| c0pil1n a întrebat:

Mai sunt persoane care nu cred in covid?
Parintii mei au fost pe moarte. Au facut o forma foarte grava de covid, o vecina a facut impreuna cu parintii mei si ea a murit la 47 de ani. ( au stat 40 de zile in spital) Si toate persoanele din jur imi rad in fata si spun ca sunt minciuni)
Voi credeti ca nu au suficienta intelepciune?
Nu stiu, sa vezi cu ochii tai ca moare o persoana care cu o zi inainte a fost perfect sanatoasa? Si tot sa nu crezi?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Eisenheim a răspuns:

Ma bucur ca e ok mama ta. Doamne ajuta! Ii doresc multa sănătate și ție la fel.

31 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Aici nu-i vorba de intelepciune, ci de minciuna celui care a inventat povestea.
Persoana respectiva a fost aparent sanatoasa, fiindca nimeni nu stie daca avea cancer, sau cine stie ce boala autoimuna, inainte.
Se numesc co-morbiditati si in urma unei autopsii se pot depista aceste boli, care erau deja existente in corpul persoanei, chiar daca ea nu era constineta ca le are si care i-a agravat starea, deoarece sistemul ei imunitar era deja compromis si nu a putut sa mai elimine si virusul.
O persoana perfect sanataosa, trece usor peste un virus ca covidul, fiindca sistemul imunitar reuseste sa-l anihileze.
Nu va mai stersati sa bagati povesti inventate de altii, ca ajungeti sa nu mai fiti voi credibili.

| StrongHeart a răspuns (pentru Violleta2022):

Din păcate, foarte putini oameni gandesc ca tine.Toți pun botul si sar in extreme, ba ca nu există, ba ca ne mănâncă monstrul ăsta microscopic.

| Violleta2022 a răspuns (pentru StrongHeart):

Stai un pic ca nu ai vazut nimic, citeste aici:
https://www.tpu.ro/......-din-acel/

Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai orice boala mai grava si nu este tratat (corespunzator) atunci poti muri.
Oricum, toti vom muri: ori de cancer, de inima, plamani, rinichi etc, ori de la o caramida cazuta in cap sau alte accidente.
Nimeni nu traieste o vesnicie, dar se poate feri de probleme.

| c0pil1n explică (pentru Bula):

Asta este adevarat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Da, sunt. O adunatura de cretini care ar trebui exterminati pentru binele celor din jur. Bai, inteleg sa punem la indoiala modul in care e TRATATA pandemia dpv economic sau legislativ, insa sa zici ca nu exista... o mare adunatura de imbecili sinistri care nu sunt in stare sa isi lege sireturile dar isi dau cu parerea privind inexistenta unui virus. Timp in care iti predica despre existenta unui barbos in cer care ne vegheaza si "are un plan" dar ne ofera chipurile ceea ce ar numi ei "liber arbitru" care de fapt numai liber nu e, pentru ca vezi dom'le ti-e scrisa soarta de la inceput. Hai, mai da-o in spanac de treaba.
@Leatherface4ever: Esti obez cumva? Am observat ca nu e vorba de fumat sau cardiovasculare cit de obezitate la cei cu simptomatologie mai nasoala.

| c0pil1n explică (pentru GabiDumitrescu):

Foarte bine punctat! happy

| Invictusman a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La BPOC ma refeream ( bronhopneumopatia cronica obstructiva nu la fumat)
Diabet e și el fatal cel în stadiu grav. când ai un tip de asta de diabet cum avea maica-mea mai ai câteva boli grave la pachet, imunitatea după o vârstă nu mai poate lupta cu asa ceva având atâtea boli grave. Știu ca și cei obezi, maica-mea avea inima făcută k.o de la diabet nu avea cum sa supraviețuiască mai ales ca nu sa tratat la timp. Pentru cei cu bpoc și care au o vârstă înaintată șansele sunt mici de supraviețuire.

| Simpatic a răspuns:

Prosti vor fi intotdeauna, intotdeauna vor exista idioti care vor zice cum ca e o mare teorie a conspiratiei si o inventie si ca de fapt covidul este gripa dar e mascata intr-o mare inselaciune si ce prostii mai au prin cap. Evident ca cine inca nu a inteles ca covidul 19 este real nu poate fi decat redus mintal, si le doresc celor care sunt atat de inversunati sa faca si ei o forma nasola sa vada cum e sa vedem dupa aceea vor mai manca rahat?

