si asta spune multe, faptul ca se implica si statul, e normal.
Liberalismul are o problema, niciodata nu tine cu cei de rand, traim in falsa democratie.

Frustarea mea e ca in 95 % din tari domina liberalismul si conducatorii nu tin cu oamenii pentru ca-s finantati de privati in campanie si altele, asa ca normal ca le servesc lor si nu noua, prin vot doar schimbam grupurile de interese si nimic mai mult, pana lumea nu se prinde, nu vorm schimba nimic, deci sa schimbam sistemul! Aia e solutia.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Masurile trebuiau luate in general treptat, ca acum dupa ce s-a ajuns la cunostiinta cetatenilor inca mai sunt luate niste masurile lente asta-i alta treaba.
La faza cu genetica sa iti mai spun o chestie, politica nu poate tine pasul cu tehnologia, exista tehnologii care nu-s baga-te pe piata si poate nici nu vor fi vreodata.
Stiu ca sunt probleme in liberalism si in democratie, dar democratia este cea mai buna forma de guvernament pe care o avem la dispozitie momentan, socialismul nu exista fara motorul cu abur. Vor aparea tehnologi noi si forme de guvernament noi. Un exemplu este dataismul, cauta-l google si informeaza-te.
Iar la ultima faza cu frustarea ta... ai dreptate in mortii ma-si si mie imi vine sa ii calc pe cap, dar naa, nu avem ce face decat sa votam si sa aducem in mentalul colectiv aceste idei pentru ca avem nevoie de votanti educati.
De acord pana aici?

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Masurile daca s-au luat treptat abia dupa ce s-a ingrosat gluma, nu e bine, trebuie luate inainte, si sa se rezolve treaba cat mai repede.

democrati-socialistii sunt cel mai bun sistem dar aplicat ca lumea si bine, nu doar cu numele, adica sa fie si patroni sa produca, sau ia bani, dar si omul de rand sa aiba o viata buna, altfel nu merge, in afara de o componenta socialista, nici un altceva nu tine cu oamenii de rand.

Ce sa votam? Nu ti-am zis ce e daca votezi? Sa schimbam sistemul asa:

Trebe ca noi sa desemnam candidatii, sa fie finantata politica doar din bani publici si nu din bani privati, sa ii putem da jos cum nu isi fac treaba, nu dupa 4-5 ani. Daca sunt finantati din bani publici ne vor servi noua, daca sunt din bani privati e logic ca servesc alora de i-au finantat, si noi cand votam votam intre sida, cancer si diabet cum ar veni, doar schimbam grupurile de interese si atat. Asta am mai zis.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Noi nu avem democrati socialisti, cel putin nu dintre cei prezenti in spatiul public. Intr-adevar schimbarile radicale se fac adesea prin varsare de sange, dar noua ne trebuia o revolutie pe plan cultural, nu un teatru prost in 89'. Cei din 89' habar nu aveau cu ce se mananca democratia, dar cu totii o doreau sau mai bine zis isi doreau moartea unui om, moartea unui dictator. Vom ajunge si in punctul in care nu vom mai inghiti atata rahat din partea clasei politice, d-abia simt ca ne-am trezit.
Poftim o idee despre un partid social-democrat din Romania:
https://www.youtube.com/results?search_query=starea+natiei+demos
Chiar si acele masuri treptate, dar luate cu fermitate dupa, ar fi dus la incetinirea raspandirii acestui virus in Romania, asta daca eram si dotati cu echipamentul necesar. Consider in continuare ca luarea treptata a acelor decizii este o idee buna, atata timp cat inca mai vrem democratie.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Mda, nu stiu daca ne-am trezit cand inca persistam sa votam in acelasi sistem negru, daca lumea se trezea, isi dadea seama ce trebuie facut ca fie bine.
Varsarea de sange niciodata nu a existat fara un cap ascuns cu n interese si in nici un caz pro oameii aia, oamenii in general nu se unesc asa de la sine, deci slabe sanse.
Da, cumva cultural adica sa ne desteptam, intelectual de fapt.

Democrati socialisti nu am avut, parea putin Iliescu dar nu a reusit ca avea in jurul lui destui liberali. De ex le-a dat casele pe pret mic la cei ce stateau in chirie la stat, nu ca liberalii care le luau, si daca vroiai sa stai, iti lua chirie mare, e doar un exemplu, nu vindea pamanturile, resursele, nu dadea pensie uriasa regelui si castelele inapoi pe care nu a muncit, si altele.

