| Bejnebon a întrebat:

Mai este valabila limita aia de timp pana putem fi afara fara declaratie? Daca da, pana cand? Nu mai stiu daca era pe judete sau toata tara dar sunt din Galați daca conteaza.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Laura162 a răspuns:

Trebuie sa vezi cat e rata in localitatea ta. Pe tara, au prelungit starea de alerta ieri (vezi mai jos partea care te intereseaza), cu unele modificari. Pe scurt:
- rata sub 4/1000: 22:00 - 5:00
- rata 4-7, 5/1000: de L-J intre 22:00-5:00, iar de V-D intre 20:00-5:00
- rata peste 7, 5/1000: 20:00-5:00 indiferent de zi

28.Se propune menținerea interdicției de circulațiea persoanelor în afara locuinței/gospodărieifără restricții, în toate localitățileîn care incidența cumulată la14 zileeste mai mică de 4 la 1.000 de locuitori, în intervalul orar 2200-0500.

29.Se propune menținerea interdicției de circulațiea persoanelor în afara locuinței/gospodărieifără restricții, în toate localitățileîn care incidența cumulată la14 zileestemai mare de 4 la 1.000 de locuitori și mai mică de 7, 5 la 1.000 de locuitori, în intervalul orar 2200-0500pentru zilele de luni-joi șiîn intervalul orar 2000-0500, pentru zilele de vineri, sâmbătă și duminică. Aplicabilitatea măsurii încetează când rata de incidență cumulată la14 zilescade sub 3, 5 la 1.000 de locuitoriși intră în vigoare măsura prevăzută la pct. 26.

30.Se propune menținerea interdicției de circulațiea persoanelor în afara locuinței/gospodărieifără restricții, în toate localitățileîn care incidența cumulată la14 zileeste mai mare de 7, 5 la 1.000 de locuitori, în intervalul orar 2000-0500, pe întreaga durată a săptămânii. Aplicabilitatea măsurii încetează când rata de incidență cumulată la14 zilescade sub 7 la 1.000 de locuitori și intră în vigoaremăsura prevăzută la pct. 27

31.Sunt exceptate de la interdicțiile prevăzute lapct. 28, 29și 30deplasările efectuate pentru următoarele motive:a) deplasarea în interes profesional, inclusiv între locuință/gospodărie şi locul/locurile de desfășurare a activității profesionale şi înapoi; b) deplasarea pentru asistenţă medicală care nu poatefi amânată şi nici realizată de la distanţă, precum şi pentru achiziţionarea de medicamente; c) deplasări în afara localităţilor ale persoanelor care sunt în tranzit sau efectuează călătorii al căror interval orar se suprapune cu perioada interdicţiei, cum ar fi cele efectuate cu avionul, trenul, autocare sau alte mijloace de transport de persoane şi care poate fi dovedit prin bilet sau orice altă modalitate de achitare a călătoriei; d) deplasarea din motive justificate, precum îngrijirea/ însoţirea copilului, asistenţa persoanelor vârstnice, bolnave sau cu dizabilităţi ori deces al unui membru de familie.

32.La verificarea motivului deplasării în interes profesional, prevăzut la pct. 31lit. a), persoanele sunt obligate săprezinte, la cererea personalului autorităţilor abilitate, legitimaţia de serviciu sau adeverinţa eliberată de angajator ori o declaraţie pe propria răspundere.

33.La verificareamotivului deplasării în interes personal, prevăzut la pct. 31lit. b)-d), persoanele sunt obligate să prezinte, la cererea personalului autorităţilor abilitate, o declaraţie pe propria răspundere, completată în prealabil.

34.Declaraţia pe propria răspundere, prevăzută la pct. 32și 33, trebuie să cuprindă numele şi prenumele, data naşterii, adresa locuinţei/gospodăriei/locului activităţii profesionale, motivul deplasării, data completării şi semnătura

https://www.digi24.ro/......aa-1524009

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Momentant in toata tara restrictiile sunt intre 22-05

Răspuns utilizator avertizat