| anonim_4396 a întrebat:

Nu am scăpat de dictatura, e mai rău ca anul trecut, nu te mai lasă în Mall sau sa intri în agențiile de pariuri /cinema dacă nu ai testul sau nu ești vaccinat! Am avut noroc ca mi-o permis băiatul de la pariuri sa pun un bilet (ultimul pare-se)

În loc sa fie mai bine e din ce în ce mai rău!

Cât costa acel test? Unde îl fac la clinici? Menționez ca eu nu am medic de familie (nu sunt asigurat) asa ca va trebuie sa plătesc totul.

Pe voi va întrebat dacă sunteți vaccinați? De exemplu în Mall?

Care credeți ca e cel mai ok vaccin? Pfizer?

Anul trecut era mult mai rău, bilanțul morților mult mai mare, lockdown peste lockdown și nu au impus asa restricții. Nu a mers cu micii și bonuri de masa și acum încearcă ăștia metode de dictura sa ne constrânga sa ne vaccinam. Ne vaccinam, dar oare credeți ca vor apărea efecte neașteptate în viitor? Dacă ai anxietate serioasa și depresie te poți vaccina?

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
Răspuns Câştigător
| Laura162 a răspuns:

Daca imi aduc bine aminte, anul trecut au fost si multe carantine (acum, depinde si de oras), accesul in supermarket pana in ora 6 si numai X persoane inauntru (asteptai la usa sa iasa cineva), piete si multe magazine mici inchise, sali de fitness inchise, terase/baruri/restaurante inchise, evenimente cu numar mai mare de persoane interzise, teatru/cinema inchise, etc. Desi, intr-adevar, mallul a fost aproape neafectat. Declaratii peste declaratii. Acum, fara certificat (asta ii include si pe cei cu boala in ultimele 6 luni), esti intr-o situatie similara cu cea de anul trecut. Cu certificat, ai acces... deci nu mi se pare ca sunt mai multe restrictii, ci mai degraba ca faptul ca se aplica in functie de din care categorie de persoane faci parte da impresia ca sunt mai multe.

23 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce mai conteaza o pandemie, un sistem sanitar pe butuci, sectii ATI supraaglomerate, decese provocate de covid, forme grave care lasa sechele .....cand problema majora e ca tu nu mai poti pune la pariuri.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu e de pariuri ca și asa nu sunt un parior priceput. Dar anul trecut în aceeași situație nu se impunea sa ți se permită accesul doar cu testul sau certificatul verde, din ce în ce mai rău e, situația în loc sa se îmbunătățească se înrăutățește, dar și unii inconștienți prea superficial tratează aceasta pandemie de când a apărut, eu știam ca se va ajunge din nou aici. Dă-le în col' de pariuri, și asa pierd în serie, restricțiile sunt din de în ce mai sobre. Oricum unii nu cred în covid, nici în ruptul capului, ăștia nu cred ca se vor vaccina.

| Laura162 a răspuns (pentru anonim_4396):

De unde certificat verde anul trecut pe vremea asta cand vaccinarea a inceput la sfarsit de decembrie 2020? N-ai cum sa impui ceva ce nu exista...

| anonim_4396 explică (pentru Laura162):

Nu era, de aia am menționat ca se impun cât mai multe restricții, anul trecut la același scenariu îți permitea accesul în Mall, acum îți cere test sau sa fi vaccinat.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Situatia se imbunatateste vizibil fata de anul trecut.
Anul trecut erau inchise toate, multe afaceri, multe au fost inchise luni de zile.
Anul asta nu se mai inchide nimic, doar se iau masuri de protectie pentru cei nevaccinati.
Restrictiile sunt din ce in ce mai lejere ca anul trecut.