| anonimg a răspuns:

Virusul exista, deoarece multi oameni au ramas fara gust si miros pentru o perioada.
In acelasi timp multi oameni exagereaza cu protectia pentru sanatate de cand se stiu ei: nu stau cu geamurile deschise la camera ca sa nu intre praf; nici draperiile nu le trag pentru ca soarele le afecteaza covoarele, mocheta, mobila sau ce-or mai avea ei pe acolo; nici cu apa rece nu se spala pentru ca sa nu raceasca. nu deschid niic geamurile la masina pentru ca sa nu stea in curent. In astfel de conditii, astfel de oameni nu-si dezvolta deloc imunitatea. Si daca mai au si obiceiul de a fuma sau de a consuma cafea -care le scoate vitaminele si mineralele din organism, mai consuma si zahar care distruge celulele albe responsabile cu imunitatea, atunci este si normal ca acesti oameni sa sufere mai mult.
Virusul este acelasi la toti; dar el se dezvolta mai mult acolo unde terenul ii este mai prielnic, adica unde organismul este mai slab.
Deci nu poate fi vorba ca unii au luat o cantitate de virus mai mare si altii o cantitate mai mica. Este vorba de rezistenta organismului. Oamenii care exagereaza cu protectia vor da nastere la copii cu imunitate slaba.
Este adevarat ca trebuie sa ne protejam, sa ne spalam mainile intotdeauna, si sa ne ferim sa stam mult in curent; dar exagerarea -cum este si igienizarea mainilor zilnic- nu ajuta la dezvoltarea imunitatii.

Si multi oameni inca nu cred in covid deoarece conducerea tarii n-are nici cea mai mica idee cum sa aduca o informatie in fata poporului ca sa fie credibila. Conteaza si ce spui, dar conteaza si cum spui.
Oamenii din conducerea guvernului, si care sunt trecuti de 50 de ani, au ramas cu gandirea comunista. Ei parca sunt taiati din topor, si ei cred ca daca aduc o informatie poporului, acesta de pe urma este si obligat sa o creada. Tu nu stii, dar mass media a fost platita de guvern sa imprastie informatia despre covid. Acest lucru este inca o dovada ca conducerea tarii a ramas cu o gandire comunista si cu un caracter comunist. Coruptia din mijlocul guvernului este inca o dovada de mentalitate comunista. Sa fi nebun sa crezi astfel de oameni corupti, chiar daca ei ar spune adevarul.
Eu cred in existenta covid-ului din alte surse si imprejurari; dar nicidecum din informatia guvernului; nici macar din restrictiile acestuia.
Nu zic ca un profesor nu si-ar cunoaste materia; dar daca el nu stie cum sa o predea astfel incat sa fie inteleasa, atunci un astfel de om nu este de folos nimanui, si nu trebuie sa fie profesor. Guvernul nu are oameni capabili sa fie purtatori de cuvant.

| Eisenheim a răspuns (pentru anonimg):

Foarte bine ai explicat G happy

| Wr3nch a răspuns:

Sunt si vor fii. Traieste si atata timp cat nu te incurca lasa-i sa traiasca cum vor.

| Catrice a răspuns:

Nah e conspirație făcută de Bic Gheiț ăla

| StrongHeart a răspuns (pentru Catrice):

Da, Gheiț ala care mananca burger de vita si cartofi prajiti in timp ce se gandeste el la solutii pentru o lume mai buna cum ca ar fi mai bine sa mancam carne artificiala facuta din microbi.Ma lasi?
Sursa:
https://www.youtube.com/watch?v=bNKdlnoAqIs

Cand ma gandesc ca asta e salvatorul omenirii pentru unii si se inchina la el ca la un zeu imi vine sa borasc.
Cand o sa realizam ca lumea e perfecta asa cum e ea si nu are nevoie de nici o schimbare, atunci poate se vor trezi oamenii si vor intelege ce se intampla si ce interese sunt la mijloc, pana atunci razboiul e psihologic, sa ne divizeze in grupuri in functie de pareri si idei proprii.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mereu o să existe, nu trebuie să te cerți cu ei, dacă ai șansa să le explici niște lucruri ok, dar nu merită să-ți bați capul, să te enervezi etc. Se numește selecție naturală laughing. Poartă-ți masca, vaccinează-te și dă-i dq.