Cu masurile treptate murim, ce democratie? De multe ori democratia strica. Si asa treptat ai dreptate, nu s-au luat masuri cum ar trebui. De ex amenzile, de ce abia de la noapte sa fie minima amenda 2000, trebuia de la inceput, sa nu incalce multi gandind ca minima e 100.
De ce sa inchizi Suceava acum, o inchideai acum o sapt cand deja era focar.
Masuri treptate inseamna ca inaspresti pe cat avanseaza problema, nu considera ca e okey asa, trebuie din start luat masuri, base avea dreptate, ca sa nu apuce sa se agraveze.
Dar sa vedem ce va fi, nu stiu de ce tin unii sa se pastreze democratia in asa situatii, ca nu ajuta. Sa vezi ce **** o sa fie.
Sa vedem ce mai facem cu democratia.

Si oricum in aceste situatii legal se poate suspenda democratia, deci chiar democratia prevede asta.
Mama ce tampiti in Suceava, ce neglijenta, cum s-a ajuns sa fie focar, doamne fereste, ca din neglijenta s-a ajuns asa.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Cand am zis masuri treptate, ma refeream la inceputul pandemiei, nu acum. La inceput cand oamenii inca isi puneau intrebari, cum ar fi: "Ce e ala coronavirus?".
Suceava treabuia inchisa imediat ce a inceput focarul, de acord. Iar Iliescu si Basescu nu-s exemple bune. Sunt multi care apar la TV si dau solutii bune, si Ponta incepuse sa ofere solutii, iar cand ajung la putere... e jale, niste putori.
Democratia functioneaza in vreme de prosperitate, nu in cele de criza ca aceasta. Dar vom revenii la ea dupa pandemie. Pana si in America presedintele, in vreme de criza, capata puteri dictatoriale, din cate stiu eu.
Democratia nu strica, toate formele de guvernamant au problemele lor, dar pot fi perfectionate. Traim si improvizam, nu este nimic nou, improvizatiile au loc tot timpul pana si in natura. Ideea e sa ai o forma de gurvernament flexibila, sa poti schimba ceva fara varsare de sange la fiecare cotitura.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Aaa, da la inceput ai dreptate.
Coreeect, cand sunt la putere nu mai fac nimic, bine punctat.
Revenim sigur la democratie dupa pandemie, asta clar, pacat ca economie va pica si cu 30-40 % daca nu se termina mai repede asta, si asta cam peste tot in UE cel putin. Adica o vom duce mai rau!

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

O vom duce mai rau din punct de vedere economic, dar trag speranta ca vom invata ceva din asta. Poate ca vom avea o relatie mai deschisa cu medicul, iar medicul va avea o relatie mai deschisa cu publicul si nu se va mai lasa santajat de politician. In orice caz, uite un articol care m-a socat si incantat in acelasi timp:
https://www.europafm.ro/......-de-covid/

Sper ca acest covid sa scoata la suprafata toata mizeria.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

De ce sa te socheze articolul, Cristian viseaza, nu va lasa nici un fel de sechele nimeni, oamenii rai tot rai vor ramane si nesimtiti, ori ce s-ar intampla. O sa zica ca au scapat ei si atata. Nepasatorii tot asa vor ramane, nu schimbi caracterul unui om asa.
Caracterul nu se schimba nici la aia care au o boala incurabila gen paralizii sau altele, sti tu "aa, mi-am dat seama ca nu faceam bine", minte, zice asa ca are nevoie de ceilalti, ca un om care e om e ok de dinainte.
Ori sa dispara acesti oameni, altfel nu scapam de rautatea si nesimtirea lor.