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Tu cum te simți după vaccinare? Cu Pfizer te-ai vaccinat?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

M-a durut mana vreo 2-3 ore si atat
in rest au trecut 5 luni si nu mi-a cresc nicio mana in plus

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Unii se plângeau de amețeli, dureri de cap, și altele. Am întrebat o vecina și mi-o confirmat ca nu are nimic, e ok după vaccin.
Ști cumva dacă se poate călători cu avionul din Olanda sau Belgia în România?

| anonim_4396 explică (pentru Laura162):

Vor fi mai multe, asta e de abia începutul. Știu ce a fost anul trecut nu am uitat happy e dezolant ca ne lasă în Mall doar fiind vaccinați sau cu un test covid. Deci rămâne sa vedem peste o luna, doua luni ce va fi, oricum deja ai văzut și tu câte proteste ostile s-au desfasurat, ansrhism în unele tari, nu suntem pe un făgaș bun, in direcția bună cu acest virus care se pare ca pe unii ne-o lăsat fără părinți și ne-o afectat și psihologic.

| anonim_4396 explică (pentru Laura162):

Ai dreptate. Rămâne sa vedem cum va fi în urmatoarele luni. Scuze de indiscretie dar câți ani ai? happy tu te-ai vaccinat? Dacă da, cum te-ai simțit după?

| Laura162 a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoretic, te lasa in mall doar cu certificat daca rata e peste 3/1000, adica: vaccinat, trecut prin boala in ultimele 6 luni sau cu test negativ. Practic, unele mall-uri (sa nu dau nume) au anuntat online deja ca nu iti cer decat in zona de mancat. Si chiar daca nu ar fi anuntat... vorbim de romani, chiar crezi ca o sa stea cineva la intrarea in mall si sa verifice pe bune daca ai certificat valid sau nu? Eu tare ma-ndoiesc ca o sa il ceara macar, daramite sa-l verifice.

Mie mi se pare dezolant ca dupa aproape 2 ani de pandemie inca sunt destui oameni care nu cred ca virusul exista, care cred in teorii conspirationiste cu cipuri, semnul bestiei si depopulari, care se incapataneaza sa nu aiba incredere in doctori si cercetatori cu ani de experienta in spate si date in fata (ca doar ei e prosti, nu? Nu se prind de ceva dupa atata experienta, dar orice roman cu acces la internet se prinde dupa ce citeste 2 bloguri dubioase, sau cumva milioane de oameni din toata lumea s-au aliat intr-o conspiratie si cumva isi si tin gura toti), dar care o cred automat pe Ana de pe Insta / TikTok / Facebook / Twitter, nici un pic de suspiciune, n-are cum Ana internauta sa minta sau sa traga concluzii pripite, etc. Mi se pare dezolant ca exista oameni care considera restrictiile actuale comparabile cu holocaustul. Mi se pare dezolant ca exista oameni care nu dau 2 bani pe gramezi de morti doar pentru ca nu erau intruchiparea sanatatii sau in floarea varstei. Si ce mi se pare cel mai dezolant e ca sunt multi carora li se pare perfect normal si ok si/sau care chiar se bucura cand cineva pateste ceva grav doar pentru ca are o opinie diferita sau ca ii da apa la moara (si asta am vazut-o si la vaccinati, si la nevaccinati).

Pana una alta, nu e capat de tara ca sunt restrictii pe mofturi (pentru ca, sincer, mall-urile, petrecerile, pariurile, etc sunt mofturi, nu nevoi). Ar fi minunat daca oamenii ar fi responsabili din propria initiativa. Dar daca nu se poate cu frumosul... aia e, nu poti sa lasi o tara sa se duca naibii de tot, nu? Si copiii se stramba si dau din picioare cand le dai broccoli. Am vazut ca au fost proteste, vor mai fi si altele. Pe de-o parte, ii inteleg. Pe de alta parte, deja mi s-a cam acrit.

| Laura162 a răspuns (pentru anonim_4396):

