| Mihaela2023 a întrebat:

Mi-am facut un test covid si este pozitiv. De 8 zile mă doare gâtul și tușesc. Deocamdată iau Fervex și paracetamol.
Credeți că ar trebui sa merg la spital? Sau o sa-mi treacă dacă iau medicamente?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Deocamdata trebuie sa stai izolat 14 zile in casa, e bine daca aveai in casa un aparat de masurare a oxigenului, in momentul in care oxigenul scade sub 94% atunci e semn de ingrijorare si trebuie mers urgent la spital.
Pentru sanatatea ta si daca tii la ea, foloseste serviciul 112 de urgenta si mergi si interneaza-te in spital, doar acolo o sa te faci bine cu adevarat.
Sau poti risca si sa mai stai pana la inca 14-15-17 zile in izolare si apoi sa mergi sa iti mai faci un test si daca acela iese negativ te-ai vindecat si totul a mers bine.
Doar tu poti decide ceea ce este mai bine pentru tine.
Ai grija in aceasta perioada sa nu iesi din casa.

| Iote a răspuns:

Unde ai facut testul? Medicul ti-a recomandat tratamentul? Nu lua nimic dupa ureche.
Daca nu te-a vazut nici un medic, suna la 112. Ei iti vor face testul si iti vor da un tratament corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te primeste la spital

| unreadfire a răspuns:

Vorbește cu medicul de familie sau suna la un spital! E cea mai sigura soluție, ei te pot ajuta mai mult decât putem noi cu un răspuns pe internet

| TheGoodDr a răspuns:

Nu merge cu Fervex si Paracetamol. Suni la ambulanta si mergi la camera de garda sa iti dea o reteta calumea. Eu asa am facut cand am avut covid. Am luat vitamina D3, C, zinc, paracetamol, quercitina, famotidina si azitrox ( dar azitrox nu mai e recomandat acum la covid), oricum trebuie sa iti faca si o radiografie la plămâni, un EKG, ca virusul ataca si inima si sa nu te trezesti cu vreun stop cardio respirator. Bafta!