Ce dracu vom invata? Nimic, multi vor afara sa iasa, nici nu isi dau seama ce nenorocire ar iesi. Pai da, rau economic am zis ca o vom duce. Si tu ai vise, e bine ce gandesti tu si cristian, dar nu va fi asa.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Stiu ca nu va fi chiar asa, dar este socant modul cum si-a exprimat acele frustrari. Nu spune sper sa moara, sper sa se schimbe, el spune sper sa ramana cu sechele si dupa care:
"O cruntă durere de cap când faci rău cuiva pe care nici nu-l cunoști."
Admir modul cum a transmis aceste idei si sunt sigur ca vom gasi o lume mai putin poluata, sper ca oamenii sa aprecieze asta si sa isi dea seama de ce.
P.S.: Sechelele sunt folosite cu sens metaforic, sper sa ramana cu niste consecinte pozitive, sper sa aiba un efect pozitiv asupra lumii.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Stiu ca in mod metaforic, la aia ma si refeream.
Mda, a zis si el ce a gandit, nu e rau dar din pacate degeaba zicem.
Pai acum sincer? Daca e nevoie sa se intample asa ca sa apreciem, ceva inseamna ca nu se va intampla sa apreciem! Pentru ca cine era om, gandea asa fara sa se intample ceva de genul.
Dar sigur daca asa a simtit, bine ca a spus. Pe toti ne frustreaza rautatea si nesimtire.
Eu deja nu mai sper in iluzii, eu ma gandesc sa scapam mai repede si sa nu se instaleze haosul, sa piarda statul puterea si sa fie nenorocire din cauza sutelor de mii de oameni fara munca, fara bani, asta e real.

Ca statu cat are sa le dea cele 75 %?! Daca le da, e okey, pe toata perioada problemei, au zis ca pe perioada starii de urgenta de pana pe 16 aprilie, dar se va prelungi starea.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Da, este si asta un punct de vedere bun. Un lucru este sigur, va fi rau.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Pai da, in loc de vise mai bine ne gandim cum sa facem sa scapam, sa ne protejam cat putem, macar facem tot ce putem, si ce facem daca iese haos, si cum zici, va fi rau, dar daca le da bani pana se termina, scapam.

Daca nu se testeaza toata populatia cu teste PCR adica din alea bune, e rau oricum, ca s-a zis azi ca sunt multe persoane care sunt infectate, virusul deja actioneaza, se si vindeca de la sine si nu au simptome ca nu simt, astia contamineaza n persoane.
Deci cand carantina dispare, cei care s-au anuntat dupa 14 zile in carantina sunt depistati ca le e rau, restul nu se anunta ca nu au de ce, ies afara si te sparge pe tine, pe mine, si e la loterie cum reactionam, deci cum zici, va fi rau.

Tu nu vezi ca in SUA oamenii nu viseaza? Si-au luat arme, a crescut vanzarea cu 70 %.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Hai, lasa tu SUA in pace si armele, de ce nu zici de Korea de Sud ca si-au revenit. Problema principala este statul incapabil sa gestioneze situatia din cauza faptului ca avem un sistem de sanatate prost si corupt de catre politicieni, ca managerii spitalelor sunt pusi politic, ca trebuie sa dai o spaga sau sa cunosti pe cine trebuie ca sa devii medic. Am mai zis si o mai spun o data, numarul este cu mult mai mare decat cel declarat, asa este peste tot, dar la noi diferenta dintre numarul declarat si cel real este mult mai mare pentru ni se ascund niste chesti. Medicilor li se fac aluzii ca vor avea dosar penal daca sufla o vorba.

Va fi rau imediat ce iesim din criza asta, dar dupa daca vom invata ceva din toata nebunia asta, atunci vom spune ca a meritat intr-o oarecare masura.

Uite o masura pe care a propus-o Cristian T.P. si anume daca nu stai in carantina sau pleci din izolare nejustificat, atunci sa nu mai ai dreptul la tratament, la terapie intesiva comparand aceasta situatia cu cea a celor care sunt pe listele pentru donatiile de organe, pentru cei care primesc organele, desigur. El spunea ca pe acele liste subiectii sunt evaluati pentru a primi organele, iar daca spitalele, hotelurile, toate paturile vor fi la capacitate maxima, atunci de ce sa nu evaluam cine intra pe patul respectiv, unul care a stat cuminte in izolare sau unul care a plecat beat, nejustificat la 2 dimineata sa i-o traga unei proaste?!

Tot ce facem noi in Romania este sa rezistam pana iese vaccinul pe piata.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Pai de ce sa lasa SUA si armele? Ca e reprezentativ, a zis unu "cine stie ce mai scoata natura umana la suprafata", adica s-ar pregati pentru situatia aia, insa nu cred ca va fi cazul.

