| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a băgat bătul în nas pentru analize în urmă cu 1 lună și eu nu am sângerat niciodată în viață până acum 1 lună, dar de atunci în fiecare zi când suflu nasul iese cu firișoare subțiri de sânge.
Ce pot să fac?
Aș vrea să îmi plătescă despăgubire clinica P__S

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu are nici o legatura betisorul cu vata, bagat in nas cu sangerarea actuala. Asta o stie tot medicul si omul care ajunge la medic.
Sangerarea actuala poate fi generata de o: sinuzita sau de o anemie.
Mergi si fa investigatii medicale ca tu ai alte probleme!

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca le stiu pe toate, sunt adult cu multi ani de experinta in viata si profesionala.
Pacat ca nu ai parinti care sa te educe, fiindca numai prostii spui pe aici si nu ai pic de bun simt!

| RxTx a răspuns (pentru Violleta2022):

Mi-a trecut dar eram extrem de supărat dezamăgit îmi strica carma starea de spirit
îmi venea să plâng de ciudă că în fiecare dimineață când suflam nasul ieșea cu picături de sânge.
Slavă Domnului s-a vindecat

| Nirvanaaa a răspuns:

Probabil ți-a lezat câteva capilare pe acolo când a introdus bețișorul și suflatul nasului poate provoca sângerări (acum depinde și cât de tare sufli și tu).
Trebuie sa mergi la ORL.

| Paulvasile10 a răspuns:

Despagubire ca iti iese putin sange din nas? Sa fim seriosi, o clinica are lucruri mai bune de facut decat sa aiba de a face cu pacienti care cer despagubiri pentru tot felul de situatii care de cele mai multe ori nu sunt cauzate de ei. Daca ai invata putina anatomie si fiziologie umana, ai afla ca vasele de sange din nas sunt cele mai sensibile, se pot sparge foarte usor, avand practic acces si din exterior si din interior in nas. Malpraxisul este un lucru grav, nu contest lucrul asta. Dar nu intotdeauna e vina unui medic ca dupa o interventie sau o analiza, zona respectiva ar putea avea o reactie, uneori normala, alteori mai neobisnuita. Si mie recent dupa analize de sange mi se invineteste local bratul si imi ramane asa cateva zile, dar e un risc in fiecare procedura medicala, de multe ori fiind avertizat ca e posibil sa ma invinetesc acolo de unde imi ia sange. Nu iti scade calitatea vietii si nu iti influenteaza in mod negativ starea de sanatate, vorbind aici de un eventual epistaxis(sangerare din nas), care apropo, e inofensiv in 90% din situatii, doar in cazul unor sangerari masive putand fi intr-adevar o problema. Foarte, foarte rar ar putea duce la moarte, in nas fiind niste vase mici de sange, prin care e foarte greu sa se piarda o cantitate mare de sange. In cel mai rau caz, cu batul respectiv ti-au atins un vas de sange care s-a sensibilizat si acum cand iti sufli nasul, se sparge ceva mai usor. Vrei sa creezi o problema din ceva ce poate nu are vreo legatura cu situatia prezentata de tine.