| anonim_4396 a întrebat:

Mi se pare dubios faptul ca in vacanta de Paste cazurile de COVID au crescut iar acum cand sa inceapa scoala, dintr o data a scazut rata(de la 3.78 cat a fost in localitatea mea, acum dintr o data la sfarsit de vacanta a scazut la 0.70)!
Nu vi se pare ciudata toata treaba asta cu ratele de incidenta ca scad si cresc dintr o data?
Nu zic ca nu exista virusul dar ceva nu este in regula cu statisticile astea! Parca vad ca vara sunt restrictiile mai mici si dupa iar incepe nebunia asta! Nu stii ce sa mai crezi!

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Romania e pe trend descendent de la sfarsitul lui martie asa ca e total eronat ce scrii tu acolo.
si suntem in plina campanie de vaccinare e normal sa scada

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Si care ti se pare ca ar fi motivul ascuns pentru care au crescut cazurile in vacanta?

| luffypk a răspuns:

Din ce am inteles de la stiri, restrictiile vor fi inlaturate (ba chiar purtarea mastii in aer liber nu va mai fi obligatorie, doar in locuri aglomerate va fi obligatorie).