La noi da, avem sistem de sanatate prost si ma mir cum de nimeni nu a facut nimic la asta, pana la urma ce pierdeau daca ii punea la punct pe managerii de spitale?! Din contra, castigau electorat multi ani, adica nu era in dezavantajul lor ca sa aiba motive sa nu faca asta, de aia ma mir.

Nu vom invata mai nimic, poate putin politicienii da, dar si aici ma indoiesc, dar ai dreptate, metoda ar fi perfecta, cine fuge si o ia, sa nu mai aiba dreptul la asistenta medicala daca va fi grav, dar se aplica? Nu, deci nici asta nu e real din pacate.
Cu numarul infectati ca e mai mare, este corect, nu neg, normal ca e mai mare.
Tu nu vezi ma ca fug din carantina si incearca sa fenteze? Tu nu vezi ca ei nici nu realizeaza ce se intampla nici acum? Vin din afara si mint ca vin din Ungaria, astia sa invete ce?

Iar ai dreptate, trebuie sa rezistam pana iese vaccin, insa om rezista pana la sfarsit de an?!

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Ok, ce legatura este intre coronavirus si faptul ca in SUA oamenii si-au luat arme? Il impusca in cap sau ce laughing?
Castigau electorat daca tu erai electoratul tinta, dar nu esti. Electoratul tinta este ala care sare la o sticla de ulei, fie ca vine dintr-o marire de salariu, pensie sau direct produsul ("Prosti, dar multi").
Vad ca nu realizeaza si sunt de acord, in acest punct nu mai exista masuri treptate, ci instante. La inceput da, trebuiau luate masuri in mod treptat ca sa nu intre nimeni in panica si constientizeze despre ce este vorba.
Va rezista cel mai disciplinat, le va fi greu celor care sunt invatati afara, va intervenii depresia, dar trebuie sa fim constienti ca suntem in chestia asta impreuna.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Are mare legatura corona cu armele, ca oamenii au luat in caz ca din cauza la corona iese haos, nu ar mai fi de mancare, fiecare face ce vrea si posibil sa te atace si pe tine, ce intrebari pui si tu! De fapt asa a zis si ala caruia i-a luat interviul, ca de aia s-au marit vanzarile acum.

Electoratul tinta ar fi ala care ar face mai multe pentru om, si daca rafaceau sistemul medical bine, era mult mai bine pentru ei.

Cu depresia nu vad de ce, am repetat de n ori ca e voie sa se iasa afara zilnic prin apropierea casei, dar nu la 5 m, destul spatiu, deci unde e problema? Ca nu mai panamareaza ei la baute si prosteala la terase? Asta nu conteaza, sa mai stea si pe acasa sa invete ceva, sa mai faca si altele ca sunt destule de facut, chiar unu din asta mai celebru la TV a zis ieri ca nu are timp sa se plictiseasca acasa. Cum trebuie sa mai faca si altceva in afara de prosteala, gata, ii ia depresia, comica faza.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

:)) Dovada ca in America colcaie de prosti.

La electoratul tinta nu inteleg ce vrei sa spui, dar cred ca nu intelegi ca cei ce vor spitale nu se duc la vot intr-un numar atat de mare comparativ cu cei ce se duc pentru un mic si o bere, asa cum era la Cacana.
https://www.youtube.com/watch?v=JX3vUo7dDFw

Ca tu poti sta in casa fara probleme, pentru ca tu ai internet, TV, nu iti pui intrebare ce fac dupa fara servici, fara bani, nu te macina nici o intrebare de genul asta. Dar ala care sta in casa il doare-n cot de aia cativa metri din fata blocului, va sta macinat de griji si fara internet, poate doar cu TV-ul in brate si ratele la banci;). Te-ai gandit la toate astea? Si nu-i mai baga pe aia in fata care ies aiurea pe strada, vorbesc de adevaratele probleme ale izolarii.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Aaaa, am inteles, daca le da o bere, se duc la vot. Bine, daca mai fac si spitale ca lumea, mai castiga in plus niste oameni la vot, e un avantaj.

Nu m-am referit la cei ce nu au bani, ca aia-s alta categorie, ma refer facand abstractie de asta, ca multi nu de asta se plang! Sunt tineri care-s la liceu, nu au nici o treaba, au de toate acasa,
nu invoca lipsa bani, dar ii mananca sa iasa la panarameala neaparat, stiu ce vorbesc. Daca ies pe langa casa nu le convine nici asa.
Nu am discutat de cei care nu mai pot acasa ca trebuie sa se duca la munca, ca aia e si normal ca zic asta justificat.