E ok, inca pot sa raspund la intrebarea asta fara sa ma simt batrana laughing 26. Da, m-am vaccinat la inceputul anului. La prima doza doar m-a durut mana si am dormit mai mult (stii cand esti gripat si tot dormi - genul ala). La rapel, febra si frisoane cateva ore, dar au trecut fara medicatie.

| anonim_4396 explică (pentru Laura162):

Eu am avut anul trecut de sărbători. A murit cineva, o fiinta foarte draga de acest virus, și unii din familie analfabeți funcțional postau răspunsuri Anti-covid, făceau propaganda Anti-covid, dar nu sunt doar ei, sunt destui asemeni lor. Da, ai dreptate, dacă ai o opinie diferita vizavi de interlocutor, persoana în cauza are o atitudine ostila fata de tine, asta e mentalitatea, asa e și cu politica și cu religiile nu ai ce sa faci. Nu o cred pana nu o pățesc pe propria piele, dacă sunt idioți nici atunci nu vor crede! Am avut eu multe forme de gripe, și nu s-au manifestat asa agresiv, nu ii poți contrazice pe cei care sunt sceptici în covid, ei o țin pe a lor. Vad ca dai răspunsuri foarte smart și logice, am văzut ca ai o mulțime de răspunsuri apreciate de editori! Tu când crezi ipotetic ca se va termina pandemia aceasta? Nu sunt asa lugugre restricțiile, în alte tari erau restricțiile mult mai aspre ca la noi.
Găsesc în tine o persoane bine educata, și o persoana valoroasa, inteligenta, care are o inteligenta mult peste media poporului român.

| anonim_4396 explică (pentru Laura162):

Nu e frumos sa întrebi o domnișoară ce vârstă are dar ești o tipa tare interesanta! Tipul care te va cunoaște va fi cel mai norocos tip din lume.
Deci tu nu crezi ca a fost creat în scopul depopulariii? Ca e ceva aleatoriu? Nu a fost,, scăpat " din laboratoare cu intenție? Ca nu este artificial?

| anonim_4396 explică (pentru Laura162):

Mulți înainte! Nu ești deloc bătrână, esențial este ca ești o fire înțeleaptă!

| Laura162 a răspuns (pentru anonim_4396):

Condoleante.
Din pacate, cunosc persoane care nu credeau pana nu au simtit pe pielea lor sau nu a murit cineva drag, dar si o persoana care a fost internata, cu masca de oxigen vreo 2 saptamani, plangea ca moare de covid, iar dupa ce a iesit din spital a revenit la "nu exista covid, e doar o usoara raceala". Da, ca o usoara raceala te baga in spital pentru cateva saptamani. Sa zicem ca inteleg sa nu crezi daca nu cunosti cazuri, dar dupa ce ai ajuns tu in spital... ma bate logica.

Apreciez complimentele, dar cred ca ma supraestimezi. De obicei, incerc doar sa dau raspunsuri cat mai utile si complete, bazate pe date sau logica (si incerc sa raman cat mai logica si obiectiva in analiza laughing)

