| MustarIute a întrebat:

Mai are rost sa faci vaccinul acum daca nu l-ai făcut în 2 ani?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| UserNameLost a răspuns:

Părerea mea este că NU are rost, după ce te-ai expus timp de doi ani la riscurile virusului, acum să te mai expui și la riscurile vaccinului.
Dar e viața ta până la urmă, dacă te-ai plictisit de ea, poate vaccinul ți-o face mai "palpitantă".

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Încă mai sunt 1000oameni la ATI. Tine doar de tine daca crezi că are sens să îți microsezi semnificativ șansele să ajungi acolo sau nu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Mulțumesc că ai întărit ceea ce a zis eu.
Practic fără nicio cunoștință medicala tu faci multe afirmații false din care denota că riscul de deces sau de a ajunge la terapie intensivă din motive de covid este fix același din motive de vaccin. Ceea ce e complet eronat.

Zi și mie te rog, daca tot cunoști oameni care au murit de la vaccin ce scria pe certificatul de deces ...sau știi tu mai bine decât medicul legist?

Vezi pentru că sunt oameni că tine care nu înțeleg numerele in primul rand și apoi funcționarea vaccinului și cred fake news urile despre efectele adverse ar trebui că vaccinul sa nu fi chiar alegerea oricui.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca are rost, pandemia nu s-a terminat si nici macar nu se stie cand o sa se termine si precis o sa fie imbolnaviri si dupa aceea, chiar daca pandemia o sa inceteze.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

E doar un an si ceva de la aparitia vaccinului.
Si da, mai are rost, daca pana acum ai dormit.
Inca exista si forme ale covidului mai putin placute.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Care efecte adverse?

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Are rost doar daca consideri tu ca merita. E o alegere persoana, care nu ar trebui influentata de nimeni.

| suntserios a răspuns (pentru Aasdfghj):

Ar fi o alegere personala daca am fi toți medici și am înțelege epidemiologia

| Lukasssz a răspuns:

Da,are rost!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Your body your choice. La fel este și cu mâncarea. Alegi, analizezi consumi. Pe raft sunt o grămada.
Nu înteleg de ce este totuși este normal să ai reacții adverse. Febră, vomă, senzație de gripă, senzatie de amețeală etc. A fi normal probabil reprezinta un număr de oameni care au la comun aceleași reacții. Dar actiunea de efect advers in mod repetat care crează neplaceri, nu cred că este normală...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://youtu.be/WND2VkqUFP8 este o platformă de reacții adverse.

| Brizbriz a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu sunt anti-vaccinist, dar, chiar ajung la mine niste MAGARII, cat cuprinde
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/B-9-2021-0475_RO.html
am verificat de 3 ori ca domeniu CHIAR APARTINE parlamentului Europei

vaccinul e la fel ca, centura de siguranta:
-centura de siguranta e obligatorie pentru ca in 90% din cazuri iti salveaza viata
-in peste 9% din cazuri nu face nimic (daca, cazi cu masina in prapastie poti sa ai 3 centuri de siguranta si una de castitate, si tot nu te ajuta)
-in sub 1% din cazuri TE OMOARA (vine o teapa spre tine si nu poti sa te dai la oparte ca te tine centura, sau ia masina foc si centura nu se desprinde, etc.)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brizbriz):

Https://www.google.com/......alelor/amp am vazut :))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

| danieltulcea84 a răspuns:

Dacă nu ești obligat...stai liniștit. Nu știi ce prostie bagi în tine, ce reacții adverse pot surveni.Stai cuminte și fără frică. TOTUL este în mâna lui Dumnezeu. De ce îți este frică, nu scapi. Așa că frica scade imunitatea și normal ca se îmbolnăvesc mai ales ăștia fricoși. FACI, cum vrei...eu sunt dubios cu privire la ce conține serul ăsta anticovid. Și dacă faci, fă cu Johnson, pare mai ok.

| suntserios a răspuns (pentru danieltulcea84):

Câți ani de medicina ai studiat? De curiozitate?

| doctorandus a răspuns (pentru danieltulcea84):

Foarte frumos, e ca in bancul ala in care cineva vrea sa scape de o inundatie, se roaga la Dumnezeu, Dumnezeu ii trimite o barca, el o refuza ca il va ajuta Dumnezeu, pe urma Dumnezeu ii trimite un elicopter si el il refuza ca il va ajuta Dumnezeu.

Asa si cu cei care refuza vaccinul.

| doctorandus a răspuns (pentru danieltulcea84):

Serios: in afara de calvinisti fundamentalisti si antroposofi, n-am auzit vreo alta religie care sa aiba drept dogma respingerea vaccinurilor.

| RobertMit a răspuns:

Clar are rost. Insa tu alegi daca vrei sa il faci sau nu