Acuma orice taran are internet, ca are telefon. Pai am fost la tara in decembrie la rude, nu aveau bani cine stie ce, dar aveau smart-uri chiar daca nu scumpe. Dar sigur, sunt oameni care nu au, insa in oras atat timp cat le da cei 75 %, e okey, insa e nasol se pare ca-s 1035000 contracte de munca suspendate si incetate, sa vedem daca le da bani si luni de zile daca nu se termina problema.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Imi place cum am discutat pana acum. Dar pune-ti intrebarea ce nascoceala o sa mai scoata nebunii astia, ca va fi o criza financiara cu siguranta.
Vor scadea salariul minim, si asa mizer?!
Vor justifica toate rahaturile pe care le vor face dupa cu ideea ca este criza economica?!
Imi plac cei de la USR cum s-au folosit de situatie pentru a readuce in discutie taierea pensilor speciale, foarte oportunisti baietii, imi plac.
Da, orice taran are internet. Ma uitam la TV prima dorinta a copilului sarac era o tableta, nu frigider, nu masina de spalat, ci o tableta. Inteleg ca este copil, dar nici adultul nu gandea prea departe.
Deci exista neincredere, exista prostie, exista conspiratie si fara informatii concrete este greu sa le justifici oamenilor un fapt real, ei o vor tine tot pe a lor: "Mai dai dracu', ma, ca a asa a zis si cu gripa porcina si n-a murit nimeni", am auzit argumentul asta si chiar nu am avut o replica prea buna. O discutie cu unu necredincios in existenta coronavirusului este similara cu cea dintre un ateu si un crestin, n-o scoti la capat pana cand ajungem in punctul final, crestinul moare, iar celalalt intra la terapie intesifa daca mai apuca din cauza coronavirusului.
Ce ma roade pe suflet este faptul ca tinerii pleca nejustificat si cu ideea ca sunt imuni, pe aia chiar le-as face niste lucruri foarte urate, desi sunt constient ca nu este un mod agreat de societate de a te manifesta in astfel de situatii. Este ceva in mine care imi zice uneori rupei capul.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Criza economica va fi cam peste tot nu doar la noi, la noi si mai si, nu e nascoceala, atatea locuri de munca sunt pe off, oamenii au mai putini bani, taxe la stat si mai putine decat erau, deci buget si mai mic, nu doar ca au mai putini bani, dar ii ia si gena aia ancestrala sa stranga la ciorap gandind ca vin vremuri mai grele, in loc sa-si traiasca clipa la maxim, deci si daca mai pot cumpara nu stiu ce, nu vor mai cumpara si nu vor mai folosii anumite servicii, adica nu tin la calitatea vietii ci la o idioata durata si atat. Eu unu tin la calitate, nu la cantitate sau durata.
Plus ca si dupa pandemie mult timp omu are frica tampita si tot nu mai va face vanzare nici la cati bani are aia mai putini, nici calatorii nu va mai face cu una cu doua pana nu trece frica.

Daca nici statul nu va mai putea suporta banii aia pe luni de zile, e mai rau. De unde dracu sa le dea 6-7-8 luni sa zicem? De imprumutat, pai cum? Cine iti mai da cand fiecare baga pentru el ce are. Italia a dat steagul UE jos ca nemtii nu i-au ajutat, a trebuit sa vina rusii sa-i ajute. Ei si-au pus problema sa le dea pana la 16 aprilie cat era starea de urgenta, dar se va prelungi cel putin pana la 15 mai, asta daca se respecta carantina, dar nu se respecta!

Asa ca iti dai seama ce "economie" vom avea. Vom avea una praf pe bune. Bine, daca stau sa ma gandesc 1 milion de someri inseamna 5 % din populatie, n-ar trebui sa fie o problema sa fie sustinuti a la long, si 8 % nu era ceva alarmant, dar nu stiu daca se poate totusi. E, daca ii imprumuta, f bine, da din ala.
Si cum am zis, orice om vrea net, probabil ca banuie ca frigideru e de la sine inteles ca trebuie sa existe, sau daca nu, pentru ei e mai importanta comunicarea poate.

