| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am pus o problemă.
Cei care scanează QT-codul de vaccinare și mai ales cu telefoanele personale nu încalcă GDPR?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
17 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, că nu rămân salvate nicăieri.

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru DeeaDiDi123):

Si daca face prinscreen, ce?
Nu poti folosii numele altuiva si nici datele lui persoanele sau ale vaccinului, ca nu-i nimeni prost sa faca puscarie, daca-i prin cu furt de identitate.

| darrio2007 a răspuns (pentru DeeaDiDi123):

Tu nu esti langa el ca sa-ti dai seama ce face? El doar scaneaza.

| suntserios a răspuns (pentru DeeaDiDi123):

Îl doare in cu.r pe portarul de la mall de vaccinul tau să îți facă printscreen. Nu ai decât să stai cu ochi pe el până dispar datele de pe ecran.

| doctorandus a răspuns (pentru DeeaDiDi123):

Mie la scanare imi apar initialele, luna si anul nasterii. Atat. Nu prea are ce face doar cu aceste date.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

@ Darius2022 Daca ai impresia ca tu ai dreptul sa jignesti, e o impresie gresita. Acum ti-am dat raport. Data viitoare voi cere sa-ti stearga contul!

| Brizbriz a răspuns:

Nope
1. TU ii dai codul sa il scaneze, deci implicit esti de acord sa il scaneze
daaaaar
2. el primeste "ok" sau nu, nu cand te-ai vaccinat, unde, samd

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):

Nu ai incercat macar sa folosesti aplicatia aia, nu?

| Brizbriz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu, m-ai prins... nu sunt vaccinat si nici nu am de gand

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):

Boss, eu nu ma refeream la vaccin. Nu te-ai vaccinat, nu ai de gind, sa fii sanatos. Ma refeream la aplicatia aia de la STS pentru citit coduri QR pe care si-o poate instala ORICINE.

| Brizbriz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai, asta e ideea, nu sunt vaccinat, asa ca nu am pus mana *deloc* pe aplicatia aia

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Brizbriz):

Eu sunt vaccinat si nu am instalat vreodata aplicatia aia, dar daca aveam curiozitati in legatura cu ea, o instalam si vedeam exact ce si cum se poate face cu ea. Sigur ai vreun prieten care s-a vaccinat si poti face si tu asta. https://play.google.com/store/apps/details?id=ro.sts.dcc&hl=en_US&gl=US

| Brizbriz a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Ok, merci

| SingleForOne a răspuns:

Centrele comerciale mari, unde iti cere acel qt cod, se ocupa sa faca profit din vanzarea lor, din ce au acolo, normele de sanatate, amenzile de platit, etc. N-au ei timp sau chef sa se ocupe de astfel de lucruri... chiar alte amenzi crezi ca le-ar mai trebui?

| iVlad27 a răspuns:

Salut
Nu.din cate stiu datele de pe certificate nu le raman salvate intr-un istoric si nu cred ca-i pasa cuiva asa tare de datele tale incat sa stea sa le noteze undeva pe moment cand mai sunt 10 oamenii care asteapta.

O zi frumoasa

Răspuns utilizator avertizat