| AlexDorinel a întrebat:

Nu aveți impresia că pandemia asta devine mai gravă decât pandemia de gripa din 1918?

Adică gripa a omorât 20-30 de milioane de oameni, a infectat 500 milioane și nici nu exista vaccin, nu existau atâtea condiții ca acum.

Pandemia actuală a infectat cred că 10% din populația lumii adica 700-800 milioane și a omorât cel puțin 10-15 milioane și încă e departe de a se termina.

Eu cred ca vor murii mai mulți oameni de coronavirus decât de gripa. Mortalitatea la gripa a fost mult mai mare, dar contagiozitatea e mult mai mare la coronavirus.

Atenţie! Problemele medicale necesită asistenţă/consult specializat, vă recomandăm să apelați la acest tip de consult pentru diagnostic și tratament. Sugestiile utilizatorilor TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical.

Psihologii voluntari din secțiunea Coronavirus răspund doar întrebărilor legate de ce simțiți în această perioadă, întrebări care au legătură cu starea voastră psihică în contextul pandemiei.
Pentru informații oficiale despre pandemia de coronavirus folosiți site-ul https://stirioficiale.ro sau alte surse validate de autoritățile statului.
28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Esti beat, au murit doar 3 milioane din care 90% erau bonavi cronici vs gripa din 1918 care a omorat 70% tineri

| darrio2007 a răspuns:

De unde scoti cifrele astea? Atat ai inteles tu de cand este pandemia asta de anul trecut?

Bula
| Bula a răspuns:

De unde ai scos asemenea cifre de morti, la pandemia actuala?
Nu observi ca, nici ministerul sanatatii nu are evidenta clara (adica intre raportari sunt diferente de mii de morti)?
laughing

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu, deloc. Pandemia asta e o mare bataie de joc. Iar tu nu stiu de unde scoti enormitatile astea de cifre. Ai internet, ai cap, foloseste-le pe amindoua! https://www.worldometers.info/coronavirus/

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru doctorandus):

Pai nu am contestat cifrele lui privind gripa spanioleza, ci Covidachele. El a zis "Pandemia actuală a infectat cred că 10% din populația lumii adica 700-800 milioane și a omorât cel puțin 10-15 milioane și încă e departe de a se termina."

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

De asta lumea nu este unită și ne conduc de parcă am fi animale, profită de naivitatea noastră.Nu sunt "specialiștii" inteligenți suntem noi prea tăntălăi.
https://www.google.com/......ps?/search

| Catrice a răspuns:

Da' cata populație era în 1918? Asta asa, ca idee ca tot faci procente.

| doctorandus a răspuns (pentru Catrice):

Dap, gripa spaniola a infectat o treime din populatia lumii (de atunci). Si nu a disparut complet, mai multe epidemii de gripa au fost produse de urmasi ai virusului de gripa spaniola. https://en.wikipedia.org/......btype_H1N1

| Lukasssz a răspuns:

Ce populatie era atunci si ce populatie e acum.

| Invictusman a răspuns:

Mai mult ucide Țigările dacă ne luam după statistici decât covid.

| Meme10Meme a răspuns:

De unde 15 mil morți? Eu știu ca au murit vreo 2 mil

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Meme10Meme):

Https://www.google.com/......ps?/search
Documentați-vă înainte de a răspunde la asemenea bazaconii. Când credeam că a luat vacanță, hop el a mai băgat o întrebare.

| Meme10Meme a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Da, nici eu nu știu de a scos asta 15 mil morți

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Meme10Meme):

Asemenea fake news omoară mult mai mulți oameni față de acest "virus". Căci prin astea se bagă spaima și teroarea în oamenii creduli, pentru a-i putea ține sub control. Oamenii deșii au la îndemână o multitudine de informații se încred în "specialiști" și autorități.

| Meme10Meme a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Mai ales în idiotul PSD ist de Rafila

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Meme10Meme):

In cazul covid au fost toti idioti, insa in frunte cu Arahat. Ginditi-va ca doar Basescu a zis ca ar trebui saormistul dat jos, si se pare ca a avut dreptate.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Https://www.google.com/......ps?/search

(*) Avem la dispoziție atâtea informații, însă nu toți avem capacitatea de a le înțelege. Dacă populația globului ar fi fost atât de înspăimântată la cum vor "specialiștii" să ne facă să credem cum că acest "virus" este cel mai mortal din istoria omenirii.Atunci oamenii s-ar înghesui și s-ar călca în picioare, la fel cum o fac la deschiderea unui nou supermarket și când sunt promoții la tigăi și bormașini de se urcau pe rafturi, așa ar proceda pentru a fi primii în administrarea "vaccinului miraculos". (*)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că ne ferim prea mult. Au fost oameni care au murit de gripă, dar ceilalți supraviețuitori și-au făcut anticorpi. Dacă nu ne-am fi ferit atât ar fi dispărut deja, lumea ar fi devenit imuni la covid, așa cum a devenit lumea față de gripă.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Ție ți-ar plăcea să mori încet și sigur cu chinuri sau rapid.

| Bluestar15 a răspuns:

LOL covidul a ucis 227 de romani in tot anul 2020 (iti dai seama cat de "ucigas" e virusul asta) :D https://www.national.ro/......22034.html

| Ionut123987 a răspuns:

Multi au murit în spitale de covid pentru ca aveau alte boli, dar erau tratați de Covid, nu se mai ocupa nimeni de boala lor.
O prostie. Exista mpe unii ii fecteazamai puțin, pe alții mai mult, pe altiideloc. Nu îmi e frica de Covid, ma doare la bască, nu inteleg de ce va stresați atât cu asta.

| Mihozx a răspuns:

Problema este ca foarte mulți nu au respectat regulile in contextul pandemiei și toată lumea făcea ce voia, pe vremuri nu existau mall-uri atât de mari și atâtea locale, etc

Răspuns utilizator avertizat
| romeo78 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Fals! Nu existau dezinfectante ca cele din ziua de astăzi, dar existau.
Dar, oamenii erau statici. Nu existau mijloacele de transport din ziua de astăzi, plus că mijloacele de dezinformare erau inexistente. Oamenii credeau mult mai mult în ce comunicau autoritățile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cum nu?

| Duckky a răspuns:

Problema e ca avem condiții dar nu le folosim
Gen avem mastii si chestii tresti... oamenii pe vremea aia nu avea multe conditii ca noi acum...