| Zuzu1991 a răspuns:

"Mai sunt persoane care nu cred in covid?"
da, INTOTDEAUNA vor fi persoane care cred ce vor, indiferent ce idee e pe tabla (nu neaparat covid)

iar in ziua de azi, sunt multi care vor atentie asa ca ORICE chestie este conspiratie si e pe invers, doar, doar isi maresc nr de like-uri, vizitatori si alte TAMPENII

| StrongHeart a răspuns:

Ma omule covid exista, altundeva e problema.Cine a facut virusul? Cu ce scop? Ce urmeaza sa se intample cu lumea? In ce se investeste? Cine profita? Tu ai habar de ocultism sau vorbesti sa te afli in treaba?
Da, ok exista.Si ce ai rezolvat? Tot in mizerie traiesti, la fel ca noi toti. Poti sa crezi in ce vrei tu, poti sa crezi in smurfi si in Mos Gerila.Problema e ce faci cu viata si cu ce se intampla cu politicile si legile care se dau.La ce dracu ai pus intrebarea, sa starnesti asa o discutie, nu?

| romeo78 a răspuns:

Multă sănătate! Propaganda fals covid este creată, folosită de anumite grupuri de interese și susținută în mod indirect de guvernare prin lipsa unor măsuri sau măsuri abuzive.
Problema nu este boala, problema este că nu există o guvernare care să aibă credibilitate în fața oamenilor.
De fapt nu neagă doar covid, neagă un guvern incompetent.
Astfel de negaționiști au existat dintotdeauna. Doar că nu existau rețelele sociale on-line, media care să îi promoveze, să fie auziți de toată lumea.

| Panamax a răspuns:

Cred in virus indifirent cum este botezat.mureau si acum cativa ani persoane, doar ca nu se dadea asa mare importanta.
https://www.zf.ro/......8-17869415

| Legion7X a răspuns:

Daca nu te lovești, este normal să nu te doară. dar ce puțin asculți experiențele altora...

| Invictusman a răspuns:

Iti pot confirma cu cea mai mare sinceritate ca și mama mea a decedat din cauza acestui virus, l-am avut și eu și de abia puteam sa ma ridic din pat, aveam probleme serioase cu respirația și vomitam peste tot! Eram la un pas de moarte și sunt tânăr am 29 de ani. maica-mea din păcate nu o supraviețuit, o murit chiar in fata mea in chinuri de nedescris.
Astfel de persoane fără materie cenușie trebuie ignorare, evitate fiindcă sunt persoane toxice de la care nu ai ce învăța, care doar te trag în jos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Invictusman):

Îmi pare rău de mama ta, sincer. Și mama a avut virus pe care l-a luat de la mine. Eu l-am luat de la fostul loc de muncă. S-au descoperit cazuri de covid în interior și nimeni nu a zis nimic, fabrica a continuat sa își desfășoare activitatea în aceste condiții. M-am infectat și eu, iar ca firma mare și respectată cum se consideră nu au dat 2 bani pe mine și am fost trimis acasă sa fac testul pe banii mei. Deși știau situația din interior, nu au dorit sa se implice mai mult. Am sesizat și presa și DSP însă nimic nu s-a întâmplat. Sunt prea puternici și plătesc bani la DSP să mușamalizeze totul. Dacă mama pățea ceva din cauza unui virus pe care l-am luat de la muncă, jur ca intram peste ei și astăzi auzeai de mine la știrile de la ora 17. Cel puțin o fabrica rămânea fără conducere, asta o garantam. Numai câte planuri din astea diabolice aveam eu în cap când am aflat ca mi-am infectat mama și când o auzeam cum tușește. Și ei ca firma ii durea la basca. Cum starea mamei mele nu s-a agravat, mama astăzi fiind mai bine, acum sunt mai liniștit. Nu sunt nici psihopat, însă foarte urat cum am fost tratat de către firma și dacă mai și pățea mama ceva din vina lor și cum nici sesizările nu mi-au fost luate în seama...

| c0pil1n explică (pentru Invictusman):

Condoleante. Imi pare foarte rau. Stiu prin ce ai trecut, la fel eram si eu...stateam si ma uitam la amandoi cum stau pe pat si nu puteam sa le fac nimic

| c0pil1n explică (pentru anonim_4396):

