| Wildie a întrebat:

La cat timp de la infectare se genereaza certificatul verde, ca nu am inteles sigur? Am fost depistata pozitiva ieri si stau in izolare pana pe 16, nu am fost vaccinata.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
2 răspunsuri:
| Esther124 a răspuns:

Buna, se generează certificatul verde la 12 zile după ce ai primit rezultatul pozitiv de la DSP daca au venit ei și ți-au făcut testul.

| mi25 a răspuns (pentru Esther124):

Nu-i obligatoriu sa vina cei de la DSP sa-ti faca testul. Eu m-am dus la un laborator de analize privat, am facut testul, seara inainte de ora 19.00 mi-a aparut pe net ca sunt pozitiv (am pimit un cod cu ajutorul caruia am intrat pe net), a doua zi la ora 8.30 m-a sunat medicul de familie, iar la ora 9.00 cei de la DSP.
In prima zi dupa terminarea perioadei de carantinare am scos certificatul verde.