| AlexDorinel a întrebat:

Merita sa-mi fac vaccinul?
Am 16 ani. O sa înceapă școala peste o luna și cred ca o sa fie plin de cazuri în scoala.Pe lângă asta ma duc și la sala aproape zilnic.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
26 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Doar tu singur poti sti daca merita, ca noi nu ne putem pune in pielea ta sa stim de merita ori ba.
intrebarea asta nu are nici un sens pentru noi, pentru ca te vizeaza numai pe tine si corpul tau.

| Mosotti a răspuns:

Normal ca merita sa ti-l faci, nu uita ca tulpina delta ataca si copiii, chiar am citit ieri ca destui copii sunt in spital in SUA parca, din cauza covid delta.

Nu te juca ca te sufoci daca iei boala, e groaznic. Eu m-am vaccinat cu Pfizer, am avut rapelu pe la inceput de aprilie si nu am treaba.

| Simpatic a răspuns:

Noi acum ne facem probleme pentru ca am primit in tara taranoii veniti de la muld infectati din Anglia si din India,
se putea foarte usor ca acestia sa fie obligati sa aiba vaccinul + 14 zile de carantina la domiciliu si verificati cu adevarat.
Nimeni nu a impus masuri cu adevarat drastice in acesta privinta si oameni mor in fiecare zi, de ce? pentru ca suntem ca natii (tot mapamondul) niste aroganti nepasatori, atata timp cat noi suntem bine nu ne pasa de ceilalti, uitam insa ca traim in societate depinzand cumva unii de ceilalti...muncitorul depinde de seful sau, seful sau depinde de ala care a creat o masinarie, ala care a creat o masinarie depinde si el de ala care-i vinde sticla cu lapte, ala care vinde sticle cu lapte depinde de ala care-l aprovizioneaza cu sticle, ala care aprovizioneaza cu sticle depinde de ala care creaza sticla propriu-zis si asa mai departe
Toti depindem de toti, mai putin lipitorile care incaseaza bani aiurea de la stat, dar si aia.
Si sa ne batem joc unii de altii din aroganta nu e bine, ca mergem noi la munca in alte tari, unii fug de carantina in fel si fel de metode.
daca nu esti capabil sa respecti pe altii stai dracu in tara ta si mulge vaci si oi aici ca si aici si acolo faci acelasi lucru taranoi care ne imbolnavesti! Asta e un mesaj pentru toti taranoii si infectii care ba pleaca in concedii in afara sa-si satisfaca egoul ba la munca si vin acum sa se afirme...in astfel de vremuri tulburi ar trebui sa fim solidari si sa renuntam si la concedii pe alte meleaguri si la alte arogante inutile pentru ca imbolnavim rudele si cunoscutii nostri ba chiar ii si omoram, dar ce sa le explici infectilor?
Vorba aia "n-ai cu cine ba, n-ai cu cine...niste tarani"

| Emma30555 a răspuns:

Dacă faci vaccinul șansele de a face covid și chiar și șansele de a da virusul scad, fiindcă virusul nu se mai poate multiplica în corp la fel cum s ar multiplica dacă nu ai vaccinul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Tot îl iei da nu în forma asa grava în asa fel sa ducă la complicații grave, sechele sau chiar deces.

Răspuns utilizator avertizat
| ywar a răspuns:

Asteptati 17 septembrie si pe urma vorbim. Mai multe nu pot spune si nu am voie sa spun.

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns:

E decizia ta!

Răspuns utilizator avertizat
| Sara2 a răspuns:

Din punctul meu de vedere nu. Ce? Nu ți-e bine așa? Dar este o decizie personală și fiecare trebuie să decida pentru el. Baftă

| CIaudiu a răspuns:

Daca doresti sa-l faci, fa-l. Cu vaccinul facut sansele scad considerabil in a capata o forma grava de covid-19.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Dacă tu proorocești că vor fi iar multe cazuri, fă-l!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e asa eficient vaccinul împotriva formei delta, părinții tăi ar trebui sa îl facă fiindcă ei pot ajunge la deces, tu la 16 ani ai un sistem imunitar de fier, nu te răpune virusul covid, dar pe ai tai da.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| Den1sa a răspuns:

Nu : )

| vodami92 a răspuns:

Pai tu cam ce crezi asa!

| StefanDrg a răspuns:

Eu am faccut ieri vaccinul cu pfizer prima doza. Si pe 30 august o sa fac a doua doza. Eu recomand sa ti_l faci si tu

Răspuns utilizator avertizat
| StefanDrg a răspuns (pentru AlexDorinel):

| Adolf8 a răspuns:

Pune mâna pe carte și lasă iluziile.

| David23445 a răspuns:

Nu știu fa ce consideri tu dar am auzit că mulți au făcut vaccinul și sau îmbolnăvit după de Covid așa că dacă vrei să l faci fă-l dar trebuie să fii sigur că e bine eu nu zic nimic fa ce consideri

| David23445 a răspuns:

Eu unul nu l-am făcut

| Mihaiflorinn a răspuns:

Nu

| Anamaria19999999 a răspuns:

Daca tu doresti sa-l faci, il poti face. Doar ca exista anumite riscuri pe care nimeni nu ti le spune. Dupa parerea mea se musamalizeaza un plan a celor ce ne conduc, adica cei mai bogati oameni decid ce se intampla cu noi. Eu nu cred in acest vaccin deoarece este inca la stadiul de experiment, iar ca un vaccin sa ajunga,, pe piata" ca sa zis asa, ii trebuie n verificari pe soareci, iar perioada in care se face un vaccin este minim de 36 de luni, iar ei l-au facut in jumatate de an. Asta e parerea mea. Daca ai trecut prin boala si stii cum ai reactionat, nu il mai fa. Corpul tau stie cum sa reactioneze si sa lupte cu boala, nu mai e nevoie sa-i bagam noi un,, ajutor" ca asa vor altii si asa ne comanda altii. Mai stai si gandeste-te!