| yehilep240 a întrebat:

Mai are rost sa faci vaccin acum sau se duce pandemia?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
21 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pandemia nu se duce nicaieri, inca sunt milioane de oameni care mor zilnic si virisul isi schimba permanent tulpina, deci va exista inca 5-10 ani de acum incolo, doar ca pe cei vaccinati care au capatat imunitate, nu-i mai omoara si nu-i mai pune in spital in stare grava.

| User5253662 a răspuns (pentru Violleta2022):

Un om pe care îl știu a făcut vaccinul
A luat covid și aproape a murit
A ajuns și la spital din câte știu

| Niciunnume81 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tu te auzi ce spui, milioane de morți pe zi?

Pai dacă era asa baga în carantina tot globu, nu mai aveai voie sa ieși nici pana afara sa dai de mâncare la câine, umblai prin casa cu masca și combinezon.

Potolește te, pana în iunie se termina pandemia(adica vor fii morti foarte foarte putini), ca dehh trebuie sa se distreze oamenii serios vara asta, s au plictisit după 2 ani de restrictii.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Niciunnume81):

Bineinteles ca am fost in carantina tot globul, tu unde ai fost in perioada asta?
Eu in Australia am avut perioade de cate 4-5 luni cand nu am avut voie sa iesim din casa deloc, joburile au fost suspendate, se lucra numai online... si America la fel.

Pandemia nu se va termina niciodata, se tranfroma in endemie si va fi ca orice gripa, murindu-se la fel ca dupa orice gripa, de cei cu sistem imunitar scazut.
Uite aici statistica lumii sa vezi au murit 5.765.000 toata lumea de covid si cifra continua a craesca in fiecare zi
https://www.worldometers.info/coronavirus/

| Niciunnume81 a răspuns (pentru Violleta2022):

Pai 5.7 milioane până acum. Tu ai spus că mor milioane pe zi))

| Violleta2022 a răspuns (pentru Niciunnume81):

...greseala mea!
Corectare:
Mii de oameni care mor zilnic, totalizand 5.750.000 (morti in total pe tot globul), de la inceputul pandemiei cu covid.
https://www.worldometers.info/coronavirus/

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca mai are rost, pandemia nu va inceta repede, avand in vedere ca tot mai apar tulpini noi ale virusului.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Daca inca esti nevaccinat... Mai are rost sa intrebi?
In Romania pandemia inca e in toi.

| Legion7X a răspuns:

Era bine dacă se baga și medicamente in farmacii. Arbidol, ivermectină

| goguPatent a răspuns (pentru Legion7X):

De ce era asa bine daca se bagau niste medicamente neaprobate de nicio agentie medicala importanta?

| goguPatent a răspuns (pentru Legion7X):

Ce vrei sa arati cu link-ul ala? ca am avut dreptate si arbidolul nu e autorizat spre folosire nici in US nici in UE?

| Legion7X a răspuns (pentru goguPatent):

Si dacă nu e, nu înseamnă că nu-i bun. Cred că nu Ai citit complet ce zice în link, dar mă rog, ești și tu subiectiv.

| goguPatent a răspuns (pentru Legion7X):

Nu sunt deloc subiectiv, chiar m-am documentat. Si Arbidolul nu a ajuns niciodata sa fie autorizat pentru ca nu exista in realitate niste rezultate cu adevarat bune. De aia nici nu si-au depus dosarul de aurtorizare la FDA sau EMA. Pentru ca stiau ca nu respecta cerintele. Stiu, propaganda rusa poate ridica in slavi medicamentul ala, cum a facut si cu vaccinul care s-a dovedit a fi apa de ploaie.

Si la urma urmei aici era discutia despre vaccin. Un sistem medical cat de cat functional prefera oricand sa previna prin vaccin decat sa trateze cu medicamente fara rezultate.

| Legion7X a răspuns (pentru goguPatent):

FDA este in SUA, arbidolul îl fabrică Rușii. Până și la vaccin sunt granițe între ei sau fiecare cu treaba lui. laughing

În mai 2020, Ministerul Sănătății condus de Nelu Tătaru includea medicamentul în protocolul de tratament al pacienților cu COVID, deși Arbidolul nu este autorizat în Uniunea Europeană. Medicamentul era recomandat pentru formele ușoare și medii ale bolii.

| goguPatent a răspuns (pentru Legion7X):

Si te ai intrebat de ce au scos repede arbidolul din protocol?

Stii ca una e sa ai un medicament in protocolul de tratament, alta e sa fie la liber pe piata.

Ma rog, vad ca imi confirmi totusi ca medicamentul ala nu e autorizat. Deci e clar ca nu avea de ce sa fie la liber in piata.
Discutie incheiata. Simplu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, deoarece pandemia va mai dura ceva timp si trebuie sa te imunizezi ca sa fi la adapost de acest virus.

| blairelovesmusic a răspuns:

Ar fi mai bine sa-l faci, nu se stie sigur cand va disparea pandemia.

| CezaraEM a răspuns:

Parerea mea, n-are rost! Ca se face virusul si cu vaccin si fara si inainte si dupa se poate face! Asa ca.......pentru ce atata haos si isterie cu vaccinul? Nu vad rostul!

| UserNameLost a răspuns:

A avut vreodată rost?!

| Vasiliev2020 a răspuns:

Prostimea face oricand.