"Tu când crezi ipotetic ca se va termina pandemia aceasta?" Sincer, nu pot sa aproximez. Sunt mai multi factori in joc si nu am nici experienta, nici cunostinte suficiente cat sa fac astfel de predictii. Orice pandemie s-a termina odata si-odata, fie ca a fost prin imunizare naturala sau artificiala, fie ca virusul a ajuns la o varianta mai blanda (cat sa nu mai fie periculoasa), mai putin contagioasa sau super mortala (suficient cat sa omoare vectorul inainte sa transmita prea mult si cu o perioada de incubatie scurta), fie ca s-a gasit un tratament, fie alt mod care nu imi vine in minte acum. Mai mult sau mai putin fericit, dar toate au trecut. Virusul, in schimb, ma indoiesc ca o sa dispara de tot. In primul rand, omul nu e singura gazda, deci chiar daca s-ar imuniza toata populatia lumii, tot ar supravietui (impropriu spus) prin celelalte gazde. In al doilea rand, virusurile ARN sunt mult mai instabile, mai predispuse la mutatii si, judecand dupa cate si ce variante avem deja, ma indoiesc ca vom ajunge vreodata la imunitate de turma si sa scapam de el in randul oamenilor. Poate cu vaccinuri actualizate anual, ca la gripa, dar si asta ar presupune sa acopere toate variantele (hai ca poate asta n-ar fi as greu) si sa se vaccineze o mare parte din populatie intr-un timp scurt astfel incat sa-l lase fara gazde inainte sa apara o alta varianta. Nu mi se pare viabil. Pe de alta parte, virusurile se adapteaza destul de bine in general si, facand abstractie de gazde secundare, cel mai avantajos pentru supravietuirea lor e sa se transmita cat mai mult... asta se intampla cel mai bine cand sunt foarte contagioase, cu perioada de incubatie lunga, cu mortalitate redusa si relativ blande (cu cat gazda traieste mai mult si se simte suficient de bine incat sa se plimbe, cu atat intra in contact cu mai multi oameni, iar virusul are mai multe sanse sa "sara" si la altul). Deci nu as exclude sa ajunga covidul ca o raceala obisnuita. Varianta cu disparitia printr-o varinta super mortala nu-mi place, vreau s-o exclud laughing

| Laura162 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Deci tu nu crezi ca a fost creat în scopul depopulariii?"
Cand am zis de teorii ale conspiratiei cu depopulare, ma gandeam la cele cu Bill Gates sau guvernul (care din ele, nu stiu) care vrea ne omoare cu vaccinul.
Dar daca tot zici de varianta asta... nu, nu cred. Tarile dezvoltate nu prea sunt suprapopulate, iar unele stau chiar foarte prost cu natalitatea. Tarile mai putin dezvoltate au deja probleme care pot reduce populatia fara interventie. De ce te-ai complica sa creezi un virus nou in scopul depopularii? Exista variante mult mai simple si ieftine, respectiv mai putin vizibile si periculoase pentru tine (pe termen lung) de a omori cateva milioane. Ma gandesc ca daca vrei sa depopulezi, nu dai de veste si le mai si spui oamenilor cum sa se fereasca. In plus, nu ai vrea sa ai ceva la-ndemana pentru siguranta proprie in caz ca lucrurile scapa de sub control? Un virus cu sanse mari de mutatie nu e tocmai cea mai inspirata varianta, e cam ruleta ruseasca in privinta preventiei (si vedem asta in prezent) si nici n-ai garantia ca merge vreun tratament.
De ce nu ai merge pe o varianta mai subtila... de exemplu, unele intoxicatii mimeaza unele boli destul de comune si pot fi detectate doar prin teste specifice, unele cu actiune destul de rapida, altele pe termen mai lung (depinde si de doza). Substante concrete nu cred ca e bine sa dau online - nu stii cine citeste si ce idei ii vin.

"Ca e ceva aleatoriu? Nu a fost,, scăpat " din laboratoare cu intenție? Ca nu este artificial?"
Nu as zice ca e neplauzibil sa fie aleator, dar nici ca ar fi artificial nu as zice ca e neplauzibil. Exista precedent de arme biologice, deci nu as exclude asta sa fi fost scopul crearii, insa cred ca ai vrea o arma sigura, nu una care se poate intoarce foarte usor impotriva ta. Ma indoiesc ca a fost scapat intentionat, asa "instabil" cum e (vezi ce am scris mai sus). Ar mai fi varianta cercetarii in alte scopuri, dar care se folosea de virus sau folosea specii gazda (animalele fiind purtatoare cu sau fara stirea cercetatorilor). Posibil sa fi plecat cineva cu virusul "la pachet" acasa, dar, din nou, mi se pare improbabil s-o fi facut intentionat din motive deja mentionate. Pe de alta parte, e un coronavirus pana la urma si nu ar fi primul care ar sari de la animal la om, deci nu e exclus nici sa fi fost ceva spontan.
In schimb, nu cred ca a aparut pentru ca un tip a mancat un liliac oparit la pranz laughing
Nu stiu in ce masura conteaza acum. Daca a fost ceva spontan, nu e nimic ce nu stiam ca se poate intampla. Daca a fost "scapat", oricum nu va fi recunoscut si nu-si va asuma nimeni raspunderea. In punctul asta, m-ar interesa mai mult un tratament eficient si sigur decat originea.