Asa au fost peste tot si plus de asta majoritatea ( credinciosilor) rad si spun ca ei se incred in Dumnezeu. Mai mult de atat dupa ce au iesit ai mei din spital si stia toata lumea ce s-a intamplat toti mergeau ca oile in turma la biserica si se pupau si imbratisau si radeau si tot asa. Nu stiu cat de limitat sa gandesti in 2021 si sa nu crezi in virus. Chiar nu pot sa-i inteleg

| Invictusman a răspuns (pentru c0pil1n):

Mersi, nici acum nu trec prin clipe bune. happy dar încerc sa fiu strong.
Nu ai ce sa faci îți dai seama, ești neputincios, nici medicii nu au ce sa mai facă de multe ori la formele grave.
Toți suntem datori cu o moarte ..chestia e ca nimeni nu va vi tras la răspundere pentru ce se întâmplă, se mușamalizeaza, suntem prea mici nu putem face nimic, nu putem opri planul ocult ce o fost bine pus la punct de mulți ani. Eu cred ca va veni o tulpina atât de agresiva încât va depopula un sfert din planeta, și asa asta e cu 40% mai agresiva. Vor muri și mulți tineri, va fi prăpăd. Nu vin cu conspirații exact asa se va întâmpla, dacă urmărești evoluția acestui virus îți vei da seama ca nu vorbesc ca să adorm...

| c0pil1n explică (pentru Eisenheim):

Si tie iti urez sanatate si tuturor persoanelor dragi tie!

| Eisenheim a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma bucur ca e ok mama ta. Doamne ajuta! Ii doresc multa sănătate și ție la fel.

| Invictusman a răspuns:

Da, virusul asta pervers cauzează moarte subita, acum ești ok, peste câteva ore dai coltul, e imprevizibil ...trebuie acordata multă atenție și tratat la timp.e fatal pentru cei cu diabet sau boli autoimune, probleme cu plămânii, inima gen insuficienta cardiaca.
Și dacă supraviețuiești și ai avut o forma grava lasă sechele serioase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred în virus. Din păcate am trecut și eu prin virus, odată cu mine și mama. Eu chiar și după aproape 2 luni de la infecție și mi-a revenit mirosul în proporție de 95%. Gustul și el a revenit. Mama în afara de starea de slăbiciune și tusea productivă nu a avut nimic altceva. Tuse productivă și eu am avut și tratat cu siropuri, ceaiuri cu miere și lămâie. Mai rău mama care tușea pana vomita, însă astăzi i-a trecut cam tot în același procent cum mi-a revenit mie mirosul. Asta datorita siropului Biosept A16 de la Fares și alte uleiuri esențiale tot de la Fares pe care le-am cumpărat. Când a fost mama la spital pentru evaluare, medicul a zis ca are pneumonie medie. Dar atunci avea saturația 94, mama a refuzat internarea deși medicul a propus. Astăzi, la 1 lună după evaluare, mama se simte mai bine. Nu mai tușește tare și încă continuă să ia sirop și ulei esențial de eucalipt. De mai multe feluri avem, însă ea zice că cel de eucalipt ajută mai mult. Mă bucur ca am trecut cu bine peste. Are și mama un coleg nou la munca care i-a povestit că a stat 4 săptămâni în spital în urma infecției cu acest virus. Dânsul zice că a renăscut. Cat despre cei care nu cred, lasă-i sa spună ce vor și sa creadă ce vor. Când se vor trezi chiar ei infectați atunci își vor schimba părerea.

| Pnin a răspuns:

Oamenii sunt batuti in cap, nimic nou. MIe in ultimul an mi-au murit o gramada de vecini si rude. Asta e.

| asuari a răspuns:

Detest gândirea această pentru că e clar că există covid. Doar tamtamul astă din lume nu are cum să fie abureli, pe cum cred ei. Dar ce să le faci? Atât le duce mintea.

| Eclectica a răspuns:

Da, 0,17 din populatie ajunge la deces. 95% sunt total asimptomatici. Și ai mei au facut boala, nu au avut nici măcar tuse sau un muc. Sanatate celor care au ghinion. Pacat ca nu se vorbeste si de cancerosi la fel de mult, mor pe zi la fel de multi.