Pensiile speciale trebuie micsorate asta clar, ca au adus vorba aiurea si ca de fapt nu vor sa faca ceva in sensul asta, este adevarat.
Cu aia care se cred imuni si fac prostii, si eu la fel, imi vine sa le rup gura, tot asa vine din mine ceva, am asa o revolta. Ca ne omoara pe toti, sau nu mai iesim din casa un an, nu ca dupa 15 mai anul asta.
Am revolta si pe autoritati ca nu au treaba nene, pai daca eram eu, ii bagam la parnaie pe managerii de la spital Suceava, ce demisii? Nu dadeam amenzi care nu vor fi platite, la puscarie daca nu respecti carantina.
Nu intra nimeni si nu iese din tara de nicaieri, le dau bani sa stea unde sunt si sa nu vina, nu omor o tara pentru niste 1-2 sute de mii.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Da, pai, cred ca am terminat cu terapia de grup, ne-am deplasat atat de mult de la intrebare incat a trebuit s-o recitesc laughing. Imi place cum gandesti in unele aspecte. Mult noroc! big grin

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Da, mersi, pai aia e, daca multa lume ar gandi mai ca lumea, am trai mai bine.
Dar oricum eu tot nu am inteles de ce lumea nu se gandeste intai la probabilitate, aia ce a zis doamna psiholog ca fiecare e cum e, nu e un raspuns, intrebarea este de ce cam 85 % sunt de fapt la fel, eu asta am sesizat, din moment ce foarte multi oameni fac la fel, deja nu mai e vorba de diversitate, ci e altceva la mijloc.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Este neincrederea in existenta virusului, asa cum a fost cu pesta procina si gripa aviara (stiu ca exista, dar nu s-a intamplat nimic la cata valva s-a creat pe atunci. Si sa nu uitam ca pesta porcina nu a trecut si pe la ferma domnului Dragnea). Daca-s tineri isi spun ca n-o sa pateasca nimic, iar daca-s batrani traiesc cu ideea ca au trait destul si nu regreta nimic.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Eu vad ca e pe dos, ca daca era cum zici nu mai era lumea asa panicata, eu vad ca le e frica de nu se poate, si psihologii au explicat de ce, ca se concentreaza la efectele bolii, nu ca e f putin probabil sa o ia.

| Apokales a răspuns (pentru Mosotti):

Acolo unde exista panica, exista si din cauza inexistentei transparentei guvernului/statului care nu ofera raspunsuri, iar in aceste cazuri cetatenii isi aleg singuri raspunsurile:
-virus scapat din laborator
-scop de exterminare in masa a omenirii etc.
Si da, exista si actiunile irationale cum ar fi cumparatul masiv, ai observat ca au fost cazuri in care oamenii au returnat produsele dupa ce au observat care era nivelul situatiei de fapt?
Oricum ii prefer pe cei panicati decat pe cei nepasatori.

| Mosotti explică (pentru Apokales):

Si asta e adevarat, ca aia mai panicati mai iau masuri, ceilalti cucu.
Si chiar daca, ce? Infruntam realitatea si daca e scapat de unde o fi, si daca e exterminare a omenirii, deci oricum ai da-o tot nu se explica panica la o adica. Murim si gata, sau nu murim. Eu asa vad treaba. Oricum nimeni nu imparateste lumea, tot la dracu ne ducem in final, ce mai conteaza ca mai devreme la o adica, evident ca nu e de preferat, dar trebuie luat si asta in calcul.
Chiar un popa zicea ieri la TV ca nu trebuie sa ne fie frica de moarte ca oricum murim toti pana la urma.

Nu stiu de oameni care au returnat produsele, oricum alea alimentare durabile le poti folosi, nu e nevoie de returnat.

| florin926481f a răspuns:

O sa vezi ca e foarte grav atunci cand o sa explodeze numarul de cazuri si de decese, cand o sa fie 1, 2 sau 3000 de cazuri pe zi si cate 3-400 de decese ai sa intelegi

| AnatoliyMikhailov a răspuns:

Tu probabil nu vei simti durerea pe care o simte familia acelui membru de a decedat din cauza SARS-ului (CoVID-19). Familia este formata din persoane, iar cum un membru din familie a murit din cauza virusul se creeaza o panica in familie pe care o imprastie printer vecini prieteni apropiati.