| Laura162 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca imi aduc bine aminte, anul trecut au fost si multe carantine (acum, depinde si de oras), accesul in supermarket pana in ora 6 si numai X persoane inauntru (asteptai la usa sa iasa cineva), piete si multe magazine mici inchise, sali de fitness inchise, terase/baruri/restaurante inchise, evenimente cu numar mai mare de persoane interzise, teatru/cinema inchise, etc. Desi, intr-adevar, mallul a fost aproape neafectat. Declaratii peste declaratii. Acum, fara certificat (asta ii include si pe cei cu boala in ultimele 6 luni), esti intr-o situatie similara cu cea de anul trecut. Cu certificat, ai acces... deci nu mi se pare ca sunt mai multe restrictii, ci mai degraba ca faptul ca se aplica in functie de din care categorie de persoane faci parte da impresia ca sunt mai multe.

| Frank51 a răspuns:

În alte țări te iau la bătaie, zi mersi că scapi cu avertisment.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

În Belgia? Am văzut ca acolo nu te lasă în magazine sa intri cu un cunoscut și sa vorbești cu el ca te amendează! Oricum e ciudat faptul ca unii au prezis când își face apariția aceasta varianta numita,, delta " gen, ca și cum ar fi fost programat, ca și cum ar fi știut foarte bine acest lucru. Când s-a jucat campionatul european nu aveai de bolnavi, morți ca acum, nu după mult timp după ce sa încheiat campionatul apare covidel în forma sa" consacrata ".

| RoCkKiD a răspuns:

1. multumim ca ne-ai explicat expresia aia cu "sarac cu duhul"
2. un test cost 2-300 de lei in functie de laborator
3. O sa te intrebe daca esti vaccinat abia dupa ce incidenta la 14 zile din localitatea ta trece de 3/mie
4. diferentele intre vaccinuri nu-s atat de mari incat sa conteze, ala pe care il prinzi e bun.
5. Deja s-au vaccinat peste 3 miliarde de oameni la nivel global, stiu ca nu poti sa numeri pana acolo dar daca era sa fie o problema s-ar fi vazut pentru ca unii oameni sunt vaccinati de aproape un an.
6. Vaccinul nu are treaba cu anxietatea si depresia.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

Băiatul de la pariuri mi-o permis sa pun un bilet deși doar cu testul sau vaccinul se permitea. Dacă cumva biletul e câștigător nu o sa fiu tras la răspundere de patron sau alții cum ca am întrat in agentie și am pus un bilet nefiind vaccinat, sau neavând un test la îndemână? Mi sa nu comenteze careva cand scanează biletul, poate mâine e alt coleg pe tura și ma întreabă de vaccin sau test!
Mi-o zis deja ca nu ne lasă fara test sau vaccin înăuntru. Dar el mi-o permis sa mai pun un bilet. Poate ar fi o decizie înțeleaptă sa pun pe altul sa scoată banii dacă prind biletul, o persoana care nu e în aceeași situație.

| anonim_4396 explică (pentru RoCkKiD):

E pierdut biletul nu mai e necesar sa răspunzi laughing oricum nu o sa mai calc prea curând agențiile de pariuri.

| dinaprilie a răspuns:

Te poti vaccina si daca esti pe moarte. face statul cinste cica!