| adriangabor92 a întrebat:

M-am vaccinat joi cu johnson@jonshon o singura doza, am descarcat certificatul verde covid de pe site-ul https://certificat-covid.gov.ro/, dar oare din ce motiv cand scanez cu aplicatia check apare rosu si scrie verificare esuata (certificatul nu respecta regulile nationale verificate). Cand o sa apara verde in aplicatia check si o sa imi scrie verificare reusita cum ca sunt vaccinat? Va multumesc frumos.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

Cand trec 10 zile de cand te-ai vaccinat.

| doctorandus a răspuns (pentru Wr3nch):

Ca fapt divers, m-am vaccinat in Olanda si intai mi-a aparut codul pe international, la circa doua saptamani dupa prima doza de vaccin, iar la circa doua saptamani dupa a doua doza mi-a aparut codul pentru Olanda. Intre timp aplicatia imi spunea cate zile au mai ramas pana imi va acorda codul respectiv.

| adriangabor92 explică (pentru Wr3nch):

Eu m-am vaccinat in 21.10. 2021, o sa fie verde in aplicatia check dcc in 2.11. 2021? Ce parere aveti dvs?

| Wr3nch a răspuns (pentru adriangabor92):

Plus o zi doua pana actualizaeaza baza de data. cum a zis si colegul prin 5 esti ok la sigur.

| doctorandus a răspuns (pentru Wr3nch):

Trebuie sa treaca 14*24 ore, dupa cronometru, de la inregistrarea vaccinarii.

14 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Va fi verde dupa 10 zile... Cand si vaccinul va incepe sa isi faca efectul

| doctorandus a răspuns:

Ca vaccinul sa-si faca efectul dureaza circa doua saptamani, deci certificatul nu poate deveni activ inainte de aceasta data.

| adriangabor92 explică (pentru doctorandus):

In ce data o fie activ certificatul verde in aplicatie check dcc?

| doctorandus a răspuns (pentru adriangabor92):

Presupun ca pe 5 noiembrie va fi valabil.

| doctorandus a răspuns (pentru adriangabor92):

Sau pe 4 noiembrie, daca socotim strict 14 zile.

| doctorandus a răspuns:

A, da, era sa uit: conteaza ziua si ora la care te-ai vaccinat, deci nu doar ziua.

| MariaEElena0505 a răspuns:

Poate n-a trecut acel timp?

| doctorandus a răspuns (pentru MariaEElena0505):

M-am uitat pe hartiile care le-am primit de la vaccinare. Este trecuta data, ora si minutul vaccinarii, plus ce vaccin am primit.

| MariaEElena0505 a răspuns (pentru doctorandus):

Da. Cred ca mai durează câteva zile pana sa fie totul ok. Maxim 2 săptămâni. ‘)