| Nimeni10 a întrebat:

Mai sunt sanse sa ne revenim la normal? Dupa cum vad eu nu prea.
M-am cam saturat sa fiu singuratic sa nu pot face nimic.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
20 răspunsuri:
| PringAloe a răspuns:

Cam greu de spus... cel putin 1 an de zile nu cred ca o sa fie la inceputul anului 2019, sincer sa fiu ma intreb si eu cum o sa facem x si y lucri... din pacate si mie mi-a dat peste cap aceasta perioada cu pandemia, restrictiile si cu tot

| Wr3nch a răspuns:

Rbdare. Doar nu crezi ca totul o sa isi revina magic in cateva lunilaughing

| Dragosdoar a răspuns:

In tarile civilizate da. Coreea de sud, China, Germania etc. isi revin La noi nu cred.

| florin926481f a răspuns:

Normal ca o sa revina totul la normal dar asta va necesita timp

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi deja ti ai raspuns singur.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, se va revenii la normal, dar dupa 1 an, cand va apare tratament sau vaccinul impotriva virusului Corona, cand vor fii murit foarte multi, iar oamenii vor invata sa respecte conditiile de izolare si distantare.

| Adry05 a răspuns:

De pe 15 poți ieșii din casă, dar preferabil să nu abuzezi că asta nu înseamnă că de pe 15 nu mai e pericol

| Lioana a răspuns:

Viata va reveni la normal candva cand va disparea virusul definitiv. Daca nu va disparea, ne vom obisnui cu o noua normalitate.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Dragosdoar):

De cand e China tara civilizata?

| Simpatic a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ai dreptate pai nu China a imbolnavit cumva toata lumea?
Nu China sunt acesti nemernici care declara ca nu s-a mai imbolnavit nimeni si toti sunt vindecati iar in SUA mor peste 3000 pe zi?
Oare nu China asta este condusa de criminali impotriva umanitatii?

| SimonaPSI a răspuns:

Salut Nimeni10, s-ar putea sa redefinim Normalitatea... Zilele viitoare nu vor mai semana cu cele dinaintea pandemiei. Va trebui sa facem ce a facut umanitatea de mii de ani: sa invatam sa ne adaptam si sa sa traim cat mai frumos in conditiile actuale. Nu vom fi niste singuratici, dar vom fi precauti si mult mai atenti cu sanatatea noastra si a celor din jur. Numai bine

| eusebiu27 a răspuns (pentru SimonaPSI):

Pai si cum vom mai vorbi unul cu celalalt cum ne vom mai atinge? noi cel putin adolescenti avem nevoie de comunicare socializare reala pentru ane dezvolta daca se inchid scolile unde e cea mai mare socializare nu se rezolva nimic ajugem pusnici

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru SimonaPSI):

Sunt singuratic de felul meu, acum cu pandemia asta mi-a pus capat.

| SimonaPSI a răspuns (pentru eusebiu27):

Nu va fi atat de dramatic happy. Ne vom vedea si atinge si in continuare. Doar ca va trebui sa fim mai atenti la starea noastra de sanatate, la felul in care ne simtim fizic pentru a putea solicita ajutor de specialitate. Orice stare anormala de sanatate, va trebui anuntata medicului de familie si impreuna cu el de stabilit un tratament potrivit. Nu ne alunga nimeni in munti, ni se cere doar sa fim mai precauti si mai preocupati de sanatate. Scolile se inchid temporar, vom relua cursurile in conditii de siguranta, nu te ingrijora.
Ramai in relatie cu colegii tai, ai atatea metode s-o faci online. Sigur ca da, apropierea fizica ajuta interactiunea, dar tu stii ca prietenii adevarati se pastreaza cel mai bine in suflet, nu? Eusebiu, gandeste-te ca suntem totusi favorizati traind aceasta situatie acum. Avem mijloace de informare, stim ce se intampla, exista specialisti preocupati de binele nostru. Imagineaza-te in timpul unei epidemii acum cateva sute de ani... cam trista situatia...
Eusebiu, va trebui sa invatam sa traim cu grija fata de noi si ceilalti. Si paradoxal, tocmai asta ne va apropia mai mult unii de altii, asa cum nici nu ne-am imaginat happy

| SimonaPSI a răspuns (pentru anonim_4396):

Singuratatea poate fi asumata sau impusa. Daca simti in aceste zile ca esti in comuniune cu prietenii tai (comunicati, va stiti ingrijorarile, faceti planuri impreuna), atunci nu esti singur, esti doar izolat.
Daca singuratatea insa, e o stare a ta permanenta, inseamna ca e limita pe care ai pus-o intre tine si lume. Aceea e asumata, e pentru ca asa vrei tu. Si cu siguranta asta iti da confort.
Pandemia nu pune capat la nimic. Nu poate fi mai puternica decat nevoia noastra de relationare, de iubire, de bucurie. Gandeste optimist, ramai conectat la realitate, priveste tot ce se intampla acum ca pe o experienta de viata si gaseste in interiorul tau resurse sa te adaptezi psihic si fizic. Chiar daca n-ai mai facut-o pana acum, iti sugerez sa tii un jurnal al acestor zile, in care sa scrii tot ce vezi tu ca se intampla si ce simti fata de aceste lucruri. Te va ajuta sa-ti organizezi mintea si va fi alaturi de tine un martor al acestor vremuri, peste ani. Astfel, nu vei mai fi singur niciodata. Curaj, se poate!

| Nimeni10 explică (pentru SimonaPSI):

Nu prea as vrea sa fiu asa, dar n-am reusit pana la 22 greu.

| SimonaPSI a răspuns (pentru Nimeni10):

Aaa pai e perfect! Varsta asta e minunata pentru a face schimbari in ea happy. Esti matur, intelegi cu usurinta ce se intampla, stii sa-ti alegi sursele de informare si mai presus de toate ai energia sa-ti traiesti viata asa cum vrei. E varsta magica in care puterea si dorinta iti apartin. You're the Man!

| Nimeni10 explică (pentru SimonaPSI):

Multumesc de incurajari, am fost timid/rusinos de cand ma stiu si cam greu accept lucrul asta.

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

Odată și odată, tot o să vă revenim la normal, eu așa cred

| Katona_Claudiu_1999 a răspuns:

După 15 mai poți ieși fără declarație