De ce a explodat Romania cu cazuri de SARS 19?
-Deoarece au fost oameni care nu aveau habar ca poarta virusul si au imprastiat prin metro-uri, mijloace de transport in comun (spatii inchise). [Doar prin tuse si stranut]
-Altii s-au incapatanat si nu au respectat regulile date de ME, presedinte si militari de izolare.

De ce? Pentru ca este evident. E ca si cand ai baga un om intr-o camera izolata fonic sau dupa gratii. Ce crezi ca o sa simta o persoana care este bagata pentru prima data cu forta intr-un spatiu strans? In unele cazuri anxietate, antisocializare, in cazuri severe nebunie.

| Mosotti explică (pentru AnatoliyMikhailov):

In familiile unde s-a decedat ai dreptate, insa nu e vorba de asta, au murit 43 din 19 milioane, nu e cazul sa ne panicam atat, eu ma refeream tocmai la cei ce nu au luat si nu au probleme in familie, si se protejeaza, aia nu e cazul sa se agite atat.

Ai dreptate, de aia au explodat cazurile, si multi nu vor sa stea acasa.

Cum poti compara a baga un om dupa gratii cu acasa?! Acasa ai toate conditiile, ai multe de facut, mananci ce doresti, cand doresti, nu ai cum sa te plictisesti, o zici ca si cum pentru prima data stai in propria casa, si oricum uneori stateai acasa. Doar nu stai pe strazi mereu naiba, din contra, de multe ori ai mai multe de facut acasa.

Pai eu am deja zilnic 2, 5 ore de emsiuni de vazut de luni pana vineri, deci deja e destul, apoi mai socializez pe forumuri, mai cu prietenii si cu web, mai joc un joc doua trei patru diferite, nu le repet, mai vad documentare despre animale, stiinta, mai aflu chestii, mai invat cate ceva despre diverse, stau si mai caut pe net despre diverse, mai fac o programare, o editare video, eheee, pai? Si asta fac de mult.

Nu e, au probleme oamenii aia, sti cum se spune ca un om inteligent nu se plictiseste, dar daca unii vor doar pe maidane, nici nu ma mira ca iau foc in casa unde trebuie sa mai faca si altele.
Plus ca ai voie sa iesi afara cand vrei prin zona de locuinta si fara limita de timp, deci hai sa fim seriosi.
Pai stiu eu! Cand eram mai mic bateam maidanele afara, sincer? Ma cam prosteam, ca nu aveam calculatoare si altele in anii 80. Ma si plictisea chestia asta la un moment dat.
De cand am intrat in era asta am inceput sa citesc, sa ma documentez, sa fac multe mai acatarii, mi-a placut mai mult, am invatat multe, m-am schimbat in bine.

| Camelia Elena a răspuns:

Bună Mosotti,

răspunsul foarte scurt la întrebarea ta, din punctul meu de vedere, are 2 variabile: structura personalității și lipsa resurselor interne ale fiecăruia (energie internă - aceasta poate fi uneori in exces; educatie, etc) absolut necesare identificării și păstrării unui echilibru într-o situație oarecare.
Oamenii nu trebuiesc judecați pentru că sunt cum sunt. Comunicarea, sinceră, cu calm și empatie, este soluția creării unui echilibru atât la nivel individual, cât și la nivel colectiv (macro).
Ne citim! Numai bine.

| Mosotti explică (pentru Camelia Elena):

Nu judec, doar ma mir ca majoritatea sunt la fel, aici este suspect, putini au preocupari pe care le-am enumerat in ultimul mesaj aici ca raspuns lui TheOracle, eu zic ce gandesc, nu ascund doar sa nu deranjez. Sincer ma deranjeaza ca avem doar preocupari panaramoase, de ex China are de gand sa faca cat mai multi ingineri, ca o tara prospera daca ai din astia. Eu doar am identificat cauzele pentru care multi dispera acasa, mai ales ca au voie sa iasa afara cat vor in aria de langa locuinta si nici macar nu e limita de distanta, se pot intalni cu pana la doi amici din zona.
Dar ei nu vor nici mai putin sa stea acasa.

Si asta am observat de mult de tot predispozitia majoritatii la panarama si mai putin la ceva serios, are o explicatie, nu stiu daca o sti. Nu stiu daca tie ti-am dat privat cu chestia asta sau nu.
Normal ca echilibru si comunicare este necesara pentru toti, insa am tratat subiectul, pentru ca se pare ca majoritatea dispera in situatia asta.